Nowe limity płatności gotówkowych miały funkcjonować już w tym roku. Jednak przesuwanie terminów wejścia przepisów w życie spowodowało, że owe zapisy obowiązywać będą od stycznia 2023 roku. Limity płatności dotyczyć będą w transakcjach miedzy przedsiębiorcami i z udziałem konsumentów. Ile będzie wynosić limit na płatności gotówkowe?
Limit płatności gotówkowych 2023
Od 2017 roku przedsiębiorców obowiązuje ograniczenie płatności gotówkowych. Transakcje na linii przedsiębiorca – przedsiębiorca nie mogą być opłacane gotówką przy kwotach wyższych, niż 15 tys. zł. Firma, która zapłaci gotówką powyżej tego limitu, nie może zaliczyć wydatku do podatkowych kosztów. Zgodnie z nową ustawą, limit ma zostać zmniejszony. Stanie się to jednak nie wcześniej, niż w 2024 roku.
Od 1 stycznia 2023 r. art. 19 Prawa przedsiębiorców będzie ustanawiał limit w kwocie 8 tys. zł.
Limit także dla konsumentów
Nowością, którą ma wprowadzić ustawa, będzie limit płatności gotówkowych na linii konsument – przedsiębiorca. Oznacza to, że zakazana będzie płatność gotówką powyżej określonej kwoty. Od jakiej kwoty obowiązkowa będzie płatność z rachunku bankowego? Szczegóły czytaj w poniższej galerii.
Zmiany mają przynieść kilka skutków:
- ograniczyć „szarą strefę” –
- zmniejszyć koszty wytwarzania, transportu i zabezpieczenia gotówki
- uszczelnić system obiegu gotówki i poprawić ściągalność podatków
- zmniejszyć skalę przestępstw na tle skarbowym
- przyśpieszyć cyfryzację państwa
Dla klientów, a przede wszystkim przedsiębiorców, to jednak spore utrudnienie. Odczują to szczególnie właściciele małych firm, którzy często rozliczają się dostawcami pieniędzmi z bieżących przychodów. Po zmianach będą musieli wpłacić gotówkę na rachunek bankowy i z niego zapłacić kontrahentom.
Propozycja Ministerstwa Finansów, moim zdaniem, nie uderzy w szarą strefę i tych, którzy są poza systemem, choćby częściowo, ale w tych drobnych przedsiębiorców i rzemieślników, którzy w dużej mierze działają legalnie i są uczciwi
– mówił dla serwisu prawo.pl Zbigniew Maciej Szymik, doradca podatkowy, dyrektor generalny i partner zarządzający w firmie GLC.
Przypominamy, że od początku 2022 roku, przedsiębiorcy mają obowiązek zapewnienia swoim klientom możliwość dokonania płatności w formie bezgotówkowej. Mają też możliwość odliczenia od podatku wydatków na terminale płatnicze.