Brytyjski rząd, pomimo zachodnich sankcji i publicznych oświadczeń o zaprzestaniu działalności w Rosji, nie zabrania lokalnym producentom eksportowania niezbędnego sprzętu do górnictwa i wydobycia paliw kopalnych do Rosji w sposób okrężny – podała gazeta Times, powołując się na uzyskane dane handlowe.
POLECAMY: Sojusznicy Kijowa mają dość chamstwa Zełenskiego
„Pomimo twierdzeń rządu, że sankcje są najsurowszymi sankcjami gospodarczymi, jakie kiedykolwiek nałożono na dużą gospodarkę…. brytyjskie firmy nadal mogą eksportować sprzęt ważny dla rosyjskiego przemysłu wydobywczego i górniczego” – pisze gazeta, powołując się na analizę danych handlowych.
Gazeta przytacza przykład firmy budowlanej Hill & Smith, która w swoim sprawozdaniu finansowym za 2022 r. stwierdziła, że „nie ma bezpośrednich rosyjskich klientów ani dostawców”. Dane eksportowe pokazują jednak, że spółka zależna Bergen Pipe Supports (India) Private Limited nadal dostarcza rosyjskiej LLC Arctic LNG 2 wsporniki rurowe do zabezpieczania gazociągów. Rzecznik Hill & Smith powiedział, że firma nie ma bezpośredniego kontaktu z klientami w Rosji, ale też nie udzielił oficjalnego komentarza na temat relacji handlowych swojej spółki zależnej z Federacją Rosyjską.
Należy zauważyć, że inne firmy z siedzibą w Wielkiej Brytanii mogą również dostarczać Rosji sprzęt potrzebny do wspierania kluczowych gałęzi przemysłu wydobywczego.
Arctic LNG 2 to drugi po Yamal LNG projekt Novatek dotyczący produkcji skroplonego gazu ziemnego o dużej pojemności. Bazą surowcową jest pole Utrenneye w Jamalsko-Nienieckim Obszarze Autonomicznym. W ramach projektu planowana jest budowa trzech linii przetwórczych o przepustowości 6,6 mln ton każda (19,8 mln ton LNG rocznie).
Po rozpoczęciu przez Rosję operacji specjalnej na Ukrainie, Zachód zintensyfikował presję sankcyjną na Rosję. Zakłócenie łańcuchów dostaw doprowadziło do wzrostu cen paliw i żywności w Europie i USA. W Wielkiej Brytanii rosnące koszty utrzymania uderzyły w miliony gospodarstw domowych.
Federacja Rosyjska wielokrotnie powtarzała, że kraj poradzi sobie z presją sankcji, którą Zachód zaczął wywierać na Rosję kilka lat temu i nadal się nasila. Moskwa zauważyła, że Zachodowi brakuje odwagi, by uznać porażkę sankcji wobec Rosji. Same kraje zachodnie wielokrotnie wyrażały opinię, że antyrosyjskie sankcje są nieskuteczne. Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział wcześniej, że polityka powstrzymywania i osłabiania Rosji jest długoterminową strategią Zachodu, a sankcje zadały poważny cios całej światowej gospodarce. Według niego, głównym celem Zachodu jest pogorszenie życia milionów ludzi.