Przedstawiciele przemysłu drobiarskiego wezwali do przywrócenia ceł i kontyngentów na import mięsa drobiowego i jaj z Ukrainy. Zażądali także spotkania z przedstawicielem Ministerstwa Rolnictwa.
Zespół ds. Drobiarstwa Porozumienia Rolniczych Zrzeszeń i Organizacji Drobiarskich, skupiający 12 organizacji branży drobiarskiej z całej Polski, zwrócił się do wiceministra rolnictwa Janusza Kowalskiego z apelem.
POLECAMY: Hodowcy drobiu biją na alarm. Importowane do Polski są kurczaki hodowane na GMO
W piśmie przypomnieli, że od czerwca 2022 roku, gdy zniesiono ograniczenia w imporcie artykułów spożywczych z Ukrainy do Unii Europejskiej, miesięcznie na granicę trafia średnio 18 tysięcy ton mięsa drobiowego. Wcześniej, kontyngent na ukraiński drób wynosił 70 000 ton rocznie. Import jaj zwiększył się o 300 procent w porównaniu z analogicznym okresem z roku ubiegłego.
POLECAMY: Były minister rolnictwa zaproponował wprowadzenie zakazu importu produktów z Ukrainy
„W czerwcu 2022 roku władze UE podjęły decyzję o całkowitej liberalizacji handlu z Ukrainą w celu wsparcia tego kraju po rosyjskiej agresji. Tym samym zniknęła ochrona naszego sektora drobiarskiego poprzez kontyngenty taryfowe, co doprowadziło do bezprecedensowego wzrostu importu mięsa po bardzo niskich cenach z Ukrainy” – napisano w apelu.
Branża drobiarska zwraca uwagę na fakt, że „większość eksportowanego mięsa drobiowego do UE pochodzi od jednego, gigantycznego podmiotu, który jest zarejestrowany na Cyprze”.
- Łomża: Wezwali karetkę, poszczuli ratowników matczynych psemW Łomży doszło do niepokojącego incydentu, który uwidacznia zagrożenia, na jakie narażeni są ratownicy medyczni podczas wykonywania swoich obowiązków. Kierująca zespołem ratownictwa medycznego kobieta została zaatakowana
- Nowe zasady segregacji tekstyliów w Polsce. Co zmieni się od 2025 roku?Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wejdą w życie nowe przepisy dotyczące segregacji tekstyliów, które zmienią dotychczasowe zasady pozbywania się odzieży, pościeli czy innych materiałów
- Karol Nawrocki – kandydat PiS na prezydenta w wyborach w 2025 rokuKarol Nawrocki, obecny prezes Instytutu Pamięci Narodowej, został ogłoszony przez Prawo i Sprawiedliwość kandydatem w wyborach prezydenckich w 2025 roku. Choć formalnie będzie występował jako „kandydat
„Mając na względzie ogromne różnice związane z wymaganiami produkcyjnymi/hodowlanymi na Ukrainie i w UE, a tym samym koszty produkcji, nasi producenci nie są w stanie konkurować z produktami wytworzonymi w oparciu o znacznie niższe wymagania” – zaznaczono.
Przedstawiciele branży drobiarskiej wzywają do przywrócenia ceł i kontyngentów na import mięsa drobiowego i jaj z Ukrainy. Podkreślają, że nie są przeciwni pomaganiu Ukrainie, ale utrzymanie obecnych rozwiązań stanowi realne zagrożenie dla polskiego drobiarstwa. Organizacje sprzeciwiają się również proponowanemu przez Komisję Europejską przedłużeniu zwolnienia z ceł i kontyngentów na import z Ukrainy do momentu spełnienia przez producentów z Ukrainy pełnych wymagań UE związanych z bezpieczeństwem żywności i jakością określoną przez standardy produkcyjne.
Organizacje drobiarzy domagają się spotkania z wiceministrem rolnictwa Januszem Kowalskim, aby omówić swoje postulaty, w tym zapewnienie odpowiedniej kontroli jakości żywności przywożonej do Polski oraz stworzenie przez KE programów wspierających eksport produktów z Ukrainy do krajów potrzebujących. Zwracają także uwagę na potrzebę przeprowadzenia szczegółowych analiz dotyczących zarówno ilości, jak i jakości importowanego mięsa drobiowego na rynek UE.