?Szczepienia? dobrowolne, pracodawca z dylematami. Nie daj się zastraszyć.

Kochani,

Wciąż przesyłać do nas zapytania, czy pracodawca może was zmusić do przyjęcia eksperymentalnej szczepionki, stosując różne techniki psychomanipulacji, a nawet straszenia zwolnieniem z pracy pracownika, jaki odmawia udziału w tym eksperymencie.

W związku z tym postanowiliśmy raz jeszcze wrócić do tego tematu i wam go wyjaśnić.

Zacznijmy od tego, że szczepienia przeciwko SARS-CoV-2 są dobrowolne. Obecnie nie można zmusić pracownika, by poddał się szczepieniu.

Pracodawca nie może zatem oczekiwać od pracowników zaszczepienia się, wydając im polecenia służbowe. Stwierdzić należy, iż takie polecenia wykraczają poza kompetencje pracodawcy i nie muszą być wykonywane przez pracowników.

Zasadnym będzie w tym miejscu stwierdzenie, iż podstawą polecenia pracodawcy nie może być zwłaszcza art. 222[1] Kodeksu pracy, zgodnie z którym w razie zatrudniania pracownika w warunkach narażenia na działanie szkodliwych czynników biologicznych pracodawca stosuje wszelkie dostępne środki eliminujące narażenie, a jeżeli jest to niemożliwe – ograniczające stopień tego narażenia, przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. Co prawda koronawirus został uznany za czynnik biologiczny i to w 3 klasie, ale nie upoważnia to pracodawcy do wymuszania na pracownikach szczepień.

Podkreślić należy, że  przepis, na który często powołują się pracodawcy (art. 221 [1] Kodeksu pracy), sprawia, że po stronie pracodawcy pojawia się obowiązek podjęcia działań mających na celu wyeliminowanie lub ograniczenie powstałego zagrożenia.

Elementem tych działań jest przeprowadzenie oceny ryzyka zawodowego na danym stanowisku i dostosowanie działań do wyników tej oceny. Nie oznacza to jednak obowiązku zaszczepienia po stronie pracownika. Pracodawca może jedynie zachęcać pracownika do zaszczepienia się, wskazując, że jest to działanie ograniczające ryzyko również po stronie pracownika, skoro pracuje w warunkach kreujących zagrożenie.

Pamiętajcie, że ewentualna odmowa udziału w eksperymencie nie może jednak stwarzać po stronie pracodawcy żadnych negatywnych konsekwencji.

Warto w tym miejscu dodać, iż pracodawca nie ma prawa od was zadąć podpisania jakiegokolwiek dokumentu, w jakim mielibyście ujawnić informację o tym czy w tym eksperymencie wzięliście udział oraz nie posiada prawa żądania przedstawienia dokumentu potwierdzającego zaszczepienie.

O braku podstaw prawnych do żądania okazania takiego dokumentu piszemy tutaj:

Podkreślić w tym miejscu należy, że nie można zwolnić pracownika za brak zgody na szczepienie. Jednak jak zauważmy, sytuacja legislacyjna zmierza w stronę wyraźnych preferencji dla tych pracowników, którzy się zaszczepią co oczywiście, jest niezgodne z prawem i stanowi uzasadnioną podstawę do stwierdzenia, iż pracodawca popełnia przestępstwo.

Pamiętajcie, że na chwilę obecną nie ma przepisów prawnych nakazujących szczepienia przeciwko koronawirusowi, ponieważ produkt ten jest w fazie badan klinicznych.

Warto w tym miejscu obalić jeszcze jeden mit, że obowiązek zaszczepienia się wynika z obowiązku przestrzegania przepisów BHP przez pracowników, na jaki pracodawca często się powołuje, ponieważ jeśli już mamy iść tokiem jego myślenia to stwierdzić należy, że zdecydowana większość pracowników nie jest zatrudniona w warunkach narażenia na działanie wymyślonego na potrzeby zniewolenia śmiercionośnego wirusa Sars-Cov-2, jaki do dnia dzisiejszego nie został wyizolowany co powoduje, że nie jest dopisany do wykazu chorób zakaźnych.

Jeśli pojawił się u was ten problem i nie potrafcie sami sobie z nim poradzić skontaktujcie się z nami pisząc do nas @ na adres: covid@legaartis.pl lub dzwoniąc pod nr. tel. 579636527 lub 222668618

Gwarantujemy każdemu pracownikowi pomoc w tym zakresie.

—————————————————————————

Przypominamy, o naszej akcji bezpłatnych porad prawnych z zakresu problemów z COVID.

Na zlecenie indywidualne klienta nasza Kancelaria przygotuje również wszelkie pisma w zakresie spraw związanych z COVID.

Jeśli potrzebujesz pomocy, napisz do nas na adres @: covid@legaartis.pl lub zadzwoń 579636527 lub 222668618

Informujemy, iż porada prawna udzielana jest każdemu klientowi bezpłatnie.

Na Państwa zlecenie, które nie wchodzi w zakres porady pro bono, możemy podjąć się przygotowania indywidualnych pism takich jak: odwołania od decyzji, sprzeciwów od wyroków nakazowych, wniosków o uchylenie mandatu, zawiadomień do organów ścigania, pism do pracodawcy w związku z bezprawnym przymuszaniem do zasłaniania ust i nosa, wykonywaniem testów czy też szczepienia, itp.

Jeśli uważacie Państwo, iż nasza pomoc, jaką od nas otrzymujecie, zasługuje na wparcie pracowników Kancelarii, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:

Anonimowe wsparcie Bitcoin:
bc1qfl2rqa97lknlrfgs9c9qqjp5ftqtkv7wf4q0at

Anonimowe wsparcie Ethereum:
0x45a3c849BCa45A6444A24cdF30708695498a3F6b

Wsparcie paypal:
paypal.me/legaartis

Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: ?darowizna na działalność?
IBAN: PL04102039030000140201226752

Dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie.

#covid #maseczki #zasłanianieustinosa #rozporządzenie #legaartis #art116 #obowiązekzasłanianiaustinosa #pandemia #stopcovid #kwarantanna #szczepionka #Pfizer #Moderna #AstraZeneca #GMO #NarodowyProgramSzczepień #MinisterstwoZdrowia #COVID #C-19 #pandemia #szczepienia #certyfikat #paszport

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version