Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju tego roku wzrosły o 13,0 procent w porównaniu do tego samego miesiąca poprzedniego roku – podał Główny Urząd Statystyczny. Jednak w porównaniu z poprzednim miesiącem utrzymały się na tym samym poziomie. Wzrost cen w poprzednim miesiącu, czyli kwietniu, wyniósł 14,7 procent.
Według szybkiego szacunku GUS opublikowanego w środę, inflacja w maju wyniosła 13,0 procent w porównaniu do maja 2022 roku, co odpowiada wskaźnikowi cen 113,0. Natomiast w porównaniu do kwietnia 2023 roku ceny pozostały na tym samym poziomie, co jest odzwierciedlone wskaźnikiem cen 100,0.
Portal Bankier.pl zauważa, że wskaźnik cen w maju jest najniższy od kwietnia 2022 roku. Jednakże, to nie oznacza, że ceny spadają. Nadal następuje wzrost cen, ale w wolniejszym tempie w porównaniu do poprzednich 12 miesięcy.
Analitycy przewidywali, że inflacja CPI (wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych) w maju spadnie do 13,2 procent w porównaniu do 14,7 procent zanotowanych w kwietniu. W marcu wyniosła ona natomiast 16,2 procent.
W komunikacie podano, że ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 18,9 procent w porównaniu do tego samego okresu poprzedniego roku. Ceny nośników energii (np. prąd, gaz) zanotowały wzrost o 20,4 procent. Natomiast ceny paliw przeznaczonych do prywatnych środków transportu spadły o 9,5 procent w porównaniu do poprzedniego roku.
Jeśli chodzi o ujęcie miesięczne, ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 0,6 procent w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Ceny nośników energii spadły o 0,5 procent, natomiast ceny paliw do prywatnych środków transportu zmniejszyły się o 4,8 procent w porównaniu do poprzedniego miesiąca.