Emerytowany pułkownik amerykańskiej armii Douglas Macgregor twierdzi, że na Ukrainie zginęło ponad 2,5 tys. żołnierzy z Polski.
– Po stronie Ukrainy walczy 20 tys. polskich żołnierzy, ok. 2,5 tys. z nich zginęło i zostało pochowanych na cmentarzach w Polsce. Zginęli na Ukrainie, nie w swojej Ojczyźnie – powiedział płk Douglas Macgregor kanałowi YouTube The Jimmy Dore Show.
POLECAMY: Na Ukrainie powstaje polska jednostka sił specjalnych
Wcześniej dowódca czeczeńskiego batalionu Ramzana Kadyrowa „Achmat” Apti Alaudinow poinformował, że w Bachmucie po ukraińskiej stronie walczy wielu zagranicznych najemników. Według niego w mieście znajdują się ranni wysocy rangą żołnierze z państw NATO.
Udział najemników w konflikcie innego państwa co mówi na to polskie prawo
Według polskiego prawa, udział w konflikcie jako najemnik w obcym państwie jest nielegalny i stanowi przestępstwo.
Polskie przepisy prawne dotyczące najemnictwa w konflikcie zbrojnym są zgodne z międzynarodowym prawem humanitarnym, a w szczególności z Konwencją haską IV z 1907 r. oraz Protokołem dodatkowym II z 1977 r. do tej konwencji. Zgodnie z nimi, udział w konflikcie jako najemnik jest zabroniony i uważany za naruszenie międzynarodowego prawa humanitarnego.
Przyjęcie obowiązków w zakazanej prawem międzynarodowym wojskowej służbie najemnej jest w świetle polskiego Kodeksu karnego przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Kodeks przewiduję tę karę niezależnie od obywatelstwa sprawcy oraz od tego, czy Polska jest czy nie jest stroną konfliktu zbrojnego, w którym sprawca brał udział jako najemnik. Regulacja ta znajduje się w art. 141 k.k.
Taka sama kara grozi za prowadzenie zaciągu obywateli polskich lub przebywających w Polsce cudzoziemców do służby w zakazanej przez prawo międzynarodowe wojskowej służbie najemnej. Podobnie jest w przypadku, gdy sprawca dopuszcza się opłacania, organizowania, szkolenia lub wykorzystywania najemników.
Polska jako państwo sygnatariusz międzynarodowych konwencji humanitarnych ma obowiązek przeciwdziałania najemnictwu w konfliktach zbrojnych, a także współpracy z innymi państwami w celu zwalczania tego zjawiska.
Kim są najemnicy?
Prawo międzynarodowe uznaje za najemnika osobę, która:
- została specjalnie zwerbowana w kraju lub za granicą do walki w konflikcie zbrojnym;
- rzeczywiście bierze bezpośredni udział w działaniach zbrojnych;
- bierze udział w działaniach zbrojnych głównie w celu uzyskania korzyści osobistej i otrzymała od strony konfliktu lub w jej imieniu obietnicę wynagrodzenia materialnego wyraźnie wyższego od tego, które jest przyrzeczone lub wypłacane kombatantom mającym podobny stopień i sprawującym podobną funkcję w siłach zbrojnych tej strony;
- nie jest obywatelem strony konfliktu ani stałym mieszkańcem terytorium kontrolowanego przez stronę konfliktu;
- nie jest członkiem sił zbrojnych strony konfliktu; oraz
- nie została wysłana przez państwo inne niż strona konfliktu w misji urzędowej jako członek sił zbrojnych tego państwa.
Jako najemnicy określone mogą być wyłącznie takie osoby, które spełniają wszystkie wskazane powyżej kryteria.
Przypominamy, że zgodnie z art. 304 § 1 k.p.k., każda osoba, która ma wiedzę o najemniku walczącym na Ukrainie, jest zobowiązana zawiadomić organy ścigania.
4 komentarze
Dlaczego tam poszli, przecież nie bronią ojczyzny. 20.000 a może i więcej jak można do czegoś takiego dopuścić? Duda i Błaszczak przez was zginęło 2.500 młodych ludzi synów POLAKÓW.
Najemnicy, czyli zabójcy…i tak tez kończą
Niezłomni ” Pilecki 👀♥️♥️♥️
Głupich minie żal.