W czwartek odbył się briefing prasowy w Prokuraturze Krajowej, na którym Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro ogłosił, że został powołany zespół śledczy do badania oszustw związanych z importem zbóż z Ukrainy.
W trakcie czwartkowego briefingu prasowego, który odbył się w siedzibie Prokuratury Krajowej, Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro ogłosił powołanie specjalnego zespołu prokuratorów i funkcjonariuszy szeregu służb państwowych w Prokuraturze Regionalnej w Rzeszowie. Zespół ten będzie badał nielegalne wprowadzanie na polski rynek spożywczy zbóż i innych produktów z Ukrainy, które nie spełniają wymaganych przepisów.
Zbigniew Ziobro wyraził opinię, że nielegalny import spożywczy zagraża suwerenności Polski w dziedzinie żywnościowej. Minister Sprawiedliwości podkreślił, że istnieje obowiązek ochrony polskich producentów żywności i konsumentów, a także zapewnienia bezpieczeństwa strategicznego. Ziobro wspomniał również o śledztwie Prokuratury Okręgowej w Zamościu, które trwa od lutego i dotyczy fałszywego przedstawiania zboża technicznego z Ukrainy jako zboża o innej kategorii i wartości.
„Uznałem, że konieczne jest powołanie dużego zespołu śledczego, który współpracowałby z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Policją, Strażą Graniczną i służbami celno-skarbowymi” – poinformował Prokurator Generalny, odnosząc się do charakteru działań nieuczciwych podmiotów. Zaapelował przy tym do służb weterynaryjnych i sanitarnych o zgłaszanie do prokuratury wszelkich przypadków nadużyć w tym obszarze.
Na podstawie decyzji Zbigniewa Ziobro, zespół został powołany w Prokuraturze Regionalnej w Rzeszowie, a kierowanie nim powierzono szefowi tej jednostki. Departament do Spraw Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Krajowej będzie nadzorował pracę zespołu.
Dyrektor departamentu, Michał Ostrowski, poinformował, że zespół będzie składał się z sześciu doświadczonych prokuratorów. Analizowane w ramach zespołu zachowania mogą dotyczyć oszustw na szkodę producentów i Skarbu Państwa, narażania na niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia oraz przestępstw skarbowych. Takie czyny są zagrożone karą do 10 lat pozbawienia wolności.
Michał Ostrowski zaznaczył, że prokuratura otrzymuje zawiadomienia o przestępstwach związanych z importem zbóż. Wymienił tutaj zawiadomienie od rolniczej „Solidarności” oraz od Marszałka Województwa Świętokrzyskiego. Opisane w tych zawiadomieniach przypadki będą dalszym przedmiotem analizy przez zespół śledczy rzeszowskiej prokuratury.