Czy podczas tegorocznych Świąt Wielkanocnych znów dojdzie do zmasowanego wyjazdu „uchodźców” przebywających w Polsce? Na podstawie wyników badania „Uchodźcy wojenni z Ukrainy. Wielkanoc w Polsce”, niemal 74% cwaniaków z Ukrainy przebywających w Polsce planuje pozostać w naszym kraju podczas Wielkanocy, a 45% z nich spędzi ten czas razem z rodziną, która także mieszka w Polsce. Badanie zostało przeprowadzone przez Platformę Migracyjną EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Przypominamy jednak, że prawosławna Wielkanoc przypada na 16 kwietnia, co powoduje, że do wyników badania należy pochodzić z dozą nieufności.
POLECAMY: Zełenski w środę odwiedzi Dudę. Czy Agata będzie znów miała powody do zazdrości? [+VIDEO]
Według autorów badania, głównym powodem, dla którego 74% „uchodźców” z Ukrainy planuje pozostać w Polsce podczas Wielkanocy, są obawy i trudności związane z trwającą wojną na Ukrainie, które stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa ich rodzin i bliskich. Ponadto, 31% ankietowanych wskazało obecność w Polsce swojej rodziny i bliskich jako powód pozostania w kraju w czasie świąt. Tylko 14% respondentów uznało pracę zarobkową za powód pozostania w Polsce w okresie świątecznym. Badanie zostało przeprowadzone przez Platformę Migracyjną EWL i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.
Z badania wynika, że 45% „uchodźców” z Ukrainy planuje spędzić Wielkanoc w Polsce w gronie rodziny, a 36% będzie utrzymywać kontakt (telefoniczny lub online) z bliskimi, którzy nie mieszkają w kraju. Jedynie 11% ankietowanych zadeklarowało, że spędzi święta z polskimi znajomymi. Autorzy badania uważają, że to świadczy o coraz silniejszych więziach między narodami sąsiadującymi oraz o bliskości kulturowej między nimi. Badanie zostało przeprowadzone przez Platformę Migracyjną EWL i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.
Zgodnie z wynikami badania przeprowadzonego przez Platformę Migracyjną EWL i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, blisko połowa respondentów (47%) zadeklarowała, że towarzyszącą im emocją w czasie tegorocznych świąt jest nadzieja, a 28% odczuwa wdzięczność za to, że może świętować w Polsce. Oprócz tego, 23% badanych odczuwa optymizm i radość, ale także smutek (23%).
Badanie wykazało również, że większość „uchodźców” z Ukrainy (36%) będzie obchodzić tegoroczną Wielkanoc zgodnie z tradycją wschodnią, według kalendarza juliańskiego (16 kwietnia). Jednakże, 23% respondentów zadeklarowało, że będzie obchodzić święta według obu kalendarzy, a 20% wyłącznie według kalendarza gregoriańskiego (9 kwietnia). Autorzy badania zwracają uwagę na to, że ten wynik może być odbiciem trwającej w Ukrainie dyskusji o odstąpieniu od kalendarza juliańskiego na rzecz kalendarza gregoriańskiego, którym posługuje się m.in. Kościół katolicki.
Badanie zostało przeprowadzone w dniach 23-28 marca 2023 roku w różnych miastach i regionach Polski, w tym w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, Zielonej Górze, Sieradzu, Tarnowie, Przemyślu, Szydłowcu, Wadowicach i Krynicy Górskiej. W badaniu wzięło udział 400 Ukraińcach, którzy przybyli do Polski po 24 lutego 2022 roku w związku z eskalacją konfliktu na Ukrainie.