Rząd Bułgarii prowadza tymczasowy zakaz importu produktów żywnościowych z Ukrainy. Jednocześnie, utrzymuje zgodę na tranzyt ukraińskich towarów przez Bułgarię.
W środę premier Bułgarii Gyłyb Donew poinformował na początku posiedzenia swojego gabinetu, że Bułgaria wprowadza tymczasowy zakaz importu produktów żywnościowych z Ukrainy. Restrykcje nie dotyczą towarów, które przejeżdżają tranzytem przez bułgarskie terytorium.
„W ciągu ostatniego roku, Bułgaria miała do czynienia z dużymi ilościami żywności, pozostającej w kraju, zakłócając łańcuchy dostaw. Jeśli ten trend utrzymywał się lub nasilał, mogłoby to mieć poważne konsekwencje dla bułgarskiego biznesu” – powiedział Donew, cytowany przez serwis Radio Bułgaria.
„Jesteśmy zmuszeni przyjąć ten ogólnonarodowy środek, ponieważ władze europejskie wciąż zastanawiają się nad adekwatnym środkiem. Liczymy, że Unia Europejska zrozumie stanowisko Bułgarii, Polski, Republiki Czeskiej i Słowacji. Wciąż solidaryzujemy się z Ukrainą, ale bankructwo bułgarskich rolników nie przysłuży się jej sprawie” – zaznaczył.
Polska, Słowacja, Węgry, Rumunia i Bułgaria wystosowały list do Komisji Europejskiej, prosząc o przyjęcie środków ochronnych, by zatrzymać napływ produktów rolnych z Ukrainy. Ich duży napływ na wspólny rynek unijny spowodował spadek cen takich produktów, powodując szkody lokalnym biznesom rolniczym.
Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda podpisał rozporządzenie wprowadzające zakaz importu produktów rolnych z Ukrainy do Polski, który obowiązuje od 15 kwietnia do 30 czerwca 2023 r. Zakaz dotyczy m.in. zboża, cukru, owoców, warzyw, mięsa, alkoholu pochodzenia rolniczego i produktów pszczelej.
Podobne decyzje podjęły także Węgry i Słowacja. W piątek o północy został wznowiony przejazd ukraińskich produktów rolnych przez Polskę na mocy osiągniętego we wtorek porozumienia, jednak Komisja Europejska nadal uważa jednostronne działania za nie do przyjęcia. Od lipca 2022 roku do marca 2023 roku do Polski z Ukrainy wjechało niecałe 3,9 mln ton produktów rolnych.
Po osiągnięciu porozumienia między Polską i Ukrainą, w piątek o północy został wznowiony przejazd ukraińskich produktów rolnych przez Polskę. Rząd polski tłumaczył, że to zabezpieczy Polskę przed pozostawaniem towarów z Ukrainy w kraju. Jednak decyzja ta wywołała reakcję Komisji Europejskiej, która z zadowoleniem przyjęła porozumienie, ale nadal uważa jednostronne działania za nie do przyjęcia.
W okresie od lipca 2022 roku do marca 2023 roku do Polski wjechało niecałe 3,9 mln ton produktów rolnych z Ukrainy, co było spowodowane zapowiedzią rządu polskiego o zablokowaniu importu ukraińskiej żywności. Według danych ukraińskich opublikowanych przez WP.pl, wśród importowanych produktów były zboża, pasze i nasiona roślin oleistych.
Jeden komentarz
Brawo Bułgaria 👏 dosyć tej zabawy