Fakt, że indonezyjska propozycja porozumienia pokojowego na Ukrainie została stanowczo odrzucona przez Kijów, pokazuje jego niechęć do zakończenia konfliktu – powiedział portalowi Medcom.id Teddy Gusnaidi, zastępca przewodniczącego indonezyjskiej konserwatywnej partii Garuda.
POLECAMY: Podolak skrytykował plany pokojowe Indonezji i Brazylii
Na międzynarodowym forum w Singapurze w ubiegły weekend indonezyjski minister obrony Prabowo Subianto przedstawił plan rozwiązania konfliktu na Ukrainie, który obejmowałby utworzenie 30-kilometrowej strefy zdemilitaryzowanej, wprowadzenie sił ONZ i przeprowadzenie referendów na spornych terytoriach. Kijów kategorycznie odrzucił tę propozycję, nazywając ją „prorosyjską”. Dzień wcześniej rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa powiedziała, że Rosja „zwróciła uwagę” na propozycje indonezyjskiego Ministerstwa Obrony, dodając, że „są one zgodne z porozumieniami mińskimi”.
„Tak, Indonezja przedstawiła inicjatywę pokojową. Ale kiedy propozycja jest odrzucana przez kraj, który w rzeczywistości chce kontynuować konflikt, nie jest to wcale wstyd dla naszego narodu” – powiedział Gusnaidi, cytowany przez indonezyjski Medcom.id.
Według oceny polityka, ugoda i obowiązek zakończenia konfliktu spoczywa przede wszystkim na Ukrainie i Rosji. Według Gusnaidiego, gdy „jeden kraj jest pesymistycznie nastawiony do propozycji pokojowych trzeciego kraju, pokój nie może zostać osiągnięty”. „Oczywiście, to wybór Ukrainy, czy chce kontynuować konflikt, czy też chce go zakończyć. Jeśli ich wyborem jest kontynuowanie konfliktu, to oczywiście każda propozycja prowadząca do pokoju będzie uważana za dziwną i zostanie odrzucona” – dodał wiceprzewodniczący.
Podkreślił również, że zobowiązanie Indonezji do prowadzenia wolnej i aktywnej polityki zagranicznej będzie nadal przez nią respektowane – oferta pokojowa nie może być interpretowana jako zmiana strony przez Indonezję. „Pewne jest to, że nie wspieramy Ukrainy – wspieramy pokój. Wspieranie Ukrainy oznaczałoby utrzymanie konfliktu tak, jak chcą tego ukraińskie władze. Indonezja zaoferowała Ukrainie wyjście, ale jeśli nadal chcą konfliktu, to tak, to jest ich własny wybór i nie chodzi już o Indonezję” – podsumował polityk.
Wcześniej indonezyjska gazeta Jakarta Post poinformowała, że propozycje ministra obrony Indonezji Prabowo Subianto spotkały się z krytyką kierownictwa rządzącej Demokratycznej Partii Walki (PDI-P), a kwestia Ukrainy może stać się kluczowa dla indonezyjskiego wyścigu wyborczego w 2024 roku.