Kongres Deputowanych (niższa izba parlamentu) w Hiszpanii ogłosił, że zatwierdził ustawę chroniącą dobrostan zwierząt domowych, a także reformę kodeksu karnego w celu zmiany kar za okrucieństwo wobec zwierząt.
POLECAMY: Zwierzęta też mają swoje prawa. RPO podejmuje interwencję w ich obronie
„Ustawa o prawach i dobrostanie zwierząt została zatwierdzona i jest gotowa do publikacji w Dzienniku Urzędowym Państwa (BOE) i wejścia w życie” – poinformowano.
Jest to pierwsza państwowa ustawa o prawach i dobrostanie zwierząt w Hiszpanii – obszar, który do tej pory był regulowany na poziomie regionalnym.
Zgodnie z nowym prawem sklepy zoologiczne będą miały całkowity zakaz sprzedaży psów, kotów i fretek. Będzie można w nich kupić jedynie ptaki, gryzonie i ryby. Zakazana będzie również hodowla zwierząt. Będą mogli to robić tylko zarejestrowani hodowcy. Na przykład wszyscy właściciele kotów będą musieli poddać swoje zwierzęta kastracji przed ukończeniem przez nie sześciu miesięcy. Ci, którzy odmówią wykastrowania swoich zwierząt, będą musieli wpisać się do rejestru hodowców zwierząt domowych lub grozi im grzywna w wysokości od 500 000 do 10 000 euro.
Dodatkowo te osoby, które mają psy, będą musiały odbyć szkolenie. Będzie ono bezpłatne i będzie można je przeprowadzić online lub w klinice weterynaryjnej. Ponadto właściciele psów nie będą mogli zostawiać swoich zwierząt na dłużej niż 24 godziny. Inne zwierzęta, takie jak koty, chomiki czy ptaki, nie mogą być pozostawione na dłużej niż trzy dni. Jeśli zwierzęta zostaną pozostawione same na dłuższy czas, ich właściciele mogą zostać ukarani grzywną w wysokości do 10 000 euro.
Fakt, że ustawa o dobrostanie zwierząt nie obejmuje psów myśliwskich i innych zwierząt służbowych, wywołał znaczne oburzenie wśród hiszpańskiej opinii publicznej. Ministerstwo rolnictwa będzie musiało teraz przygotować dla nich specjalne rozporządzenie.
Jeśli chodzi o reformę kodeksu karnego mającą na celu zmianę kar za okrucieństwo wobec zwierząt, zniesiono obowiązujący od 2015 r. artykuł 337, który ustanawiał karę od trzech miesięcy do roku więzienia za okrucieństwo wobec zwierząt, w tym „seksualne wykorzystanie zwierzęcia”, termin ten odnosi się do działań o charakterze gospodarczym lub handlowym.
W zamian wprowadzono nowy paragraf 340, który przewiduje karę pozbawienia wolności w przypadku, gdy zwierzę doznało obrażeń wymagających opieki weterynaryjnej w celu przywrócenia mu zdrowia. Ustawa zapewnia zatem bardziej przejrzystą interpretację okrucieństwa wobec zwierząt.
Kara pozbawienia wolności za spowodowanie obrażeń wynosi obecnie do 12 miesięcy, a do 18 miesięcy, jeśli zwierzę zostało zabite w okolicznościach obciążających (takich jak okrutne traktowanie lub w obecności małoletniego). Reforma podwaja maksymalne kary, tak że kara za śmierć zwierzęcia będzie wynosić od 12 do 24 miesięcy więzienia, a może być przedłużona do 36 miesięcy (trzech lat) więzienia, jeśli wystąpią dwie okoliczności obciążające. Ponadto ochronie podlegają wszystkie kręgowce (do tej pory chronione były tylko zwierzęta domowe).