Jeśli osoba działająca na rzecz obcego wywiadu rozpowszechni fałszywe lub nieprawdziwe informacje w celu wywołania poważnych zakłóceń w ustroju lub gospodarce Polski, innego państwa lub organizacji międzynarodowej, może być skazana na karę pozbawienia wolności.
Posłowie PiS złożyli projekt ustawy, który ma na celu dostosowanie przepisów Kodeksu Karnego dotyczących szpiegostwa do zmieniającej się sytuacji geopolitycznej i postępu technologicznego. Według posłów, wysokie zagrożenie nowymi konfliktami zbrojnymi oraz agresywnymi działaniami, które nie są związane z militarnym aspektem, stanowi także czynnik motywujący zmiany w przepisach.
Najważniejszą zmianą proponowaną przez posłów PiS jest zaostrzenie karalności przestępstwa szpiegostwa, które będzie skutkować karą pozbawienia wolności o maksymalnym wymiarze do 30 lat. Wprowadzona zostanie także kwalifikowana postać przestępstwa, gdy sprawca będzie dokonywał sabotażu, dywersji lub prowadził działania o charakterze terrorystycznym, co będzie skutkowało dożywotnim pozbawieniem wolności. Za samo przygotowanie przestępstwa szpiegostwa oraz zgłoszenie gotowości działania na rzecz obcego wywiadu grozić będzie kara pozbawienia wolności do 8 lat. Projekt wprowadza również nieumyślną odmianę przestępstwa szpiegostwa, za którą grozić będzie kara do 5 lat pozbawienia wolności.
„Podwyższenie wymiarów sankcji karnej jest uzasadnione tym, że w przypadku przestępstwa szpiegostwa, zagrożenie karą ma mieć głównie walor prewencyjny. Szpiedzy„zawodowi” najczęściej analizują zagrożenia karne w prawodawstwach poszczególnych państw podejmując decyzje o podjęciu ryzyka prowadzenia swojej działalności na terytorium tych państw.” – przekonują projektodawcy.
Dezinformacja prowadzona na rzecz obcego wywiadu ma być karana pozbawieniem wolności na czas nie krótszy niż 8 lat w dwóch przypadkach: gdy celem dezinformacji jest wywołanie poważnych zakłóceń w ustroju lub gospodarce Polski, innego państwa lub organizacji międzynarodowej, lub skłonienie organu władzy publicznej Rzeczypospolitej Polskiej lub innego państwa albo organu organizacji międzynarodowej do podjęcia lub zaniechania przez nie określonych czynności.
Projektodawcy proponują również rozszerzenie zakazu fotografowania i filmowania obiektów, które są ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa. W takich przypadkach, nie byłoby dozwolone utrwalanie wizerunku tych obiektów w żaden inny sposób. Zakaz mógłby również dotyczyć osób i ruchomości znajdujących się w tych obiektach.
Jeden komentarz
jak się ma sądy, prokuraturę i Kukiza… kp