W sobotę, 160 osób, w tym obywatele Somalii, Egiptu, Etiopii i Sri Lanki, próbowało nielegalnie dostać się do Polski z Białorusi. Trzech Ukraińców zostało zatrzymanych za pomocnictwo – poinformowała Straż Graniczna.
POLECAMY: Pościg za ukraińskim „kurierem” z nielegalnymi imigrantami
Straż Graniczna poinformował również, że ostatni z 12 kontenerów, stanowiących elementy bariery elektronicznej na granicy polsko-rosyjskiej, został zainstalowany wczoraj. Kontenery te są kluczowym składnikiem systemu na granicy, który integruje systemy na danym odcinku.
POLECAMY: Błaszczak chce wysłać na granicę z Białorusią 10 tys. żołnierzy
Praktycznie wszystkie 1932 słupy pod kamery zostały już ustawione. Prace nad instalacją kabli sieciowych i transmisyjnych (o łącznej długości prawie 200 km) są również blisko zakończenia. Kable detekcyjne, obecnie o długości ponad 60 km, są również w trakcie instalacji. Przebiega proces instalacji kamer i testowania ich funkcjonalności.
Oprócz postępów na granicy, w Kętrzynie przygotowywane jest Centrum Nadzoru, będące częścią Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej. To tutaj będą gromadzone sygnały z kamer i czujników. Centrum będzie wyposażone w 12 stanowisk operatorskich, 2 stanowiska techniczne oraz stanowisko kierownika grupy.
Cały system elektroniczny na granicy z Rosją ma być gotowy do końca września. Za jego budowę odpowiada polska firma Telbud, z którą Straż Graniczna podpisała umowę w grudniu ubiegłego roku. Koszt kontraktu wynosi ponad 373 miliony złotych. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował w wywiadzie dla polskiego radia, że Polska planuje przerzucić na granicę z Białorusią dodatkowo 10 tysięcy żołnierzy w celu wsparcia Straży Granicznej.
Minister wyjaśnił: „Na granicy będzie obecnych około 10 tysięcy żołnierzy, z których 4 tysiące będzie bezpośrednio wspierać Straż Graniczną, a 6 tysięcy będzie stanowiło rezerwę. Przenosimy wojsko bliżej granicy z Białorusią, aby odstraszyć „potencjalnego agresora” i powstrzymać go przed atakiem”.