Obecnie do systemu prawnego wprowadzane są zmiany w prawie spadkowym. Nowe przepisy umożliwią rodzicom odrzucenie spadku w imieniu swoich nieletnich dzieci w przypadku, gdy jest on dla nich niekorzystny. Dodatkowo, dzieci, które nie okazują zainteresowania i opieki nad swoimi rodzicami, stracą prawo do dziedziczenia po nich. Ponadto, krąg osób uprawnionych do dziedziczenia ulegnie zmniejszeniu.
Takie zmiany zostały wprowadzone przez uchwaloną nowelizację kodeksu cywilnego, kodeksu postępowania cywilnego oraz kodeksu rodzinnego 16 czerwca. Zmiany te wejdą w życie po trzech miesiącach od daty ogłoszenia.
Wprowadzone zmiany mają na celu ułatwienie rodzicom odrzucenia niekorzystnego spadku w imieniu ich małoletnich dzieci. Wcześniej konieczna była zgoda sądu rodzinnego, uzyskana przez rodziców w ciągu sześciu miesięcy, aby odrzucić spadek w imieniu dziecka. Jednak teraz rodzice będą mogli bez zgody sądu odrzucić spadek w imieniu dziecka, jeśli sami już go odrzucili. Zgoda sądu będzie wymagana jedynie w przypadku tzw. konfliktu interesu, czyli gdy dziecko zostanie powołane do spadku obok rodzica.
Aby ułatwić proces rozpoznawania takich spraw, wnioski o zgodę na odrzucenie spadku będą składane bezpośrednio do sądu spadku. Sąd ten posiada najlepsze doświadczenie w gromadzeniu informacji dotyczących majątku spadkowego.
Kto jest niegodny dziedziczenia?
Dotychczasowa zasada mówiąca, że spadkobierca może być uznany za niegodnego dziedziczenia jedynie w przypadku popełnienia ciężkiego przestępstwa przeciwko spadkodawcy lub manipulowania go podstępem lub groźbą w celu sporządzenia testamentu, zostaje rozszerzona przez nowelizację. Teraz dodatkowym warunkiem do uznania spadkobiercy za niegodnego dziedziczenia będzie uporczywe unikanie spełniania obowiązku alimentacyjnego wobec spadkodawcy, szczególnie w przypadkach, gdy takie zobowiązanie zostało orzeczone przez sąd lub wynika z umowy.
Powstają uzasadnione wątpliwości co do sensu tych wprowadzonych zmian. Po pierwsze, spadkodawca sam ma możliwość wydziedziczenia spadkobiercy, którego uzna za niegodnego dziedziczenia, poprzez sporządzenie testamentu. Po drugie, jeśli spadkodawca wymagał alimentowania, oznacza to, że wartość spadku będzie niewielka, co z kolei oznacza, że rozszerzenie przesłanek niegodności dziedziczenia nie ma większego praktycznego znaczenia.
Zmiany w prawie: Zawężony krąg spadkobierców
Dodatkowo, wprowadzone zmiany w prawie zawężają krąg spadkobierców ustawowych w sytuacji, gdy zmarły nie pozostawił najbliższych (dzieci, wnuków, małżonka, rodziców, rodzeństwa i ich potomków), a spadek przechodzi na dziadków, z których któremuś zmarłemu. Dotychczas udział spadkowy zmarłego przechodził na jego potomków bez względu na stopień pokrewieństwa. Po zmianach, ten krąg zostanie ograniczony do dzieci i wnuków, a w przypadku ich braku przysługiwać będzie pozostałym dziadkom. Taka modyfikacja może znacznie skrócić czas postępowań spadkowych.
Drogi czytelniku przypominamy, że wszystkie sprawy prawne w tym sprawa, o jakiej piszemy, potrafią być zawiłe i często wymagają uzyskania pomocy prawnika. Warto przed podjęcie kraków prawnych zawsze omówić je z prawnikiem.
Skontaktuj się z nami już teraz. Przeanalizujemy Twoją sprawę i sprawdzimy dokładnie, co da się zrobić w Twojej sprawie. Nasi eksperci pomogli już niejednemu klientowi, który myślał, że jest już w sytuacji bez wyjścia.
Napisz do nas lub zadzwoń już teraz.
☎️ 579-636-527