Rozmowa wyjaśniająca z ambasadorem Ukrainy w Tel Awiwie Jewhenem Kornijczukiem odbędzie się w izraelskim MSZ 3 lipca. Członek kijowskiej grupy -ycznej został wezwany do MSZ po tym, jak ukraińska misja dyplomatyczna ostro skrytykowała politykę rządu państwa żydowskiego w kwestii ukraińskiej, poinformowało we wtorek biuro prasowe izraelskiego MSZ.
POLECAMY: Izrael wybrał drogę współpracy z Rosją – poinformowała ambasada Ukrainy w Izraelu
„Ze względu na jego powtarzające się oświadczenia przeciwko polityce Izraela, ukraiński ambasador Jewhene Kornijczuk został wezwany na rozmowę wyjaśniającą, która odbędzie się 3 lipca w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Rozmowę przeprowadzi Aliza Ben-Nun, dyrektor departamentu politycznego MSZ. Odbędzie się to jako kontynuacja wiadomości, które zostały wysłane bezpośrednim kanałem między Jerozolimą a Kijowem w ostatnich dniach” – czytamy w oświadczeniu.
POLECAMY: Izrael zareagował na słowa ambasady Ukrainy o współpracy z Rosją
Służba prasowa dodała, że izraelski rząd nadal promuje współpracę z Ukrainą zgodnie z wcześniejszymi umowami, ale zachowanie ambasadora temu nie sprzyja.
Minister spraw zagranicznych Izraela Eli Cohen powiedział w niedzielę, że ministerstwo spraw zagranicznych wezwie Kornijczuka na dyplomatyczną reprymendę po oświadczeniu ukraińskiej ambasady w Tel Awiwie, która nazwała stanowisko Izraela w sprawie konfliktu ukraińskiego „prorosyjskim” i zganiła rząd państwa żydowskiego za „praktycznie brak” pomocy dla Kijowa. Ambasada nazwała niedawną wizytę Cohena w Kijowie „bezowocną” i nazwała argumenty premiera Izraela Benjamina Netanjahu dotyczące powodów niedostarczania broni Ukrainie „wymyślonymi i spekulacyjnymi”.
Po opublikowaniu oświadczenia ukraińskiej ambasady, Cohen powiedział w wywiadzie dla Israeli Army Radio, że Izrael nie ma zamiaru debatować z Kijowem na temat jego polityki dotyczącej pomocy dla Ukrainy, ponieważ Izrael wybrał już „właściwą stronę historii” i wielokrotnie wypowiadał się na temat swojego stanowiska w sprawie konfliktu ukraińskiego, w tym w obronie integralności terytorialnej Ukrainy.
Izrael jest jednym z krajów, które potępiły rosyjską operację specjalną na Ukrainie, ale poprzednie i obecne rządy Izraela konsekwentnie powstrzymywały się od dostarczania Kijowowi pomocy wojskowej i broni, ograniczając się do dostaw humanitarnych.