Austriacki minister zdrowia mówi, że kraj planuje nałożyć grzywny w wysokości do 3600 euro (około 4000 dolarów) na osoby, które lekceważą obowiązek szczepień na koronawirusa dla wszystkich mieszkańców w wieku 14 lat i starszych, które zamierza wprowadzić w lutym.
Austria planuje nałożyć grzywny w wysokości do 3600 euro (około 4000 dolarów) na osoby, które lekceważą mandat dotyczący szczepionki na koronawirusa, który ma wprowadzić w lutym dla wszystkich mieszkańców w wieku 14 lat i więcej, powiedział w czwartek minister zdrowia .
Rząd ogłosił w zeszłym miesiącu, że na początku przyszłego roku wprowadzi ogólny mandat dotyczący szczepień, stając się pierwszym krajem europejskim, który to zrobił. W ostatnich tygodniach opracowała szczegóły projektu ustawy przy wsparciu dwóch z trzech partii opozycyjnych w parlamencie.
Minister zdrowia Wolfgang Mueckstein powiedział, że będą zwolnienia dla kobiet w ciąży ? choć podkreślił, że szczepienia są zalecane również dla nich ? dla osób, które nie mogą się zaszczepić z powodów medycznych oraz dla osób, które wyzdrowiały z COVID-19 w poprzednim sześć miesięcy.
Ustawa ma wejść w życie 1 lutego. Mueckstein powiedział, że osoby kwalifikujące się do zwolnień będą musiały być zarejestrowane w centralnym rejestrze szczepień, który będzie sprawdzany w regularnych odstępach trzymiesięcznych. Pierwsza data graniczna to 15 marca.
Dla osób, które nie są zaszczepione lub zwolnione, projekt przewiduje wszczęcie postępowania, które może skutkować karą w wysokości 3600 euro. Przy obliczaniu grzywien brane będą pod uwagę dochody ludzi i inne zobowiązania finansowe. Alternatywnie urzędnicy mogą zdecydować się na nałożenie grzywny w wysokości do 600 euro (około 680 USD) w skróconym postępowaniu.
Władze co trzy miesiące będą pisać do osób nieszczepionych, przypominając im, aby otrzymali szczepienia lub wezwali lekarza, aby poświadczył ich prawo do zwolnienia przed następną datą graniczną. Jeśli nadal nie będą przestrzegać, grzywny mogą być nakładane co trzy miesiące. Postępowanie zostanie umorzone, jeśli w międzyczasie ludzie przedstawią dowód szczepienia.
Około 68% ludności Austrii liczącej 8,9 miliona jest zaszczepionych, co jest stosunkowo niskim wskaźnikiem w Europie Zachodniej. Sąsiednie Niemcy, gdzie wskaźnik ten wynosi nieco ponad 69%, również planują wprowadzenie ogólnego mandatu dotyczącego szczepień na początku przyszłego roku, chociaż plany nie zostały jeszcze opracowane, a urzędnicy twierdzą, że pozwolą prawodawcom głosować zgodnie z własnym sumieniem, a nie zgodnie z partią linie.
Ogłoszenie z Austrii, że wprowadzi ogólny mandat na szczepionki, pojawiło się 19 listopada ? w tym samym czasie rząd zdecydował o zablokowaniu kraju, aby powstrzymać wzrost nowych infekcji. Ta blokada ma się zakończyć w niedzielę, chociaż ograniczenia pozostaną dla osób nieszczepionych.
?Wciąż mamy obowiązek i potrzebę zwiększenia zasięgu szczepień, aby nie przechodzić od zamknięcia do zamknięcia również w przyszłym roku? ? powiedziała Karoline Edtstadler, minister gabinetu odpowiedzialna za kwestie konstytucyjne.
?Wciąż jest ponad milion Austriaków, którzy nie są zaszczepieni. To za dużo? ? dodała. ?Mówię bardzo wyraźnie, że nie chcemy karać ludzi, którzy nie są zaszczepieni. Chcemy ich zabrać ze sobą, chcemy ich przekonać o tym szczepieniu i chcemy, aby okazywali wszystkim solidarność, abyśmy mogli odzyskać naszą wolność?.