Według naukowców opublikowanych w czasopiśmie „PLOS Medicine”, wdrożenie globalnego programu szczepień matek przeciwko paciorkowcom grupy B (GBS) pozwoliłoby na oszczędność milionów dolarów na kosztach opieki zdrowotnej poprzez zmniejszenie liczby zgonów i przypadków niepełnosprawności.
Paciorkowce grupy B to bakterie, które mogą występować w jelitach lub na skórze nawet u jednej trzeciej populacji. Przez długi czas były uważane za bakterie, które funkcjonują w symbiozie z ludzkim organizmem, ale w przypadku bydła były uznawane za patogeny, ponieważ powodowały stany zapalne gruczołów mlecznych.
Pod koniec lat 60-tych XX wieku zaczęto obserwować u noworodków coraz więcej infekcji, które były wywoływane właśnie przez paciorkowce grupy B. Infekcje, do których dochodziło w pierwszych dobach po porodzie, wiązały się z wstępującym zakażeniem błon płodowych i płynu owodniowego lub przekazaniem paciorkowców z matki na dziecko. Zakażenie takie może spowodować posocznicę i zapalenie opon mózgowych u noworodków, czasami prowadząc do śmierci lub niepełnosprawności.
Według badań, zakażenie paciorkowcem grupy B może zwiększać ryzyko porodu przedwczesnego i urodzenia martwego dziecka. Dotyczy to zarówno niemowląt, jak i osób dorosłych, zwłaszcza tych starszych i z zaburzeniami odporności lub metabolicznymi. W ostatnich latach postęp w badaniach nad szczepionkami przeciwko paciorkowcom grupy B pozwolił na coraz bliższe zatwierdzenie ich stosowania.
- Wielka Brytania obiecała wykonanie decyzji MTK w sprawie IzraelaRząd brytyjskiej Partii Pracy zastosuje się do decyzji Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK), który wydał nakaz aresztowania izraelskiego premiera
- Biden oburzony decyzją MTK w sprawie nakazu aresztowania izraelskiego terrorystyPrezydent USA Joe Biden nazwał decyzję Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) o wydaniu nakazu aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu
- Prokuratura wydała list gończy za Ukraińcem podejrzanym o dokonanie potrójnego morderstwaProkuratura Okręgowa w Warszawie opublikowała list gończy za Ivanem Railianu, obywatelem Ukrainy, podejrzanym o współudział w zabójstwie. Sprawa
Simon Procter z London School of Hygiene & Tropical Medicine wraz z zespołem opracował model, który ocenia opłacalność szczepień przeciw paciorkowcom grupy B u 140 milionów kobiet w ciąży w 183 krajach na rok 2020. Wykorzystali oni najnowsze globalne szacunki obciążenia zdrowotnego związane z tymi bakteriami dla kobiet w ciąży i ich dzieci, a także szacunkowe koszty dla systemów opieki zdrowotnej, uwzględniając skorygowane o jakość lata życia utracone w wyniku śmiertelności niemowląt i długotrwałej niepełnosprawności.
Zespół naukowców opracował program szczepień matek przeciwko paciorkowcom grupy B, który mógłby zredukować liczne przypadki zgonów i niepełnosprawności, a tym samym zaoszczędzić na kosztach opieki zdrowotnej.
Działając na podstawie wytycznych WHO, naukowcy zakładali, że dzięki szczepieniom udałoby się zapobiec zakażeniu u 80% zaszczepionych kobiet, a koszt dawki wynosiłby odpowiednio 50, 15 lub 3,50 USD w zależności od kraju. Według przeprowadzonych badań, powszechne szczepienia mogłyby zapobiec tysiącom zachorowań, zgonów i niepełnosprawności u niemowląt oraz zmniejszyć liczbę przypadków ciężkich zaburzeń rozwoju neurologicznego u dzieci.
Koszt globalnego programu szczepień jednodawkowych szacowany jest na 1,7 miliarda dolarów, ale jego wprowadzenie przyniosłoby oszczędności kosztów opieki zdrowotnej na poziomie 385 milionów dolarów. Brak jednak danych dotyczących wpływu infekcji paciorkowcowych na jakość życia i długoterminowe koszty niepełnosprawności.
– Redukując ciężkie infekcje, skuteczna szczepionka przeciw GBS dla matek, stosowana na całym świecie mogłaby zapobiec dziesiątkom tysięcy zgonów noworodków i martwych urodzeń każdego roku. Nasze odkrycia sugerują, że szczepienie matek przeciwko GBS może być opłacalne w większości krajów. Mamy nadzieję, że zachęci to do dalszych inwestycji potrzebnych do wprowadzenia szczepionek przeciwko GBS na rynek – wskazał dr Procter.
Jeden komentarz
…ale” tym samym” ?