W parlamencie znajdują się dwa projekty dotyczące emerytur stażowych, które mają na celu umożliwienie pobierania świadczeń emerytalnych po przepracowaniu określonej liczby lat, a nie po osiągnięciu określonego wieku. Obecnie nie można jednoznacznie stwierdzić, czy te projekty zostaną uchwalone i wprowadzone w życie. Jednakże, najnowsze doniesienia sugerują, że istnieje coraz większa szansa na ich przyjęcie.
Emerytury stażowe – dwa projekty w sejmie
W sejmie obecnie rozpatrywane są dwa projekty ustawy dotyczące emerytur stażowych, złożone przez różne partie polityczne. Pierwszy projekt, który został złożony w grudniu 2021 roku przez NSZZ Solidarność, ma na celu umożliwienie pobierania świadczeń emerytalnych po przepracowaniu określonej liczby lat, zamiast po osiągnięciu określonego wieku.
Drugi projekt, złożony przez prezydenta, również wprowadza zmiany w systemie emerytalnym, ale proponuje inne progi niż wiek emerytalny, które decydują o możliwości pobierania emerytury. W obu przypadkach postulaty te mają na celu umożliwienie wcześniejszego pobierania emerytury dla osób, które osiągnęły określoną liczbę lat pracy, zamiast musieć czekać na określony wiek.
Emerytura stażowa 2023 – warunki projektu Solidarności
Projekt NSZZ Solidarność zakłada wprowadzenie możliwości przejścia na emeryturę po przepracowaniu określonej liczby lat pracy, przy czym dla kobiet byłoby to 35 lat, a dla mężczyzn 40 lat. Aby móc skorzystać z tej opcji, pracownik musiałby także zebrać odpowiedni kapitał emerytalny, który pokryje minimalną kwotę emerytury obowiązującą w danym roku.
W praktyce, taka opcja umożliwiłaby wielu osobom uprawnionym przejście na emeryturę przed ukończeniem 60 roku życia, np. kobieta rozpoczynająca pracę po osiągnięciu pełnoletniości mogłaby przejść na emeryturę w wieku 53 lat. Warto jednak zauważyć, że wybór takiej emerytury nie byłby obowiązkowy, a każdy pracownik miałby możliwość kontynuowania pracy i powiększenia swojego kapitału emerytalnego.
Kolejne kroki do wprowadzenia emerytur stażowych
Oba projekty ustawy o emeryturach stażowych wciąż nie zostały uchwalone, a decyzja w ich sprawie nie została oficjalnie podjęta. Niemniej jednak, wygląda na to, że w tym roku zostaną podjęte konkretne kroki w celu wprowadzenia emerytur stażowych.
W grudniu 2022 roku premier Mateusz Morawiecki ogłosił powołanie specjalnej komisji do spraw emerytur stażowych. Ponadto, niedawno, tj. 13 marca, prezydent Andrzej Duda spotkał się z Przewodniczącym Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Piotrem Ostrowskim, podczas którego poruszono temat emerytur stażowych, obok wzrostu wynagrodzeń.
3 komentarze
Zapraszam rządzących i Pana Prezydenta na strony zawiedzionych Obywateli .., razem z rodzinami to 3 mln głosów …, w najbliższych wyborach …, wiarygodność ??? Emerytury Stażowe
Czy ktoś wreszcie zaskarży w jakimś trybunale dyskryminacjję mężczyzn dotyczącą praw emerytalnych
jestem za projektem solidarności