W ciągu tego roku planowane jest zniesienie ograniczeń czasowych dotyczących Małego ZUS Plus. Posłowie mają zamiar zlikwidować przepis, który umożliwia preferencyjne opłacanie składek ZUS przez 36 miesięcy kalendarzowych w ciągu ostatnich 60 miesięcy. Projekt ustawy przewiduje wejście w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: SN ogranicza kompetencji ZUS w narzucaniu przedsiębiorcom podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne
Do Sejmu wpłynął projekt ustawy o ograniczeniu biurokracji i barier prawnych, którego autorem jest sejmowa Komisja Nadzwyczajna ds. deregulacji. Projekt ten oczekuje nadania numeru druku sejmowego i zakłada m.in. zmianę ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych poprzez uchylenie art. 18c ust. 11 punktu 6. Autorzy projektu wyjaśniają, że celem tej zmiany jest likwidacja ograniczenia czasowego (36 miesięcy kalendarzowych w ciągu ostatnich 60 miesięcy) dotyczącego możliwości korzystania z Małego ZUS Plus.
– Obowiązująca obecnie regulacja pomija fakt, iż wiele osób podejmuje (lub chciałoby podjąć) działalność gospodarczą w stosunkowo niewielkim zakresie. Osoby takie są jednak w stanie ją prowadzić tylko w sytuacji, w której możliwe będzie opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne, korzystając z regulacji dotyczących Małego ZUS-u Plus. Natomiast w sytuacji, w której musiałyby opłacać je na zasadach ogólnych, działalność ta będzie dla nich całkowicie nieopłacalna. W konsekwencji osoby te albo w ogóle nie podejmują działalności gospodarczej albo też po 36 miesiącach jej prowadzenia są zmuszone do jej likwidacji – czytamy w uzasadnieniu projektu.
Według projektodawców, wejście w życie proponowanych zmian przyczyni się do rozwoju małych działalności gospodarczych i umożliwi kontynuację takiej działalności przez osoby, które nie chcą lub nie są w stanie rozwinąć jej na tyle, aby opłacać składki ZUS na zasadach ogólnych. Zmiana ta ma przyczynić się do wzrostu przedsiębiorczości i gospodarczego rozwoju.
Ustawa, zasadniczo, wejdzie w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia.
Drogi czytelniku przypominamy, że nasza kancelaria oferuje profesjonalną obsługę i doradztwo prawne świadczone na rzecz przedsiębiorców. Oferujemy pomoc prawną w pełnym zakresie już dla osób planujących rozpoczęcie swojej działalności.
Świadczone przez nas kompleksowe usługi doradcze są odpowiedzią na indywidualne potrzeby klientów. Doradzamy w zakresie wyboru formy prawnej dla planowanej działalności, dopełnimy wszelkich formalności polegających na jej zarejestrowaniu w odpowiednich instytucjach, a następnie będziemy dokonywać bieżącej obsługi prawnej w trakcie jej działania.
Nasza oferta to pomoce prawna w zakresie wszelkich problemów prawnych, z jakimi mogą się Państwo spotkać jako przedsiębiorcy w swojej działalności. Świadczone przez nas kompleksowe usługi oraz porady prawne w zakresie prawa handlowego, prawa cywilnego, prawa pracy, prawa gospodarczego pomogą Państwu w prowadzeniu działalności, oszczędzając czas i pieniądze naszych klientów.
Forma współpracy:
- Indywidualne zlecenia jednorazowe
- Doraźna obsługa prawna
- Stała obsługa prawna na podstawie umowy zlecenia
- porady prawne
- sporządzanie pism procesowych
- pozwy
- odpowiedzi na pozwy
- sprzeciwy od nakazów zapłaty i wyroków nakazowych
- apelacje
- wnioski
- doradztwo, zakładanie i funkcjonowanie działalności gospodarczej
- pozwy
- doradztwo w zakresie obrotu nieruchomościami (pełen zakres usług: nabywanie, najem, włącznie ze sporządzaniem umów: przedwstępnej i właściwej oraz umówienie notariusza)
- zastępstwo procesowe w sprawach gospodarczych i cywilnych (dotyczy przedsiębiorców objętych stałą obsługą prawną)
- umowy deweloperskie – przygotowanie umów związanych z działalnością deweloperską dla deweloperów
- redakcja i opiniowanie kontraktów, wniosków i pism procesowych
- przygotowanie umów oraz ich wzorów
- negocjowanie umów i kontraktów z kontrahentami, pomoc prawna dla Klienta w trakcie negocjacji
- porady związane z prawem pracy: tworzenie umów o pracę, wypowiedzeń, regulaminów
- przygotowanie porad prawnych, uwzględniających doktrynę oraz najnowsze orzecznictwo
Napisz do nas lub zadzwoń już teraz.
☎️ 579-636-527