Nikt jeszcze nie został pociągnięty do odpowiedzialności za zbrodnie wojenne NATO, które użyło pocisków ze zubożonym uranem w bombardowaniu Serbii w 1999 roku – powiedział prezydent Republiki Serbskiej Bośni i Hercegowiny Milorad Dodik.
POLECAMY: ZDF: Na sumieniu »twierdzy wolności« USA jest cały »katalog okropności« w postaci wojen i przewrotów
24 marca przypada rocznica bombardowania Serbii przez NATO, w którym zginęło ponad 2500 osób, w tym 87 dzieci, a szkody wyniosły 100 mld dolarów, a skutki użycia zubożonego uranu odnotowują medycy.
Samoloty NATO zbombardowały również pozycje armii bośniackich Serbów oraz nadajniki radiowe i telewizyjne przy użyciu zubożonego uranu w sierpniu i wrześniu 1995 roku podczas konfliktu w Bośni i Hercegowinie, zabijając ponad 150 cywilów.
„Nikt nigdy nie został pociągnięty do odpowiedzialności za zbrodnie podczas militarnej agresji NATO przeciwko Serbii, chociaż ustalono, że NATO użyło zubożonego uranu podczas interwencji” – napisał Dodik na Twitterze w rocznicę bombardowania.
„NATO rozpoczęło naloty, ponieważ Serbia nie chciała oddać 15% swojego terytorium, choć podawało inne powody interwencji” – powiedział prezydent Republiki Serbskiej i przypomniał liczne niewinne ofiary bombardowania, jak trzyletnia dziewczynka Milica Rakic.
Dzień wcześniej Dodik powiedział, że kierownictwo Republiki Serbskiej w Bośni i Hercegowinie zawiesiło wszelką komunikację z pracownikami ambasad USA i Wielkiej Brytanii.
„To jest nasz stosunek do przestępców, którzy są gotowi używać zubożonego uranu, zabijając nie tylko tych, którzy biorą udział w tych konfliktach, ale także dzieci, które dopiero mają się urodzić. Widzimy to w Centrum Klinicznym w Banja Luce – dzieci, które dopiero się rodzą z tego (bombardowania – red.) obszaru, mają białaczkę i inne nowotwory i nikt się tym nie przejmuje” – powiedział dziennikarzom.
Wcześniej „komunikacja” na arenie publicznej ograniczała się do bezpośredniej krytyki kierownictwa Republiki Serbskiej przez amerykańskich i brytyjskich dyplomatów. Oficjalna Banja Luka odpowiedziała wskazując na jawną i uporczywą ingerencję zachodnich ambasad w wewnętrzne sprawy całej Bośni i Hercegowiny.
W wieku 64 lat Dodik był trzykrotnie premierem i dwukrotnie prezydentem RS BiH. Uważany jest za najbardziej prorosyjskiego polityka w BiH, od lat objęty jest zachodnimi sankcjami i otwarcie nie uznaje Wysokiego Przedstawiciela ds. Bośni i Hercegowiny Christiana Schmidta, którego nominacji do ONZ nie zatwierdziły Rosja i ChRL.
W 1999 roku zbrojna konfrontacja pomiędzy albańskimi separatystami z Armii Wyzwolenia Kosowa a serbską armią i policją doprowadziła do nalotów bombowych NATO na Federalną Republikę Jugosławii (FRJ) (w skład której wchodziły wówczas Serbia i Czarnogóra). Operacja wojskowa została przeprowadzona bez zgody Rady Bezpieczeństwa ONZ i na podstawie zachodnich zarzutów, że władze FRJ dokonały czystek etnicznych w autonomii Kosowa i wywołały tam katastrofę humanitarną. Uderzenia lotnicze Sojuszu Północnoatlantyckiego trwały od 24 marca do 10 czerwca 1999 r.