Sanacja jest rodzajem restrukturyzacji dedykowanym przedsiębiorcom znajdującym się w najtrudniejszej sytuacji ekonomicznej. Może z niej skorzystać każdy, kto znalazł się w stanie niewypłacalności lub zagrożenia niewypłacalnością.
W im trudniejszym położeniu finansowym znalazł się przedsiębiorca, tym bardziej złożony jest proces oddłużenia. Dlatego ustawodawca w Prawie restrukturyzacyjnym wprowadził różne procedury. Dzięki temu, zadłużony przedsiębiorca może wybrać najbardziej optymalną dla siebie strategię restrukturyzacji. Wśród tych procedur wyróżnia się sanacja, określana przez niektórych jako „głęboka restrukturyzacja”. Kiedy warto sięgnąć po ten instrument?
Wdrożenie sanacji powinni rozważać w pierwszej kolejności ci spośród prowadzących własną działalność gospodarczą, którzy znajdują się w naprawdę niekorzystnej sytuacji ekonomicznej.
Na czym polega i jak przebiega sanacja?
Sanacja jest jednym z czterech postępowań restrukturyzacyjnych, w ramach których dłużnik będący przedsiębiorcą (bądź posiadający zdolność restrukturyzacyjną z innego tytułu) może przeprowadzić oddłużenie swojej firmy. Zgodnie z art. 3 ust. 5 Prawa restrukturyzacyjnego, postępowanie sanacyjne umożliwia dłużnikowi przeprowadzenie działań sanacyjnych oraz zawarcie układu po sporządzeniu i zatwierdzeniu spisu wierzytelności. Tym samym w ramach każdej sanacji dąży się nie tylko do zawarcia i zatwierdzenia układu – co jest cechą charakterystyczną każdego z czterech postępowań restrukturyzacyjnych – ale również do przeprowadzenia działań sanacyjnych.
W związku z tym sanacja stanowi najbardziej rozbudowany rodzaj restrukturyzacji. Jednak, aby móc z niej skorzystać, wystarczy, że dłużnik znajdzie się w stanie niewypłacalności lub zagrożenia niewypłacalnością.
Do najważniejszych etapów każdej sanacji można zaliczyć:
- złożenie wniosku o otwarcie postępowania sanacyjnego do sądu restrukturyzacyjnego (sanacja rozpoczyna się tylko wówczas, gdy otworzy ją sąd);
- sporządzenie spisu wierzytelności i jego zatwierdzenie przez sąd;
- zgromadzenie wierzycieli w celu głosowania nad układem;
- rozpoznanie przez sąd wniosku o zatwierdzenie układu. Jest to konieczne do jego wejścia w życie;
- przeprowadzenie działań sanacyjnych.
Warto podkreślić, że działania sanacyjne można wdrożyć niezależnie od innych czynności postępowania. Na czas procedury dłużnik co do zasady traci prawo zarządu własnym majątkiem.
Czym są działania sanacyjne?
Jak już zostało wspomniane, jedną z głównych cech wyróżniających sanację spośród pozostałych postępowań restrukturyzacyjnych, jest przeprowadzanie w jej ramach działań sanacyjnych. Prawo restrukturyzacyjne w swoim art. 3 ust. 6 definiuje je jako czynności prawne i faktyczne, które zmierzają do poprawy sytuacji ekonomicznej dłużnika i mają na celu przywrócenie dłużnikowi zdolności do wykonywania zobowiązań, przy jednoczesnej ochronie przed egzekucją. Właściwie wszystkie inicjatywy – oczywiście pod warunkiem że nie są sprzeczne z prawem – które służą wskazanym tu celom, mogą być uznane za działania sanacyjne.
Ustawodawca nie wprowadził nawet przykładowego katalogu takich działań, ale w praktyce najczęściej stosuje się:
- rozwiązanie nierentownych umów;
- zmiany w strukturze zatrudnienia;
- automatyzację i optymalizację procesów produkcji;
- zbycie zbędnego majątku.
Okoliczności przemawiające za sanacją
Niekiedy sanację określa się mianem „głębokiej restrukturyzacji”. Rzeczywiście jest to postępowanie, które jest najbardziej odpowiednie dla przedsiębiorców borykających się z bardzo poważnymi, wręcz strukturalnymi problemami, powodującymi, że samo zawarcie układu z wierzycielami jest niewystarczające do oddłużenia. Dlatego zasadność przeprowadzenia restrukturyzacji właśnie poprzez postępowanie sanacyjne powinno się potwierdzić przeprowadzeniem pogłębionych analiz sytuacji dłużnika. Należy w nich uwzględnić strukturę zadłużenia oraz stan majątku firmy, a także ewentualne możliwości osiągnięcia celów restrukturyzacji za pomocą mniej zaawansowanych postępowań.
Drogi czytelniku przypominamy, że wszystkie sprawy prawne w tym sprawa, o jakiej piszemy, potrafią być zawiłe i często wymagają uzyskania pomocy prawnika. Warto przed podjęcie kraków prawnych zawsze omówić je z prawnikiem.
Skontaktuj się z nami już teraz. Przeanalizujemy Twoją sprawę i sprawdzimy dokładnie, co da się zrobić w Twojej sprawie. Nasi eksperci pomogli już niejednemu klientowi, który myślał, że jest już w sytuacji bez wyjścia.
Napisz do nas lub zadzwoń już teraz.
☎️ 579-636-527
📧 kontakt@legaartis.pl
Podstawa prawna: