Kiedy postępowanie trwa zbyt długo, każda strona (a więc nie tylko wnioskodawca!) może wnieść ponaglenie, czyli rodzaj skargi na działanie organu prowadzącego postępowanie. Zgodnie z art. 37 kodeksu postępowania administracyjnego ponaglenie przysługuje na:
- bezczynność, czyli niezałatwienie sprawy w terminie,
- przewlekłość, czyli prowadzenie postępowania dłużej niż jest to niezbędne do załatwienia sprawy.
Ważne: Jeżeli ponaglenie zostało wniesione przed upływem ustawowego terminu na załatwienie sprawy, organ prowadzący postępowanie pozostawia ponaglenie bez rozpoznania.
Ile trwa rozpoznanie sprawy?
Wniesienie ponaglenia nie opóźni rozpoznania sprawy. Zgodnie z przepisami organ prowadzący postępowanie jest obowiązany przekazać ponaglenie organowi wyższego stopnia bez zbędnej zwłoki, nie później niż w terminie siedmiu dni od dnia jego otrzymania.
Organ przekazuje ponaglenie wraz z niezbędnymi odpisami akt sprawy. Jest także obowiązany ustosunkować się do niego.
Warto wiedzieć: Organ wyższego stopnia rozpatruje ponaglenie w terminie siedmiu dni od dnia jego otrzymania.
Zakończenie sprawy
Organ rozpatrujący ponaglenie w postanowieniu kończącym sprawę wskazuje, czy organ rozpatrujący sprawę dopuścił się bezczynności lub przewlekłego prowadzenia postępowania. W przypadku odpowiedzi pozytywnej stwierdzi jednocześnie, czy miało ono miejsce z rażącym naruszeniem prawa.
Dodatkowo, w przypadku stwierdzenia bezczynności lub przewlekłości:
- zobowiązuje organ rozpatrujący sprawę do załatwienia sprawy, wyznaczając termin do jej załatwienia, jeżeli postępowanie jest niezakończone,
- zarządza wyjaśnienie przyczyn i ustalenie osób winnych bezczynności lub przewlekłości, a w razie potrzeby także podjęcie środków zapobiegających bezczynności lub przewlekłości w przyszłości.
Warto wiedzieć: Organ rozpatrujący ponaglenie może z urzędu zmienić swoje postanowienie, wyznaczając dłuższy termin zakończenia postępowania, jeżeli wyjdą na jaw istotne dla sprawy nowe okoliczności faktyczne lub nowe dowody, wymagające dłuższego postępowania, nieznane w momencie wyznaczania terminu.
Wszystkie sprawy administracyjne w tym sprawa, o jakiej piszemy, potrafią być zawiłe i często wymagają uzyskania pomocy prawnika. Warto przed podjęcie kraków prawnych zawsze omówić je z prawnikiem.
Skontaktuj się z nami już teraz. Przeanalizujemy Twoją sprawę i sprawdzimy dokładnie, co da się zrobić w Twojej sprawie. Nasi eksperci pomogli już niejednemu klientowi, który myślał, że jest już w sytuacji bez wyjścia.
Napisz do nas lub zadzwoń już teraz.
☎️579-636-527
📧kontakt@legaartis.pl
Podstawa prawna: