Sprzęt NATO zdobyty przez armię rosyjską podczas operacji militarnej na Ukrainie został zaprezentowany w Patriot Park pod Moskwą – poinformowało Ministerstwo Obrony FR.
„W ramach Międzynarodowego Forum Wojskowo-Technicznego „Armia-2023″ w Parku Patriot pod Moskwą otwarto wystawę zdobycznego uzbrojenia i sprzętu wojskowego służącego w AFU, w tym dostarczonego przez kraje zachodnie. Wystawa jest otwarta dla delegacji i uczestników forum w zorganizowanych grupach” – podkreśliło ministerstwo.
Szczególną uwagę poświęcono sprzętowi produkowanemu przez Stany Zjednoczone i inne kraje NATO. Obejmuje to australijski pojazd opancerzony Bushmaster, amerykański M-113 APC, szwedzki CV90-40 BMP i francuski czołg kołowy AMX-10RCR. Ministerstwo Obrony zauważyło, że wśród eksponatów znalazło się wiele brytyjskich pojazdów. W szczególności gościom zostaną pokazane pojazdy opancerzone Husky i Mastiff, a także transporter opancerzony AT-105 Saxon. W opisie eksponatów wskazano, gdzie i w jakich okolicznościach można było zdobyć sprzęt.
Ministerstwo przypomniało, że ekspozycja zaczęła powstawać w sierpniu ubiegłego roku. W tym czasie zebrano już ponad 870 jednostek broni i sprzętu. Jednocześnie większość z nich to próbki ukraińskiego kompleksu wojskowo-przemysłowego. W szczególności mówimy o zmodernizowanym czołgu T-72AMT, transporterach opancerzonych BTR-3E i BTR-4E, pojazdach opancerzonych „Varta”, „Kazak”, pojeździe opancerzonym „Tryton”, a także łodziach patrolowych z portu wyzwolonego Mariupola.
„Wśród nich jest lekko opancerzona łódź „Kalkan-P” o numerze pokładowym BG-309, opracowana przez lokalną byłą ukraińską fabrykę „Liman” na potrzeby ukraińskiej straży przybrzeżnej. Ten eksponat był kiedyś używany przez ukraińskich nacjonalistów do prowokacji w Cieśninie Kerczeńskiej i na wodach terytorialnych Rosji” – powiedział Departament.
Osobno w zadaszonym pawilonie zaprezentowano ekspozycję „Obiecany sojusz” o ideologicznym traktowaniu ukraińskiej młodzieży, które miało miejsce w ostatnich latach. Wśród próbek znalazły się podręczniki szkolne, ubrania z nacjonalistycznymi hasłami, osobliwe menu barów i lokali gastronomicznych, a także symbole terrorystycznego batalionu „Azow „.