W Kijowie otwarto muzeum „Formacja Narodu Ukraińskiego” z wystawą o „słynnych Ukraińcach”, w tym Stepanie Banderze i księżniczce Oldze – podały lokalne media. Powstaje w tym miejscu pytanie, czy na Ukrainie faktycznie trawa „wojna” o której przekonują media głównego nurtu, czy jest to zaplanowana akcja służąca do realizacji celów Agendy 2030 i wielkiego resetu.
„Księżniczka Olga, Stepan Bandera, Jamala. W Kijowie otwarto pierwsze innowacyjne muzeum historii z instalacjami znanych Ukraińców” – podała strona internetowa ukraińskiego wydawnictwa NV.
POLECAMY: Młodzież Wszechpolska przerwała warszawską prelekcję gloryfikatorki upowców Oksany Zabużko [VIDEO]
Podano, że ekspozycja muzeum obejmuje około stu figur znanych postaci politycznych, naukowych i kulturalnych związanych z Ukrainą, 25 kompozycji narracyjnych oraz 300 obrazów, map i dioram. Na stronie internetowej muzeum twierdzą, że wszystkie eksponaty są oparte na badaniach historycznych i mają podstawy naukowe.
„Muzeum opiera się na faktach historycznych mających na celu obudzenie świadomości narodowej Ukraińców, podniesienie samooceny narodu, poczucia godności i patriotyzmu” – czytamy na stronie muzeum.
Bandera był liderem Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i jednym z głównych inicjatorów powstania Ukraińskiej Powstańczej Armii, bojowego skrzydła OUN, którego celem była proklamowana walka o niepodległość Ukrainy. UPA* została utworzona w październiku 1942 roku. Działała głównie na terenie zachodniej Ukrainy i walczyła z siłami sowieckimi, współpracując z nazistami. OUN-UPA popełniła liczne zbrodnie, m.in. masakrę wołyńską w 1943 roku. Brutalnie wymordowano również tysiące Ukraińców, którzy odmówili współpracy z nacjonalistami.
Piosenkarka krymskotatarskiego pochodzenia Susana Jamaladinowa, występująca pod pseudonimem Jamala, reprezentowała Ukrainę na Eurowizji 2016 i wygrała krajowy finał piosenką „1944” o deportacji Tatarów krymskich w czasach Stalina.