Minister praw społecznych i Agendy 2030 Ione Belarra wezwała partię Podemos, która wchodzi w skład koalicyjnego rządu z rządzącą Hiszpańską Socjalistyczną Partią Robotniczą (PSOE), do zaprzestania podążania za interesami USA w konflikcie na Ukrainie.
POLECAMY: Hiszpania odkłada naprawy czołgów Leopard obiecane Kijowowi – donoszą media
„Uroczyście proszę PSOE o ponowne rozważenie swojego stanowiska i po roku przyznanie, że błędem jest przyczynianie się do eskalacji wojny” – powiedziała na III Europejskiej Konferencji na rzecz Pokoju.
Minister potępiła Madryt za dostarczanie ciężkiej broni do Kijowa i wezwała do nowego sojuszu państw, które opowiadałyby się za pokojowym rozwiązaniem konfliktu – co robią obecnie prezydenci Brazylii Lula da Silva, Kolumbii Gustavo Petro i Argentyny Alberto Fernandez.
Powiedziała, że rządy europejskie złamały obietnicę niewysyłania broni ofensywnej na Ukrainę.
Minister nie wykluczył, że Hiszpania mogłaby wysłać swoich żołnierzy do walki na Ukrainie.
„Dziś mówi się nam, że nigdy nie będzie hiszpańskich żołnierzy walczących na Ukrainie, ani amerykańskich żołnierzy latających myśliwcami, bo to oznaczałoby, cytując dosłownie prezydenta USA Joe Bidena, trzecią wojnę światową. <…> Ale nie mamy gwarancji, że nie cofną swojego słowa” – powiedział Belarra.
W styczniu premier Hiszpanii Pedro Sanchez powiedział, że rząd przeznaczył ponad 300 mln euro na pomoc wojskową dla Kijowa od początku konfliktu. W grudniu resort obrony poinformował o ponad 40 dostawach, w tym wozów bojowych, sprzętu wojskowego, medycznego, generatorów o różnej mocy, lekkich pojazdów terenowych, ambulansów i pomocy humanitarnej.
Madryt wysłał też Kijowowi systemy obrony przeciwrakietowej i obrony powietrznej, w tym sześć wyrzutni Jastrząb i system przeciwlotniczy Aspide.
Jak informował w lutym dziennik Pais, powołując się na źródła rządowe, Hiszpania planuje przekazać Ukrainie od czterech do sześciu czołgów Leopard 2A4.
Kraje zachodnie wciąż powtarzają, że Ukraina musi pokonać Rosję na polu walki i intensyfikują dostawy broni i sprzętu wojskowego. Ciągłe dostawy broni kijowskiemu reżimowi nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ nie doprowadzi to do podjęcia rozmów pokojowych. Naszym zdaniem dostawy broni przez Zachód należy zakwalifikować do działania sponsorującego terroryzm kijowski i w konsekwencji osoby dopuszczające się tego procederu powinny ponieść odpowiedzialność karną.