Kuba Sienkiewicz, który ma na karku 61 lat, przekazał za pomocą mediów społecznościowych, że dostał kartę mobilizacyjną. Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) ogłosiło plany powołania na ćwiczenia wojskowe nawet 250 tys. osób. Oprócz bycia muzykiem Sienkiewicz jest także lekarzem.
Kuba Sienkiewicz wezwany do wojska
Już jakiś czas temu głośno było o tym, że wojsko polskie wysyła rezerwistom wezwania na ćwiczenia wojskowe. W 2022 roku miało je otrzymać nawet 200 tysięcy osób. Kuba Sienkiewicz, wokalista zespołu Elektryczne Gitary, ale również neurolog posiadający stopień doktora nauk medycznych, także dostał powołanie. Muzyk ma 61 lat i na jego karcie mobilizacyjnej widnieje czerwony pasek. Oznacza to, że został wezwany do czynnej służby.
Sienkiewicz pochwalił się kartą mobilizacyjną
Muzyk pochwalił się w mediach społecznościowych, że dostał kartę mobilizacyjną do wojska z czerwonym paskiem. Taki wzór karty oznacza, że jego adresat musi stawić się do czynnej służby wojskowej w terminie określonym w karcie po otrzymaniu wiadomości o ogłoszeniu mobilizacji lub w sytuacji, gdy otrzyma kartę powołania do czynnej służby wojskowej.
„Dostałem kartę mobilizacyjną. Biorą już rocznik 1961. Cieszę się z tego. To jest bardzo dobry rocznik. O dużej wartości bojowej. Damy radę. Jak w 1939 r.” — przekazał Sienkiewicz w poście opublikowanym na Facebooku.
Ile osób może zostać powołanych do wojska w 2023 roku?
Zgodnie z opublikowanym projektem rozporządzenia w 2023 roku przewidziano powołanie:
- ● do 200 000 żołnierzy rezerwy do odbycia ćwiczeń wojskowych,
- ● do 17 128 osób do czynnej służby wojskowej w charakterze żołnierza zawodowego,
- ● do 10 000 żołnierzy rezerwy do pełnienia aktywnej rezerwy,
- ● do 28 580 osób do odbycia dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej,
- ● do 38 000 osób do terytorialnej służby wojskowej.
Limity przewidywanej liczby powołań do wojska w kolejnym roku kalendarzowym ustalane są co roku. Jak jednak podkreśla Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji (CWCR), przyszłoroczny limit nie został zwiększony względem roku 2022, nie musi on także zostać osiągnięty – powołania może dostać mniejsza liczba osób. „Liczba 'do 200 tysięcy’ powoływanych na ćwiczenia, w porównaniu z 2022 rokiem, nie zmieniła się i nie oznacza ona bezwzględnej realizacji” – zaznaczono.
Zasady odbywania służby wojskowej
Obecnie zasady odbywania służby wojskowej reguluje uchwalona w marcu ustawa o obronie Ojczyzny. Zgodnie z ustawą, służba wojskowa dzieli się na: czynną służbę wojskową i służbę w rezerwie. Czynna służba polega na pełnieniu: zasadniczej służby wojskowej; terytorialnej służby wojskowej; służby w aktywnej rezerwie w dniach tej służby oraz odbywaniu ćwiczeń wojskowych w ramach pasywnej rezerwy; zawodowej służby wojskowej; służby w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.
Zasadnicza służba wojskowa polega na pełnieniu: dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej i obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej. Służba w rezerwie – jak zapisano – ma na celu zapewnienie uzupełnieniowych potrzeb Sił Zbrojnych i dzieli się na aktywną rezerwę i pasywną rezerwę.
Rezerwa pasywna i aktywna
Rezerwę pasywną stanowią wszystkie osoby, które mają uregulowany stosunek do służby wojskowej i nie pełnią innego rodzaju służby wojskowej oraz nie podlegają militaryzacji, do 55 roku życia, a w przypadku osób posiadających stopień oficerski lub podoficerski – do 63 roku życia. Ustawa przewiduje, że rezerwiści pasywni mogą być powoływani na ćwiczenia wojskowe jednodniowe; krótkotrwałe – do 30 dni bez przerwy; długotrwałe – do 90 dni bez przerwy oraz rotacyjne, łącznie do 30 dni, odbywane z przerwami w ciągu danego roku kalendarzowego. Ćwiczenia mogą polegać m.in. na zwalczaniu skutków katastrof żywiołowych czy akcjach poszukiwawczych.
Rezerwę aktywną natomiast stanowią te osoby, które zgłosiły chęć pełnienia służby w aktywnej rezerwie, złożyły przysięgę wojskową i nie pełnią innego rodzaju służby wojskowej, także do 55 lub 63 roku życia. Powołani są oni na czas nieokreślony. Rezerwiści zobowiązani są do pełnienia służby raz na kwartał przez co najmniej 2 dni w czasie wolnym od pracy oraz jednorazowo przez co najmniej 14 dni raz na 3 lata.
5 komentarzy
promował szczepionki, to niech teraz dyga na poligonie
Mam kategorię D, czyli mam to w D. Jesli bym otrzymał taki papierek stawił bym sie, ale… stawił bym bierny opór. Zero zaangażowania. Zero przysięgania. Gdyby każdy tak postepował, nie było by wojen pomiedzy miliarderami rękami biedaków.
Ciekaw jestem czy 1939 też byś Pan był taki głupio mądry?
MOJ MAZ MA 57 LAT I JAK GO WEZWĄ W KAMASZE TO MUSZA MU ZAPEWNIĆ ODPOWIEDNIA DIETĘ BO CHORUJE NA DNĘ MOCZANOWA I DYSKOPATIE I ZWYRODNIENIE KOSCI I SCIEGIEN.WIEC BEDZIE MUSIAŁ ZAPAKOWAĆ DO MANDZURA APTECZKE Z LEKAMI,PLASTRY PRZECIWZAPALNE I RIZGRZEWAJACE NA KRĘGOSŁUP ,CZOPKI PRZECIWBÓLOWE OD DYSKOPATII ,LEKI OD DNY MOCZANOWEJ I CISNIENIOMIERZ ORAZ CZOPKI OD ZYLAKOW ODBYTU .DO TEGO TERMOFOR I TERMOS Z CIEPLA HERBATA .WEZMIE TEZ CIEPLE KALESONY I ODZIEŻ TERMICZNA .A TE WSZYSTKIE JEGO CHOROBY TO NASTEPSTWO ODBYWANIA W MŁODOŚCI DWULETNIEJ ,BEZPLATNEJ ZASADNICZEJ SLUZBY WOJSKOWEJ I SPANIE 2LATA ZIMA W NAMIOTACH I MYCIE SIE W JEZIORZE…
Że lekarz i muzyk to do rezerwy nie może?
Co prawda wiek już leciwy, ale sztuka to sztuka.