Dług państwowy Włoch wzrósł w lutym o kolejne 21,6 mld euro do nowego wysokiego poziomu 2,772 bln euro – poinformował bank centralny kraju.
POLECAMY: Zakazują mięsa hodowanego w laboratorium. „Nie mogliśmy nie świętować wraz z naszymi rolnikami”
Poprzedni negatywny rekord został ustanowiony w czerwcu 2022 roku, gdy dług państwowy po raz pierwszy przekroczył 2,77 bln euro – podał Bank Włoch.
POLECAMY: Włochy: Zakaz używania mąki z owadów do dań tradycyjnych typu pizza i makaron
Mediolański dziennik „Corriere della Sera” zauważa w związku z tym, że dług publiczny kraju rośnie „bez hamulców”. „W 2022 roku Włochy wyprodukowały dobra i usługi o wartości 1,909 bln euro w cenach bieżących. Stąd stosunek długu do PKB na poziomie 145%, który ciąży na perspektywach rozwoju kraju i polityce gospodarczej jak blok” – zaznacza publikacja.
„To jest wielka katastrofa dla kraju! Przy nowej polityce monetarnej EBC i ciągłych podwyżkach stóp procentowych ciężar długu publicznego będzie coraz większym problemem, o czym świadczą szacunki sejmowej izby budżetowej. Coraz więcej środków będzie przeznaczanych na spłatę odsetek od długu z korzyścią dla tych, którzy mogą sobie pozwolić na zakup obligacji rządowych i ze szkodą dla tych, którzy nie mogą zapłacić rachunków za światło i gaz, co doprowadzi do wzrostu nierówności” – powiedział Massimiliano Dona, prezes włoskiego Narodowego Związku Konsumentów, komentując komunikat CB.
Gdyby podzielić obecny dług narodowy między wszystkich Włochów, każdy obywatel byłby winien 46 960 euro – podkreślił Dona. Według niego mogłoby to spowodować zawał serca u wielu rodaków.
Lokalni eksperci zwracali wcześniej uwagę na to, że w wyniku restrykcji kowarskich wielkość długu narodowego Włoch przekroczyła w 2020 roku 155 proc. PKB. Od czasu ich zniesienia gospodarka krajowa wznowiła wzrost, a wydatki publiczne na wsparcie przedsiębiorstw i obywateli spadły. Jednak konflikt na Ukrainie i gwałtowny wzrost cen energii doprowadziły do spadku PKB, a wzrost długu publicznego Włoch został wznowiony, ustanawiając nowe negatywne rekordy.
Jeden komentarz
u nas też. jeno Maniek poukrywał kasę poza budżetem, tzn – poza kontrolą parlamentu. 422,5 miliarda zeta. kp