Bon turystyczny jest programem dofinansowania stworzonym przez rząd, którego celem jest wsparcie branży turystycznej w Polsce. Program polega na przyznaniu dofinansowania w postaci bonów turystycznych o wartości 500 złotych na jedno dziecko.
Aby skorzystać z bonu turystycznego, należy spełnić określone warunki. Przede wszystkim osoby, które chcą skorzystać z programu, muszą posiadać dzieci do 18. roku życia, które są na utrzymaniu. Dodatkowo, bon turystyczny można wykorzystać tylko na wakacje w Polsce, a konkretnie na noclegi i wyżywienie w obiektach turystycznych zarejestrowanych w Polsce.
Bon turystyczny można wykorzystać do końca 2022 roku. Oznacza to, że w ciągu najbliższych dwóch lat osoby posiadające bon turystyczny będą mogły korzystać z dofinansowania, wybierając różne atrakcje turystyczne w Polsce. Warto podkreślić, że program bonów turystycznych jest bardzo popularny wśród rodzin, ponieważ pozwala on na obniżenie kosztów urlopu i wakacji, jednocześnie wspierając polską branżę turystyczną.
Bon turystyczny — do kiedy trzeba wykorzystać?
Program Polski Bon Turystyczny będzie aktywny jedynie do 31 marca 2023 roku. Oznacza to, że zbliżający się weekend będzie ostatnim do wykorzystania pieniędzy. W pierwszym założeniu programu miał on funkcjonować jedynie do 31 marca 2022, jednak rząd dwukrotnie decydował się na jego przedłużenie — najpierw do 30 września 2022, a następnie do 31 marca 2023.
Bon wakacyjny. Ile wynosi, komu przysługuje i na co można go przeznaczyć?
Bon Turystyczny to jednorazowe wsparcie finansowe w wysokości 500 zł dla jednego dziecka, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością – 1 tys. zł. Bon ten może być wykorzystany na opłacenie usług hotelarskich lub imprez turystycznych w Polsce, a termin ważności kończy się 31 marca 2023 roku.
Oprócz rodziców, którzy mieli prawo do świadczenia wychowawczego 500 plus w momencie wprowadzenia programu bonów turystycznych, bon przysługuje również rodzicom dzieci urodzonych w ubiegłym roku między 1 października a 31 grudnia. Wymagane jest jednak złożenie wniosku o świadczenie 500 plus w ciągu trzech miesięcy od dnia narodzin dziecka.
Za co można zapłacić bonem turystycznym?
- Pobyt w hotelu, pensjonacie czy w gospodarstwie agroturystycznym.
- Zorganizowany wypoczynek, np. wyjazd dziecka na kolonię, obóz czy zieloną szkołę.
- Jednodniową wycieczkę bez noclegu, o ile obejmuje ona dwie usługi, np. transport i zwiedzanie.
Według danych ZUS, w całym kraju płatność bonami przyjmuje około 28 tys. podmiotów. Lista podmiotów turystycznych, u których można zapłacić bonem, jest dostępna na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej (POT).
Dla kogo jest bon turystyczny? Kto może liczyć na 500, a kto na 1000 złotych?
Bon turystyczny na dziecko otrzymał każdy rodzic lub opiekun prawny dziecka poniżej 18. roku życia. Jakie warunki trzeba spełniać, by bon w wysokości 500 złotych został przyznany?
- w dniu 18 lipca 2020 roku otrzymywać świadczenie wychowawcze 500+ lub dodatek wychowawczy,
- między 19 lipca 2020 a 31 grudnia 2021 nabyć prawo do świadczenia.
Na każde dziecko poniżej 18. roku życia przysługuje jeden bon turystyczny.
Dodatkowo rządzący przewidzieli wyższą kwotę wsparcia finansowego dla dzieci z niepełnosprawnością. W takim przypadku na Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pojawi się dodatkowy bon. W sumie dzieci z niepełnosprawnością otrzymają bon turystyczny w wysokości 1000 złotych.
Jak aktywować bon turystyczny?
Aktywacja świadczenia odbywa się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Wystarczy, że po zalogowaniu na swoim koncie PUE rodzic uzupełni swoje dane kontaktowe, a następnie aktywuje bon, otrzymując unikalny 16-cyfrowy numer. Podczas opłaty bonem należy go podać, po czym opiekun SMS-em otrzymuje indywidualny kod, którym potwierdza transakcję.