Nowa propozycja świadczenia 8000 plus dla małżeństw z długim stażem zastąpiłaby wcześniej proponowane 500 plus. Zgodnie z planem, świadczenie otrzymaliby małżonkowie, którzy są ze sobą związani przynajmniej od 30 lat i posiadają wspólnie przynajmniej jedno dziecko. Wysokość świadczenia zostałaby wypłacona w ratach po 2000 zł co roku, przez okres 4 lat.
Propozycja trafiła już do Senatu i czeka na dalsze procedowanie. Projekt ma na celu wsparcie długotrwałych związków małżeńskich i ułatwienie życia osobom starszym, które często borykają się z problemami finansowymi
8000 plus dla małżeństw z długim stażem
Posłowie zaproponowali nowe rozwiązanie dla małżeństw z długoletnim stażem – comiesięczne świadczenie w wysokości 8000 złotych, zamiast wcześniej proponowanych 500 złotych. Jednak Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej nie zgodziło się na ten pomysł i nie ustalono jeszcze w jakiej formie oraz jakiej wysokości ma być przyznane świadczenie. Posłowie są zgodni, że rząd powinien docenić długoletnie małżeństwa poprzez przyznawanie nie tylko odznaczeń, ale także świadczeń pieniężnych.
Do Senatu trafiła nowa propozycja świadczenia – mianowicie 8000 plus dla małżeństw. Pomysłodawca uznał, że takie świadczenie powinno być przyznawane jednorazowo.
– Małżonkowie o długim stażu powinni otrzymywać świadczenie rodzinne na podobieństwo tzw. emerytury honorowej otrzymywanej przez 100-latków, przy czym świadczenie to powinno być przyznawane okresowo i jednorazowo, po wspólnym przeżyciu określonej liczby lat – tłumaczy autor pomysłu.
Nowe świadczenie zamiast 500 plus dla małżeństw
Nowa propozycja świadczenia dla małżeństw z długoletnim stażem, która trafiła do Senatu, zakłada różne kwoty w zależności od stażu małżeńskiego. Najniższe świadczenie wyniosłoby 5000 złotych i byłoby przyznawane małżeństwom z 50-letnim stażem, a po 5 kolejnych latach kwota byłaby wyższa o 500 złotych. Maksymalna kwota wyniosłaby 8000 złotych i byłaby wypłacana parom, które przeżyły razem 80 lat. W międzyczasie, kwota świadczenia byłaby stopniowo wyższa, aż do maksymalnego pułapu 8000 zł. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej nie zgodziło się na propozycję przyznania comiesięcznego świadczenia w kwocie 500 złotych dla długoletnich małżeństw.
2 komentarze
Dla tych co nie mają potomstwa ino sznur?
wystarczy żeby byli w stadle latami, mogą się bić, pić, płodzić na umór, byleby się nie rozwiedli.