Utworzenie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE) znajduje się w zaawansowanej fazie procesu – ogłosił w czwartek minister aktywów państwowych, Jacek Sasin.
Minister Sasin podkreślił, że powstanie NABE przyspieszy przekształcenie polskiego sektora elektroenergetycznego w kierunku źródeł energii o niskiej i zerowej emisji, jednocześnie zapewniając pełne bezpieczeństwo energetyczne kraju. Jego zdaniem utworzenie NABE stanowi niezwykłe i kompleksowe przedsięwzięcie, które nie ma precedensu w polskim sektorze elektroenergetycznym ze względu na jego ogromną skalę i szerokie grono uczestników.
Reprezentanci głównych spółek energetycznych (PGE, Tauron, Enea oraz Energa) podpisali dokumenty w Ministerstwie Aktywów Państwowych, ustalając kluczowe warunki przekazania ich aktywów węglowych na rzecz Skarbu Państwa, które następnie zostaną włączone do NABE. W skład NABE wchodzić będą istniejące elektrownie węglowe oraz kopalnie węgla brunatnego. NABE będzie całkowicie kontrolowaną przez Skarb Państwa instytucją, działającą jako jedna ze spółek zależnych PGE Polskiej Grupy Energetycznej – PGE GiEK (Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna). Obecnie PGE GiEK obejmuje elektrownie w Bełchatowie, Turowie, Opolu i Rybniku, a także elektrownię Dolna Odra oraz dwie kopalnie węgla brunatnego: w Bełchatowie i Turowie. Grupa zostanie rozszerzona o spółki zależne od pozostałych grup energetycznych: Enea, Tauron i Energa, które zajmują się produkcją energii elektrycznej w konwencjonalnych elektrowniach węglowych, takich jak Tauron Wytwarzanie, Enea Wytwarzanie, Enea Elektrownia Połaniec oraz Energa Elektrownie Ostrołęka.
Jacek Sasin, minister aktywów państwowych, podkreślił, że przejęcie elektrowni węglowych przez Skarb Państwa odciąży obecnych właścicieli tych aktywów, umożliwiając im pozyskanie kapitału na inwestycje o niskiej i zerowej emisji.
Utworzenie NABE pozwoli największym spółkom energetycznym – PGE, Tauron, Enea i Energa – na łatwiejsze zdobywanie środków na duże projekty zmieniające krajobraz energetyczny Polski. Wśród tych inwestycji znajdują się elektrownie wiatrowe, fotowoltaiczne, gazowe i jądrowe, a także rozwinięcie zdolności magazynowania energii elektrycznej i ciepła oraz rozbudowa systemu dystrybucji. Dotychczas posiadane aktywa węglowe stanowiły ograniczenie dla tych działań.
Wynikiem dzisiejszego podpisania dokumentu z Ministerstwem Aktywów Państwowych, w którym zawarte są kluczowe warunki transakcji nabycia przez Skarb Państwa aktywów węglowych od czterech grup energetycznych, jest wytyczona ścieżka do finalnego podpisania umowy o ustanowieniu Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Propozycja stworzenia NABE, która jest obecnie w zaawansowanym etapie pod kierunkiem ministra Jacka Sasina, doskonale spełnia dwa główne cele Polski: zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego oraz realizację transformacji energetycznej. Wizja oparcia polskiej energetyki na nowoczesnych i ekologicznych źródłach, w tym energetyce jądrowej, jest optymalnym wyborem, pozwalającym na stabilizację cen energii dla gospodarki, przyczyniając się do konkurencyjności i przyciągania zagranicznych inwestorów do Polski – wskazuje Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. – NABE, które będzie producentem energii elektrycznej z węgla, zyska kluczową rolę w procesie przekształcania polskiego sektora energetycznego – dodaje Dąbrowski.
Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE) stanie się głównym wytwórcą energii elektrycznej w Polsce, odpowiadając za około 50 procent produkcji energii elektrycznej i zatrudniając ponad 25 tysięcy pracowników. Jej inwestycje skoncentrują się na modernizacjach i remontach istniejących jednostek, zamiast na rozbudowie elektrowni konwencjonalnych. Utworzenie NABE pomoże w długoterminowym planowaniu wyłączania poszczególnych bloków węglowych, regulując tempo transformacji energetycznej Polski.