#otwieraMY

Ale pamiętamy o tym jak powinien postąpić przedsiębiorca, który zdecydował się na otwarcie swojego biznesu podczas ataku Policji lub Sanepidu.

W związku z powyższym postanowiliśmy kolejny raz opublikować  poradnik jak zachować się podczas wtargnięcia niechcianych gości na teren restauracji, klubu lub innego podmiotu gospodarczego, jaki wznowił dzielność pomimo bezprawnego wprowadzenia zakazu prowadzenia działalności przez (NIE)rząd.

Przypominamy, iż najważniejsze jest to, że zakaz prowadzenia działalności wprowadzony jest na podstawie Rozporządzenia, zatem zamknięcie jest ustanowione niekonstytucyjnymi regulacjami. 

  1. Zdać sobie sprawę należy, iż w przypadku, gdy staniecie się nieposłuszni i otworzycie swoje firmy, zapewne po chwili pojawi się u Was Policja i Sanepid. W związku z tym postarajcie się zachować tzw. „reżim sanitarny”. W tym miejscu proponujemy np.: ograniczyć ilość osób korzystających z lokalu gastro czy klubu fitness, zapewnić płyny do dezynfekcji rąk. Pozwoli to na uniknięcie zarzutu, jaki zapewne się pojawi niestosowania się do reżimu i stwarzanie zagrożenia dla życia i zdrowia wielu osób. W tym miejscu zwróćcie uwagę, iż możecie przy zachowaniu tzw. „reżimu” wykorzystać wytyczne, jakie były w tym zakresie wydawane przez Sanepid przed kolejnym całkowitym zamknięciem części gospodarki.
  2. Pamiętaj, że jeżeli policjant wyda Wam polecenie którego jeśli nie wykonacie, popełniacie wykroczenie tylko wtedy, jeśli uniemożliwiacie lub istotnie utrudniacie czynności służbowe, jakie będzie chciał wykonać (art. 65a k.w.). Zatem w przypadku gdy policjant wyda wam polecenie np.: zamknięcia lokalu czy klubu lub rozejścia się, a wy tego nie uczynicie, policjant posiada prawo przystąpić do legitymowania Was i pozostałych osób. Jeśli pozwolicie mu robić swoje, nie będzie do tego potrzebne jemu zamknięcie lokalu.
  3. Podczas podjęcia interwencji przez Policję pamiętajcie, aby nie być agresywnym               i odpowiadać na pytania, gdyż agresja budzi agresję i eskalację konfliktu, jaki może skończyć się niepotrzebnym zatrzymaniem, bo w nerwach powiedz o jedno słowo za dużo. Jeśli funkcjonariusz będzie chciał Was legitymować nie stawiaj oporu. Pokażcie dowód, aby wykonał on swoje czynności, jakie ma zaplanowane. Pamiętaj, że policjant posiada obowiązek podać swój stopień, imię  i nazwisko w sposób umożliwiający odnotowanie tych danych oraz na żądanie przedstawić podstawę prawną legitymowania.
  4. Zapamiętaj, iż zawsze możesz filmować interwencję, aby posiadać dowód na jej przebieg. Starajcie się jednak nie filmować twarzy policjanta jeśli później chcecie ten materiał publikować w socjalmediach.
  5. Pamiętaj o tym, aby podczas całego zajęcia, jakie ma miejsce, zachować spokój i opanowanie, nie daj się wyprowadzić z równowagi. To gwarantuje ci bezpieczeństwo oraz nie stwarza podstaw do zatrzymania.
  6. Policjant proponuje mandat!!! Pamiętaj, aby go nie przyjmować i zachowaj spokój. Grzecznie odpowiedz, że mandatu  nie przyjmujesz i żądasz skierowania sprawy do Sądu. Z czasem dostaniecie wezwanie do złożenia wyjaśnień, jakie możecie złożyć osobiście lub skorzystać z art. 54 par. 7 k.p.w. i złożyć je na piśmie. Sprawa zapewne trafi do Sądu. Jeżeli przyjdzie wyrok nakazowy – w ciągu 7 dni posiadasz prawo do wniesienia sprzeciwu do tego wyroku. Pisaliśmy już o tym wielokrotnie.
  7. Jeśli policjant będzie się pytał dlaczego, pomimo wprowadzonych restrykcji i zakazu prowadzenia działalności otworzyliście swój biznes, możesz zdawkowo wyjaśnić jego osobie, iż zamknięcie poszczególnych gałęzi gospodarki zostało wprowadzone na podstawie rozporządzenia, co jest niezgodne z prawem, ponieważ zamknięcie takie mogłoby być dokonane jedynie ustawą a co za tym, idzie regulacja, jaką dokonała RM, jest sprzeczna z art. 22 Konstytucji RP, co potwierdza wyrok WSA w Opolu.
  8. Powyższe zasady postępowania należy również zachować podczas najścia inspektora sanitarnego. Inspektor dokona kontroli i sporządzi protokół z kontroli, który da Wam do podpisania. Pamiętajcie, aby przeczytać go bardzo uważnie. Jeśli nie możecie doczytać jego bazgrołów, zażądajcie odczytania. Jeżeli cokolwiek nie będzie się w nim zgadzało, zgłaszajcie zastrzeżenia i żądajcie ich wpisania do tego protokołu.

