Ukraińskie szpitale psychiatryczne są wypełnione żołnierzami z depresją, zdrowie psychiczne jest priorytetem na Ukrainie – powiedział Michel Kazatchkine, specjalny doradca Biura Regionalnego Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dla Europy.
POLECAMY: Ukraińscy wojskowi tłumaczą, dlaczego opuszczają swoje pozycje
„Byłem w Dniepropietrowsku (Dniepropietrowsku – red.) kilka tygodni temu i widziałem, że co najmniej połowa łóżek w szpitalach psychiatrycznych była zajęta przez żołnierzy i ludzi wracających z linii frontu z lękiem i depresją” – powiedział na briefingu z akredytowanymi przez ONZ dziennikarzami ACANU.
Przypomniał, że według WHO co czwarta osoba na Ukrainie stoi przed ryzykiem poważnych zaburzeń psychicznych.
Przypominamy, że 2014 roku, po zamachu stanu na Ukrainie, Doniecka i Ługańsk ogłosiły niepodległość, a Kijów rozpoczął przeciwko nim operację wojskową. Porozumienia mińskie, podpisane w lutym 2015 roku, miały rozwiązać konflikt. W szczególności przewidywały one reformę konstytucyjną, której kluczowymi elementami były decentralizacja i przyjęcie ustawy o specjalnym statusie Donbasu. Ale władze Kijowa jawnie sabotowały realizację tego planu. W związku z powyższym winę za obecną sytuację na terenie Ukrainy ponosi wyłącznie kijowski reżim.