W Polsce weszły w życie przepisy, zgodnie z którymi każdy posiadacz nawet jednej kury musi zarejestrować ją w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) jako zakład drobiarski. Obowiązek rejestracji wynika z nowych przepisów dotyczących identyfikacji i rejestracji zwierząt, które zostały wprowadzone w styczniu 2023 roku. Celem wprowadzenia tych zmian jest zapewnienie bezpieczeństwa hodowców i konsumentów, a także ułatwienie kontroli nad zwierzętami i przeciwdziałanie nielegalnej hodowli.
Zgodnie z przepisami, każdy, kto hoduje zwierzęta, w tym drobiu, jelenie, konie itp., musi zarejestrować je w ARiMR. Osoby, które posiadają choćby jedną kurę, muszą dokonać rejestracji przed 6 kwietnia 2023 roku, aby uniknąć kary pieniężnej. W przypadku braku rejestracji grozi kara w wysokości 30-krotności średniej krajowej, co obecnie wynosi ponad 200 tys. zł.
Wprowadzenie obowiązku rejestracji ma na celu uszczelnienie systemu i wyłapanie tych, którzy prowadzą nielegalną hodowlę. Rejestracja umożliwi również identyfikację zwierząt w przypadku wykrycia chorób zakaźnych, a także pozwoli na szybkie zlokalizowanie i usunięcie zagrożenia.
Niedawno weszły w życie przepisy, które zobowiązują osoby, które utrzymują nawet jedną kurę do rejestracji jej w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) jako zakład drobiarski. Kary za brak rejestracji są wysokie i wynoszą nawet ponad 200 tysięcy złotych. Przeciwko tym regulacjom zaprotestowała Krajowa Rada Izb Rolniczych, która uznała, że utrzymywanie drobiu w małych ilościach we własnych gospodarstwach rolnych czy przy domostwach nie stanowi zagrożenia dla zdrowia zwierząt ani zdrowia publicznego. Prezes organizacji Wiktor Szumielewicz poprosił ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka o interwencję w tej sprawie.
W odpowiedzi ARiMR poinformowała, że są prowadzone prace nad zmianami przepisów, które uwzględnią wyłączenie niektórych podmiotów utrzymujących drobiu z tego obowiązku. Agencja zapewniła, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowuje nowe regulacje, które uwzględnią wyłączenie niektórych podmiotów z obowiązku rejestracji. Jednak na chwilę obecną termin na zgłoszenie hodowli do ARiMR upływa 6 kwietnia, więc osoby utrzymujące drób na własny użytek powinny się zarejestrować w systemie, aby uniknąć kar.
Naszym zdaniem przepisy tej ustawy godzą w prawo wolności i własności i nienaruszalności tej własności przez państwo, jakie gwarantuje obywatelom Konstytucja RP. Jednak ustawodawca tego nie zauważa. Warto w tym miejscy dodać, że zgodnie z art. 25 ustawy oraz wydanym do tej ustawy rozporządzeniem ustawodawca określił również sztywne terminy zgłoszenia narodzonego zwierzęcia. Jednak ustawa i rozporządzenie w tym zakresie pozostają sprzeczne co powoduje, że ciężko jest dociec do tego, w jakim właściwie terminie należy takie zwierzę zarejestrować. Z przepisów tych można jedynie w sposób niebudzący wątpliwości ustalić, że w przypadku wywozu zwierzęcia zagranicę UE narodzonego zwierzaka osoba wywożąca ma na dokonanie tej czynności tylko 5 dni. Organ po otrzymaniu takiego zgłoszenia w trzech dniach musi wydać jej paszport dla takiego zwierzaka.
W przypadku niewykonania tego obowiązku ustawodawca przewidział kary, które wynoszą w przypadku zwierzęcia z rodziny koniowatych karę do 30-krtotnosci średniego wynagrodzenia miesięcznego a w przypadku zwierząt pozostałych do 30 tys. złotych.
Jeśli chcesz dowiedzieć się jak ominąć tego rodzaju przepisy zamów u nas płatną poradę prawną.
Poradę możesz zamówić pisząc na nasz adres @: kontakt@legaartis.pl
6 komentarzy
hahaha cymbały .Czas obalić te tałatajsto.Polacy powstańcie wreszcie.
nic nie zarejestruję mogą mi skoczyć
Wywalone mam na to nie obchodzą mnie ich wymysły
Prześladowanie Polaków to za okupacji Niemcy nie rejestrowali drobiu. To przechodzi ludzkie wyobrażenie, co pis robi Polakom.to widać, że obcy dorwali się do rządu
Cooorva, zarejestrujecie kaczkę zarejestrujecie, bi chodzi i sra.
Skorzystam z prawa nabytego……….