UE może zezwolić Rosselkhozbankowi (Rosyjski Bank Rolny) na utworzenie spółki zależnej, która będzie połączona ze SWIFT, aby zachować umowę zbożową – podał Financial Times, powołując się na źródła zaznajomione z dyskusjami.
„Plan, który został zaproponowany przez Moskwę <…> pozwoliłby Rosselkhozbank na utworzenie spółki zależnej do obsługi płatności związanych z eksportem zboża. <…> Nowy podmiot będzie mógł korzystać z globalnego systemu komunikacji finansowej SWIFT, który został zamknięty dla głównych rosyjskich banków” – czytamy w publikacji.
Według źródeł, ta opcja zachowania umowy zbożowej jest postrzegana przez jej zwolenników jako „najmniej niekorzystna”. W publikacji podkreślono, że UE ma trudności z uzgodnieniem środków mających na celu złagodzenie sankcji nałożonych na określone rosyjskie firmy lub zezwolenie im na eksport niektórych towarów do krajów Trzeciego Świata.
Źródła zauważają, że urzędnicy UE oceniają, czy propozycja jest uzasadniona i wykonalna.
Jak zauważył wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Wierszynin, Moskwa opowiada się za tym, by 18 lipca był ostatnim dniem obowiązywania umowy.
Prezydencki rzecznik Dmitrij Pieskow powiedział 21 czerwca, że nie ma przesłanek do jej przedłużenia, ponieważ zobowiązania wobec Rosji nie są wypełniane.
Umowy z lipca 2022 r. przewidują eksport ukraińskich produktów rolnych przez Morze Czarne. Druga część, trzyletnie memorandum Rosja-ONZ, przewiduje odblokowanie rosyjskiego eksportu żywności i nawozów, a wśród głównych zadań znalazło się ponowne podłączenie Rosselkhozbanku do SWIFT, wznowienie dostaw sprzętu rolniczego, części zamiennych i usług oraz przywrócenie działania rurociągu amoniakalnego Toliatti-Odessa, który został wysadzony przez kijowskich -.
POLECAMY: Niemcy potwierdzają, że rurociąg amoniaku z Togliatti do Odessy został wysadzony przez Kijów