Podkarpacki wydział Prokuratury Krajowej skierował akt oskarżenia do sądu w sprawie dotyczącej wyrządzenia Bankowi Spółdzielczemu w Grębowie znacznych strat. Prokurator Karol Borchólski z Działu Prasowego Prokuratury Krajowej poinformował, że wśród oskarżonych znajdują się była prezes banku, Janina K., wiceprezes i główna księgowa, Genowefa K. oraz kilku innych byłych pracowników.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Prezes i byli pracownicy BS w Grębowie podejrzani o przywłaszczenie kilkudziesięciu milionów złotych
Janinie K. zarzucono kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, podczas gdy pozostałym 5 osobom zarzucono udział w tej grupie. Wszystkim oskarżonym prokurator przypisuje wyrządzenie Bankowi Spółdzielczemu w Grębowie poważnych szkód finansowych oraz znaczne przywłaszczenie powierzonego mienia. Dodatkowo, Janinie K., Genowefie K. oraz Krzysztofowi K. postawiono zarzuty dwóch oszustw na szkodę innych banków.
Według ustaleń śledczych, działania przestępcze miały miejsce od 2004 do 2019 roku w miejscowości Grębów w województwie podkarpackim. Oskarżeni doprowadzili do szkody majątkowej w łącznej wysokości ponad 19 milionów złotych dla Banku Spółdzielczego w Grębowie, a także przywłaszczyli powierzone mienie w postaci środków pieniężnych klientów banku na lokatach w łącznej wysokości ponad 25 milionów złotych.
W czerwcu 2019 roku Janina K., Genowefa K. oraz Krzysztof K. wyłudzili także łącznie 10 milionów złotych z dwóch innych banków, w tym doprowadzając do niekorzystnego rozporządzenia mieniem Banku Spółdzielczego w kwocie 7 milionów złotych przez wprowadzenie banku w błąd za pomocą nierzetelnych sprawozdań finansowych. Dodatkowo, trójka oskarżonych spowodowała niekorzystne rozporządzenie mieniem kolejnego Banku Spółdzielczego na kwotę 3 milionów złotych.
Grupa przestępcza miała na celu m.in. udzielanie kredytów z naruszeniem procedur bankowych, przywłaszczanie środków pieniężnych klientów i inwestowanie ich na rachunkach maklerskich poprzez fałszowanie dokumentów, zakładanie rachunków na osoby nieistniejące lub zmarłe oraz dokonywanie przelewów pomiędzy takimi rachunkami oraz wypłat gotówkowych.
W wyniku działań komisji nadzoru finansowego oraz postanowienia sądu rejonowego, działalność Banku Spółdzielczego w Grębowie została zawieszona, a następnie ogłoszono jego upadłość. Za czyny zarzucone w akcie oskarżenia oskarżonym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.