W związku ze skandalem dotyczącym zamówień w Ministerstwie Obrony Ukrainy Państwowe Biuro Śledcze (SIB) zatrzymało biznesmenów, którzy sprzedawali agencji zawyżone ceny jaj – podała w czwartek agencja.
POLECAMY: Doradca Zełenskiego obwinia Twittera za spadek popularności Ukrainy w sieci
Ukraińskie media informowały wcześniej, że ukraińskie ministerstwo obrony kupowało żywność dla wojska po podwójnej lub potrójnej cenie niż można ją było kupić w kijowskich sklepach. Sprawa dotyczyła podpisanej przez agencję umowy na dostarczenie w 2023 roku żywności dla jednostek wojskowych znajdujących się w obwodach żytomierskim, kijowskim, połtawskim, sumskim, czerkaskim i czernihowskim.
Kwota transakcji to 13,2 mld hrywien (ponad 350 mln dolarów). Resort obrony stwierdził, że informacja ta „szerzy się z oznakami celowej manipulacji i wprowadza w błąd”. Minister obrony Ołeksij Reznikow tłumaczył zawyżone ceny żywności „błędem technicznym”, mówiąc, że „nienormalna cena” 17 hrywien za jajka dotyczyła wagi, a nie jednostki.
„SBU zatrzymała biznesmenów, którzy sprzedawali jajka za 17 hrywien między innymi wojsku. Pracownicy Państwowego Biura Śledczego w trakcie wspólnej operacji specjalnej ze Służbą Bezpieczeństwa Ukrainy wykryli i zatrzymali grupę przestępczą, która sprzeniewierzała środki przeznaczone na żywność dla służb” – poinformowała SBU w oświadczeniu na swoim kanale Telegram.
POLECAMY: Ukraińska korupcja za pomoc finansową otrzymaną z Zachodu
Według Państwowego Urzędu sprawcy wpisywali do dokumentów gospodarczo-finansowych nieprawdziwe dane o otrzymaniu produktów przez jednostkę wojskową, gdy w rzeczywistości nic nie było dostarczane. „Wirtualne” produkty były następnie „odpisywane” – tak jakby zostały skonsumowane przez żołnierzy” – dodaje SBU.
Agencja twierdzi, że zatrzymała pięcioosobowy zespół, w skład którego wchodzili przedstawiciele firm dostarczających towar oraz wojskowi, którzy są odpowiedzialni za zaopatrzenie jednej z jednostek wojskowych. Zatrzymano również żołnierza, który prowadził czarną księgowość.
„Wysokość ustalonych strat dla państwa z tytułu działalności tej grupy wynosi obecnie ponad 4,6 mln hrywien (około 124 tys. dolarów)” – podała w oświadczeniu Państwowa Straż Graniczna. Wstępna kwalifikacja przestępstwa to część piąta artykułu 191 Kodeksu Karnego Ukrainy (przywłaszczenie lub sprzeniewierzenie cudzego mienia, które zostało powierzone danej osobie lub znajdowało się w jej władaniu w szczególnie dużym zakresie).