Witamy,

Dzisiejszy dzień i wiele rozmów, jakie przeprowadziliśmy z wami nie pozwala milczeć. W naszych głowach został jedna rozmowa z pracownikiem pewnej firmy, który zadzwonił do nas z załamanym głosem, bo w ich firmie pracodawca już nie tylko wymaga od nich masek, jakie zasłaniać mają ich usta i nos, ale również została wprowadzona opaska, na jakiej rękę zadaniem jest kontrola zachowania dystansu (przypominamy 1,5 m) pomiędzy pracownikami.

Zatem jak widać pracodawcy, posuwają się dalej z wprowadzeniem zniewolenia zatem zastanów się i zacznij działać MASKA to początek. Jeszcze masz czas.

Właśnie dlatego postanowiliśmy kolejny raz przypomnieć, iż wprowadzany nakaz zasłaniania ust i nosa na terenie zakładów pracy jest bezprawny a żądanie przez pracodawców okazania zaświadczenia o zwolnieni z tego bezprawia, jest szczytem bezczelności z jego strony i bezprawne.

Bardzo szeroko opisaliśmy ten temat w artykule z dnia 14 lutego 20214 roku, jaka jest dostępna w poniżej podanym linku:

Na tej podstawie stwierdzić należy, iż wmawiamy obowiązek zasłaniania ust i nosa nie istnieje.

Zatem wniosek z tego jest prosty  pracodawca nie posiada prawa żądać od swoich pracowników zasłaniania ust i nosa na terenie zakładu pracy.

Często pracodawcy przy wprowadzaniu tego obowiązku powołują się na Zgodnie z art. 304 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) – dalej k.p. pracodawca jest obowiązany zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy i zobowiązanie pracownika do zasłaniania ust i nosa próbuje umotywować art. 211 k.p. niemniej jednak należy zauważyć, iż rygor noszenia masek w pracy, jaki pracodawca próbuje uregulować powyżej powołanymi przepisami, jest sprzeczny z art. 218. § 1a. K.k., który stanowi, iż Kto, wykonując czynności w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, złośliwie lub uporczywie narusza prawa pracownika wynikające ze stosunku pracy, lub ubezpieczenia społecznego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Dzisiejsza rozmowa z tą osobą utwierdzała nas w tym, że należy również, tworząc ten post przypomnieć Wam, że pracodawca nie jest uprawniony z mocy tego bezprawnego rozporządzenia do żądania okazania zaświadczenia o zwolnienie Was z ?obowiązku? zasłaniania ust i nosa.

O braku podstawy prawnej takiego żądania mówi również art. 22[1] ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. ? Kodeks pracy ? dalej k.p. który mówi, że pracodawca nie może żądać od pracownika podania informacji o stanie jego zdrowia, chyba że informacje te są niezbędne w celu skorzystania przez pracownika ze szczególnych uprawnień prawa pracy (por. wyrok SN z dnia 5 sierpnia 2008 r., I PK 37/08). Szczególny wyjątek od obowiązku zachowania tajemnicy o stanie zdrowia pracownika wskazuje przepis art. 57 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa ? dalej u.ś.c.m., gdzie sankcjonuje się umieszczenie na zaświadczeniu lekarskim informacji o rodzaju określonych chorób lub przyczyn niezdolności do pracy. Ustawodawca reguluje w ten sposób zasady umieszczania na zaświadczeniu tzw. kodów literowych, od A do E.

Biorąc powyższe pod uwagę, należy, zatem przyjąć, że pracodawca nie może żądać od pracownika żadnego zaświadczenia, które będzie podstawą do tego, aby nie musiał on nosić maseczki w pracy na stanowisku, jakie wcześniej tego rodzaju obowiązek nie istniał, gdyż nie był wymagany ze wzg. bhp.

Pracodawca też nie może prowadzić rozmów i zadawać określonych pytań, które mogłyby naruszać sfery, które są sferą osobistą.

Tym samym niemożne on zadawać Wam pytań o przyczynę zwolnienia z ?obowiązku? zasłaniania ust i nosa a tym bardziej żądać przedłożenia na tę okoliczność zaświadczenia lekarskiego.

Przypominamy, iż prawo do tajemnicy w tym zakresie nie ma jednak charakteru bezwzględnego. Zwalnia z tego obowiązku zgoda samego pracownika. Brak jednak akceptacji na podejmowanie rozmowy w tym obszarze nie może mieć negatywnego wpływu na zatrudnienie pracownika lub jego pracę w zakładzie, w jakim pracuje.

Zatem wnioski należą do Was jak i decyzję w tym zakresie co należy robić.

Jeśli potrzebujesz pomocy w przygotowaniu pisma do pracodawcy, skontaktuje się z nami.

———————————————————————-

Przypominamy, o naszej akcji bezpłatnych porad prawnych z zakresu problemów z COVID.

Na zlecenie indywidualne klienta nasza Kancelaria przygotuje również wszelkie pisma w zakresie spraw związanych z COVID.

Jeśli potrzebujesz pomocy, napisz do nas na adres @: covid@legaartis.pl lub zadzwoń 579636527 lub 222668618

Informujemy, iż porada prawna udzielana jest każdemu klientowi bezpłatnie.

Na Państwa zlecenie, które nie wchodzi w zakres porady pro bono, możemy podjąć się przygotowania indywidualnych pism takich jak: odwołania od decyzji, sprzeciwów od wyroków nakazowych, wniosków o uchylenie mandatu, zawiadomień do organów ścigania, pism do pracodawcy w związku z bezprawnym przymuszaniem do zasłaniania ust i nosa, wykonywaniem testów czy też szczepienia, itp.

Jeśli uważacie Państwo, iż nasza pomoc, jaką od nas otrzymujecie, zasługuje na wparcie pracowników Kancelarii, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:

Anonimowe wsparcie Bitcoin:
bc1qfl2rqa97lknlrfgs9c9qqjp5ftqtkv7wf4q0at

Anonimowe wsparcie Ethereum:
0x45a3c849BCa45A6444A24cdF30708695498a3F6b

Wsparcie paypal:
https://paypal.me/legaartis

Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: ?darowizna na działalność?
IBAN: PL04102039030000140201226752

Jesteśmy do Waszej dyspozycji:
Pn. ? czw.: 11:00 ? 17:00
Piątek: 10:00 ? 15:00

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.

#covid #maseczki #zasłanianieustinosa #rozporządzenie #legaartis #art116 #obowiązekzasłanianiaustinosa #pandemia #stopcovid #praca #pracodoawa #zakładpracy #nakazy #zakazy #obostrzenia #firmy #regulaminpracy

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version