Prezydent RP Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu wyborczego. Nowelizacja zawiera przepisy dotyczące zwiększenia dostępu do lokali wyborczych, zmian w komisjach wyborczych, a także rejestrowania pracy obwodowych komisji wyborczych.
Małgorzata Paprocka, prezydencka minister, poinformowała dziś o podpisaniu przez Andrzeja Dudę nowelizacji Kodeksu wyborczego. W nowelizacji znalazły się takie zapisy jak zwiększenie dostępu do lokali wyborczych, zmiany w komisjach wyborczych oraz rejestrowanie pracy komisji obwodowych.
W ubiegłym tygodniu Sejm (izba niższa parlamentu) nie poparł uchwały Senatu o odrzuceniu nowelizacji Kodeksu wyborczego. Przeciwko uchwale Senatu głosowało 235 posłów, za 216, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Sejm uchwalił nowelizację pod koniec stycznia. Pod koniec lutego Senat podjął uchwałę o odrzuceniu nowelizacji. Podczas senackiej debaty sprawozdawca połączonych komisji senackich Krzysztof Kwiatkowski (Niezależny Klub Senatorów) zwracał m.in. uwagę, że komisje zapoznały się z opiniami ekspertów prawa konstytucyjnego dotyczącymi nowelizacji i wszystkie były negatywne.
W ubiegłym tygodniu specjalna sejmowa komisja ds. zmian kodyfikacyjnych opowiedziała się za odrzuceniem uchwały Senatu.
Więcej lokali wyborczych
Według nowelizacji Kodeksu wyborczego, mieszkańcy małych miejscowości będą mieli większy dostęp do lokali wyborczych. Wójt gminy wiejskiej lub wiejsko-miejskiej będzie musiał zapewnić bezpłatny transport publiczny dla wyborców, którzy chcą wziąć udział w głosowaniu w stałym obwodzie głosowania na terenie gminy, ale nie ma w tym dniu publicznego transportu zbiorowego lub najbliższy przystanek komunikacyjny jest oddalony o ponad 1,5 km od lokalu wyborczego.
Nowe przepisy umożliwiają wyborcom niepełnosprawnym o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, a także tym, którzy ukończyli 60 lat w dniu głosowania, skorzystanie z bezpłatnego transportu z miejsca zamieszkania do odpowiedniego lokalu wyborczego.
Jedna ze zmian zakłada „przegląd i podział” już istniejących obwodów głosowania. Na skutek zmian – jak zaznaczono w uzasadnieniu – „szacowana liczba nowych obwodowych komisji, to około 6 tysięcy”. Jak wynika ze strony PKW w wyborach parlamentarnych w 2019 r. liczba obwodów wraz z zagranicznymi wynosiła ponad 27,5 tys.
W uzasadnieniu podkreślono, że według obecnych regulacji „stały obwód głosowania powinien obejmować od 500 do 4 tys. mieszkańców”. Po zmianach stały obwód do głosowania ma obejmować od 200 mieszkańców; górny próg 4 tys. mieszkańców pozostaje bez zmian. „Zmiana ta pozwoli zwiększyć liczbę lokali wyborczych oraz ich dostępność” – oceniono.
- „Będzie musiała walczyć”. Powrót Trumpa będzie problemem dla von der LeyenPowrót prezydenta elekta USA Donalda Trumpa do władzy spowoduje trudności dla hitlerówki piastującej stanowisko przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der
- Azarow: Zakład zniszczony przez „Oresznika” był wykorzystywany przez USAZakład w Jużmaszu był wykorzystywany w interesach USA przed pojawieniem się rakiety Oresznik – powiedział były premier Ukrainy Mykoła Azarow
- Tusk zmienił przepisy dot. kontroli operacyjnej i służbPremier Donald Tusk w piątek podpisał nowelizację trzech rozporządzeń dotyczących kontroli operacyjnej prowadzonej przez służby specjalne. Wprowadzone zmiany zwiększają szczegółowość
Zmiany w komisjach wyborczych
Nowa wersja Kodeksu wyborczego obejmuje także modyfikacje składów okręgowych i rejonowych komisji wyborczych. Według dotychczasowych przepisów, skład okręgowej komisji wyborczej składa się z 4 do 10 sędziów oraz komisarza wyborczego jako przewodniczącego.
Natomiast skład rejonowej komisji wyborczej składa się z 4 sędziów oraz komisarza wyborczego jako przewodniczącego. Po wprowadzonych zmianach, osoby pełniące funkcje sędziów zostaną zastąpione przez osoby posiadające wyższe wykształcenie prawnicze i zdolne do należytego wykonywania swoich obowiązków.
Nowelizacja Kodeksu wyborczego zawiera także postanowienia, które zostały przyjęte jako poprawki PiS, dotyczące nagrywania prac obwodowej komisji wyborczej przez mężów zaufania przy pomocy ich prywatnych urządzeń rejestrujących.
Wcześniej mężowie zaufania mogli rejestrować prace komisji jedynie do rozpoczęcia głosowania, a następnie dopiero po zamknięciu lokalu wyborczego i do podpisania protokołu. Jednak zgodnie z nowym zapisem, mężowie zaufania mogą teraz rejestrować prace komisji od momentu rozpoczęcia pierwszych czynności aż do podpisania protokołu, co oznacza, że ich działania będą rejestrowane również w czasie trwania głosowania.
Zgodnie z nowelizacją powstanie Centralny Rejestr Wyborców, który ma służyć ustaleniu liczby wyborców, sporządzaniu spisów wyborców oraz spisów osób uprawnionych do udziału w referendum oraz sprawdzaniu posiadania prawa wybierania.
Dostęp do CRW będą mieli wójtowie, PKW i komisarze wyborczy za pośrednictwem Krajowego Biura Wyborczego, minister ds. informatyzacji, minister spraw zagranicznych i konsulowie. Aktualizacji CRW będą dokonywać gminy jako zadania zlecone. Rejestr ma być utrzymywany przez ministra ds. informatyzacji. W latach 2022-2031 wydatki na CRW mają wynieść maksymalnie 91,72 mln zł, z tego: w 2022 r. – 2,3 mln zł; w 2023 r. – 28,9 mln zł; w 2024 r. – 7,6 mln zł; a w latach 2025-2031 po 7,56 mln zł.