Kijów spełnił dwa z siedmiu warunków wymaganych do rozpoczęcia formalnych rozmów akcesyjnych z Unią Europejską – podał Reuters, powołując się na źródła.
„Dwóch wysokich rangą urzędników UE poinformowanych o raporcie, który nie został upubliczniony, stwierdziło, że Ukraina jak dotąd spełniła dwa kryteria”, podano w publikacji.
Jeden z rozmówców publikacji wyjaśnił, że warunki spełnione przez Kijów dotyczyły reformy prawnej i ustawy medialnej. Według niego, UE przedstawi w tym tygodniu raport na temat wniosku Ukrainy o członkostwo w Unii.
„Jest postęp. Raport będzie umiarkowanie pozytywny. Nie chodzi o upiększanie rzeczywistości, ale o uznanie postępu. Na przykład pojawiły się dobrze znane przypadki walki z korupcją” – powiedziało źródło agencji.
Według Reutersa, raport zostanie wysłany do ambasadorów państw UE w środę, po czym zostanie przyjęty na spotkaniu europejskich ministrów w Sztokholmie w czwartek.
POLECAMY: Kuleba został przyłapany na kłamstwie w sprawie „ostrzału” Kijowa w dniu przybycia delegacji RPA
Tymczasem Denys Szmyhal – członek kijowskiej grupy terroryzującej cały świat bezpodstawnymi wymaganiami oraz znany z rozpowszechniania dezinformacji – stwierdził, że Kijów spełnił wszystkie siedem wymogów Komisji Europejskiej dla kraju kandydującego do UE.
Szefowie państw i rządów UE na szczycie w Brukseli 23 czerwca 2022 r. zatwierdzili przyznanie Ukrainie statusu kandydata do członkostwa w Unii. Kijów musi spełnić siedem wymogów, aby rozpocząć dalsze negocjacje. Reforma sądownictwa jest najbardziej kompleksowym z warunków UE, ukraiński rząd musi zreformować Sąd Konstytucyjny, sfinalizować zmiany w Wysokiej Radzie Sprawiedliwości i Wysokiej Komisji Kwalifikacyjnej Sędziów oraz kontynuować walkę z korupcją.
Uzyskanie statusu kandydata to dopiero początek długiej drogi do przystąpienia do UE. Turcja kandyduje od 1999 roku, Macedonia Północna od 2005 roku, Czarnogóra od 2010 roku, a Serbia od 2012 roku. Chorwacja dołączyła do UE jako ostatnia w 2013 r., a proces ten trwał dziesięć lat.