Close Menu
Lega ArtisLega Artis
  • Strona główna
  • Aktualności z kraju
  • Wiadomości ze świata
  • Motoryzacja
  • O nas
  • Kontakt
  • Polityka Prywatności
  • Regulamin
Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
Facebook X (Twitter) Instagram
Lega ArtisLega Artis
  • Aktualności z kraju
  • Wiadomości ze świata
  • Motoryzacja
  • Wydarzenia dnia
Lega ArtisLega Artis
Home - Aktualności z kraju - Papież Leon XIV ostrzega: Sztuczna inteligencja to więcej niż tylko dane
Aktualności z kraju

Papież Leon XIV ostrzega: Sztuczna inteligencja to więcej niż tylko dane

Ignacy Michałowski21 czerwca 2025Brak komentarzy
Facebook Twitter Telegram WhatsApp
Google News
Google News
Papiez
Papież

Papież Leon XIV podczas II Rzymskiej Konferencji o sztucznej inteligencji zaapelował o poważną refleksję nad rolą i wpływem tej technologii, zwłaszcza na młode pokolenia. Ojciec Święty podkreślił, że choć AI niesie ze sobą ogromny potencjał, to nie może być traktowana jedynie jako narzędzie operujące na ogromnej ilości danych. Mądrość to coś znacznie więcej – to otwartość na prawdę, dobro i piękno, które są fundamentem ludzkiej egzystencji.

Papież wskazał, że rozwój sztucznej inteligencji, w tym generatywnej AI, otwiera nowe możliwości dla nauki, medycyny i ochrony zdrowia. Jednocześnie jednak wyraził obawy, że technologia ta może wpływać negatywnie na zdolność człowieka do rozumienia rzeczywistości, a także na jego duchowość i moralność.

Leon XIV przypomniał słowa swojego poprzednika, papieża Franciszka, który podkreślał, że AI jest przede wszystkim narzędziem – wytworem ludzkiego geniuszu, który powinien służyć integralnemu rozwojowi ludzi i społeczeństw.

Szczególne zaniepokojenie papież wyraził w kontekście dzieci i młodzieży, dla których niekontrolowane korzystanie ze sztucznej inteligencji może mieć poważne skutki neurologiczne i moralne. To właśnie młode pokolenie jest nadzieją na przyszłość, dlatego tak ważne jest, by dać im możliwość rozwoju ich talentów i duchowej wolności.

Kościół, zaznaczył papież, chce być aktywnym uczestnikiem debaty nad AI, podkreślając konieczność ochrony godności człowieka i szacunku dla kulturowego i duchowego dziedzictwa wszystkich narodów.

Papież ostrzegł także przed ryzykiem, że AI, choć może służyć równości, równie łatwo może być wykorzystywana do interesów elit lub podsycania konfliktów i przemocy. Zadanie odpowiedzialnego i etycznego kształtowania tej technologii jest ogromne i wymaga mądrości oraz duchowej głębi.

papież o AI
Google News Icon

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share. Facebook Twitter Email Telegram WhatsApp
Avatar of Ignacy Michałowski
Ignacy Michałowski
  • Website
  • Facebook
  • X (Twitter)

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Add A Comment

Napisz Komentarz Anuluj dodawanie

Ostatnie Wpisy
ZUS

ZUS daje prawie 1900 zł miesięcznie. Pilne: Wielu Polaków nie wie, że ma prawo

17 listopada 2025
policja

19-latek groził Prezydentowi. Wpadł w kilka godzin, grozi mu 3 lata więzienia

17 listopada 2025
PGE

PGE alarmuje: prąd po 500 zł/MWh już w 2026. Twoje rachunki wzrosną o połowę!

17 listopada 2025
Reklama

Na portalu Lega Artis znajdziesz najważniejsze wiadomości z Polski i świata. Dołącz do nas i bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami, które mają znaczenie.

Facebook X (Twitter) RSS
Polecane serwisy
newsnadzis.pl newsnadzis.pl
plotkosfera.pl plotkosfera.pl
PRZYDATNE LINKI
  • Strona główna
  • O Nas
  • Kontakt
  • Nasi Autorzy
  • Mapa Strony
  • Polityka Prywatności
  • Regulamin
Copyright © Lega Artis 2025 - Zaufane wiadomości i Wiarygodne dziennikarstwo
  • Kontakt
  • O nas
  • Polityka Prywatności

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.