I teraz najważniejsze – pamiętaj aby zawsze odbierać korespondencję. Nie odebranie jej może wiele Was kosztować. Wiemy jak teraz działa Państwo prawa, zatem jest to w Waszym interesie, aby pilnować te sprawy, gdyż spodziewać się w takiej korespondencji należy wszystkiego, a tylko jej odebranie pozwoli reagować na jej wywody i wydane w niej nakazy.

Pamiętaj, że w przypadku kiedy was nie zastanie listonosz, korespondencja będzie awizowana w placówce pocztowej i będzie czekać na odbiór 14 dni. Jeśli jej nie odbierzesz, zostanie uznana za doręczoną.

Zapamiętajcie, iż od każdej decyzji Sanepidu możesz się odwołać tak jak i od wyroku.

Kochani, pamiętajcie, że do czasu kiedy działacie w pojedynkę, na kontrolę musicie być przygotowani codziennie, zatem zawsze pamiętajcie o czystości. Wiemy, że jest to ciężki okres dla was, lecz pamiętajcie, im więcej was będzie się otwierać tym gorzej im będzie każdego kontrolować, więc od was to zależy jak to, będzie wyglądało dalej.

NIE DAJMY SIĘ ZNIEWOLIĆ DO KOŃCA. KONIEC BEZPRAWIA TEGO (NIE)RZĄDU.

—————————————————————————- 

Przypominamy, o naszej akcji bezpłatnych porad prawnych z zakresu problemów z COVID.

Jeśli potrzebujesz pomocy, napisz do nas na adres @: [email protected] lub zadzwoń: 22 266 86 18 lub 579636527

Na Państwa zlecenie, które nie wchodzi w zakres porady pro bono, możemy podjąć się przygotowania indywidualnych pism takich jak: odwołania od decyzji, sprzeciwów od wyroków nakazowych, wniosków o uchylenie mandatu, zawiadomień do organów ścigania, pism do pracodawcy w związku z bezprawnym przymuszaniem do zasłaniania ust i nosa w zakładach pracy.

Jeśli uważacie Państwo, iż nasza pomoc, jaką od nas otrzymujecie, zasługuje na wparcie pracowników Kancelarii, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:

Anonimowe wsparcie Bitcoin:
1Akmc9RbB476W4JpavbQf9sAEB8C7iWcn9

Anonimowe wsparcie Ethereum:
0x45a3c849BCa45A6444A24cdF30708695498a3F6b

Wsparcie paypal:
https://paypal.me/legaartis

Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: “darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752

Jesteśmy do Waszej dyspozycji:
Pn. – czw.: 11:00 – 17:00
Piątek: 10:00 – 15:00

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.

Zostaw Komentarz