Znany specjalista chorób zakaźnych i ordynator wrocławskiego szpitala, prof. Krzysztof Simon, otrzymał medal „Zasłużony dla Wrocławia”. Uhonorowanie wywołało mieszane reakcje – choć władze i środowisko medyczne podkreślają jego wkład w walkę z pandemią COVID-19, część opinii publicznej przypomina jego kontrowersyjne wypowiedzi z czasu kryzysu epidemicznego.
Kim jest profesor Krzysztof Simon?
Profesor Krzysztof Simon to postać szeroko znana zarówno w środowisku medycznym, jak i opinii publicznej. Urodzony 1 listopada 1952 roku we Wrocławiu, ukończył Akademię Medyczną im. Piastów Śląskich w 1977 roku. Od lat związany jest z Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego przy ul. Koszarowej, gdzie pełni funkcję ordynatora oddziału chorób zakaźnych. Jest również wojewódzkim konsultantem w tej dziedzinie oraz nauczycielem akademickim.
W listopadzie 2020 roku, w apogeum pandemii COVID-19, prof. Simon został powołany do Rady Medycznej przy premierze Mateuszu Morawieckim, stając się jednym z głównych głosów doradczych w zakresie walki z koronawirusem. Jego zdecydowane wypowiedzi i medialna aktywność sprawiły, że stał się symbolem walki z pandemią, ale również postacią budzącą kontrowersje.
Medal „Zasłużony dla Wrocławia” i słowa uznania
W dniu 23 maja 2025 roku prezydent Wrocławia Jacek Sutryk uhonorował prof. Krzysztofa Simona medalem „Zasłużony dla Wrocławia”. Jak poinformował wrocławski magistrat, odznaczenie to przyznano za „niezłomną postawę w czasie pandemii COVID-19 oraz ogromny wkład w rozwój medycyny” w stolicy Dolnego Śląska.
W oficjalnym komunikacie Urzędu Miejskiego podkreślono:
„To wyraz wdzięczności za ogromne zaangażowanie profesora Simona w ochronę zdrowia publicznego oraz rozwój lokalnej opieki medycznej. Jego postawa w czasie pandemii była dla wielu źródłem nadziei i profesjonalizmu.”
Uznanie dla profesora wyraził również zespół szpitala im. Gromkowskiego:
„Kierujemy wyrazy najwyższego uznania w stronę pana profesora – cieszymy się, że zespół szpitala tworzy wybitny lekarz, wojewódzki konsultant i ordynator I oddziału chorób zakaźnych. Gratulujemy Panie Profesorze!”
Krytyka i kontrowersje wokół postaci profesora
Choć odznaczenie spotkało się z licznymi gratulacjami, w mediach społecznościowych oraz wśród części mieszkańców Wrocławia pojawiły się głosy krytyczne. Niektórzy zarzucają profesorowi brak empatii wobec osób niezaszczepionych, przypominając jego publiczne wypowiedzi z okresu pandemicznych restrykcji, które przez niektórych zostały odebrane jako stygmatyzujące i dzielące społeczeństwo.
W 2021 roku, odbierając medal 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią, profesor Simon mówił:
„Moja walka z epidemią jest walką z ciemnogrodem i złem, który nas otacza.”
To zdanie, szeroko cytowane w internecie, dla wielu stało się symbolem jego bezkompromisowej postawy – ale również źródłem sporów o granicę między nauką a ideologią w czasie pandemii.
Wcześniejsze wyróżnienia i dorobek
Medal „Zasłużony dla Wrocławia” to nie pierwsze odznaczenie w dorobku profesora. Już wcześniej był wielokrotnie nagradzany, w tym wspomnianym medalem misji Jana Karskiego, za wkład w ochronę zdrowia publicznego. Jako specjalista chorób zakaźnych, prof. Simon przez lata prowadził działania edukacyjne i diagnostyczne, zajmując się m.in. wirusowymi zapaleniami wątroby, HIV/AIDS, gruźlicą i wieloma innymi chorobami zakaźnymi.
Społeczne podziały po pandemii nadal żywe
Przyznanie medalu prof. Simonowi pokazuje, że społeczne emocje wokół pandemii COVID-19 wciąż są żywe. Dla wielu był on głosem rozsądku i nauki w obliczu dezinformacji. Dla innych – symbolem presji na osoby niepodporządkowujące się pandemicznym regulacjom.
Ekspert ds. komunikacji społecznej, dr hab. Anna Zawadzka z Uniwersytetu Wrocławskiego, komentuje:
„Przyznawanie odznaczeń za zasługi w czasie tak spolaryzowanego okresu, jakim była pandemia, zawsze wiąże się z ryzykiem kontrowersji. W przypadku prof. Simona mamy do czynienia z postacią, która bezsprzecznie odegrała istotną rolę, ale także mocno spolaryzowała opinię publiczną.”
Profesor Krzysztof Simon otrzymał medal „Zasłużony dla Wrocławia” za niezłomną postawę i wkład w rozwój medycyny w czasie pandemii. Władze miasta oraz środowisko medyczne jednoznacznie doceniły jego działalność. Jednak społeczna recepcja nagrody pozostaje mieszana – pandemia COVID-19, choć zakończona, nadal pozostawia po sobie głębokie podziały. Przypadek profesora Simona to przykład, jak trudne może być uhonorowanie postaci symbolizującej jednocześnie walkę z kryzysem i jego najbardziej kontrowersyjne aspekty.
Jeden komentarz
Dwóch wariatów promujących Covid !