Nauka zdalna może wrócić w szkołach, jeśli temperatura w klasach spadnie poniżej 18 st. C. Dyrektor ma obowiązek w takiej sytuacji zawiesić stacjonarne nauczanie na podstawie rozporządzenia MEiN. Uczniowie zastanawiają się, czy w styczniu znów będą uczyć się w domu. Przemysław Czarnek zapewnia jednak, że na ogrzewanie pieniędzy wystarczy i chwali się rekordowym podniesieniem subwencji oświatowej o 11,4 mld zł.
Pierwsze uczelnie już na zdalnych
Wraca nauka zdalna na uczelniach. Studenci wielu uczelni w kraju mają zajęcia online. Kolejni rektorzy decydują się na taki krok, a powodem są rosnące koszty mediów i jednoczesny obowiązek wprowadzenia oszczędności. Prawo obliguje uczelnie do obniżenia w 2023 roku zużycia energii przynajmniej o 10%. To, jak tłumaczą rektoraty, w obecnej sytuacji i przy utrzymaniu zajęć stacjonarnych, jest niemal niewykonalne.
tudiowanie online sposobem na cięcie kosztów
Szansą na oszczędności okazała się też przerwa świąteczna na uczelniach, którą wiele z nich przedłużyło do połowy stycznia. Te, które na taki krok, ze względu na nagromadzenie zajęć dydaktycznych, nie mogły sobie pozwolić, w czasie pomiędzy nowym rokiem a sesją egzaminacyjną, wprowadziły tryb online.
Wśród uczelni, które prowadzą zajęcia zdalne, są między innymi:
- Katolicki Uniwersytet Lubelski,
- Uniwersytet Warmińsko-Mazurski,
- Uniwersytet Gdański,
- Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy,
- Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie,
- Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie.
Gdy w szkole jest za zimno, zajęcia mogą być zawieszone
Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami możliwe jest zorganizowanie nauki zdalnej w przypadku „zagrożenia bezpieczeństwa uczniów”. Wśród owych zagrożeń wymienia się m.in. organizację imprez ogólnopolskich i międzynarodowych, sytuację epidemiologiczną, inne nadzwyczajne zdarzenie lub zbyt niską temperaturę w klasach.
Zajęcia w szkole mogą być odwołane, jeżeli temperatura w klasach nie przekracza 18 st. C. przez dwa dni. W przypadku sal gimnastycznych szkoły są zobowiązane do zapewnienia temperatury na poziomie minimum 16 st. C.
Kiedy może być wprowadzona nauka zdalna? Aktualne przepisy
Zgodnie z ustawą o prawie oświatowym, a także rozporządzeniu ministra edukacji i nauki z dnia 2 września 2022 roku nauka zdalna może zostać przywrócona w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu uczniów, a więc w razie wystąpienia na danym terenie:
- zagrożenia bezpieczeństwa uczniów w związku z organizacją i przebiegiem imprez ogólnopolskich lub międzynarodowych,
- temperatury zewnętrznej lub w pomieszczeniach, w których są prowadzone zajęcia z uczniami, zagrażającej zdrowiu uczniów,
- zagrożenia związanego z sytuacją epidemiologiczną,
- nadzwyczajnego zdarzenia zagrażającego bezpieczeństwu lub zdrowiu uczniów innego niż określone w pkt 1-3.
Warto zaznaczyć, że przepisy regulują także kwestię tego, jak miałaby być organizowana nauka zdalna, jeśli byłaby konieczność jej wprowadzenia. Zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość powinny być organizowane z uwzględnieniem:
- równomiernego obciążenia uczniów zajęciami w poszczególnych dniach tygodnia;
- zróżnicowania zajęć w każdym dniu;
- możliwości psychofizycznych uczniów w podejmowaniu intensywnego wysiłku umysłowego w ciągu
- dnia;
- łączenia przemiennego kształcenia z użyciem monitorów ekranowych i bez ich użycia;
- ograniczeń wynikających ze specyfiki zajęć;
- konieczności zapewnienia bezpieczeństwa wynikającego ze specyfiki zajęć.
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek był w środę wieczorem gościem w TVP Gdańsk „Forum Panoramy”. Podczas programu Czarnek był miedzy innymi pytany o ewentualną naukę zdalną w polskich szkołach. Przyznał, że nauka zdalna była szkodliwa dla uczniów.
Zmiany w prawie oświatowym
Minister został zapytany o nowelizację prawa oświatowego, które zostało zawetowane przez prezydenta Andrzeja Dudę pod koniec 2022 r.
– Zaraz po wecie pana prezydenta, w tym samym dniu, bo to było posiedzenie Sejmu, wielu posłów podchodziło i namawiało, żeby natychmiast pracować nad kolejną wersją tej zmiany, która jest potrzebna choćby w Gdańsku. Natomiast, czy będzie taka trzecia wersja, to zależy od kierownictwa naszego ugrupowania. Kierownictwo jeszcze nie podjęło decyzji w tej sprawie. My jesteśmy gotowi oczywiście do prac, ale to wszystko zależy od kierownictwa.
Natomiast wiem, że oddolne inicjatywy stworzenia na bazie naszych przepisów obywatelskiego projektu ustawy są – powiedział Czarnek i dodał, że takie grupy inicjatywne się tworzą. – Jeśli obywatele przedłożą taki projekt ustawy z podpisami ponad 100 tys., to będzie musiał być procedowany – przekazał w TVP minister.