Firmy farmaceutyczne zarabiają krocie na szczepionkach przeciwko Covid-19. Liderami są Pfizer i jego niemiecki partner BioNTech.

Firmy farmaceutyczne bardzo się wzbogaciły w czasie pandemii koronawirusa. Zarabiają na szczepionkach przeciwko Covid-19 miliardy dolarów. Niemiecki BioNTech, producent pionierskiej szczepionki mRNA wraz z amerykańskim gigantem, firmą Pfizer, podniósł swoje prognozy przychodów na 2021 rok do 15,9 mld euro.

Najwięcej zarobiły na szczepionkach firmy Pfizer i BioNTech. Uzyskały one znaczną przewagę nad swoimi rywalami, ponieważ jako pierwsi w świecie zachodnim ogłosili pozytywne wyniki prób klinicznych swojej szczepionki w ubiegłym roku. Jako pierwsi uzyskali również zezwolenie od organów regulacyjnych Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej na sprzedaż swoich preparatów.

Pfizer zarobił więcej niż jego konkurenci, zgarniając 10,8 miliarda (9,2 miliarda euro) w pierwszej połowie tego roku. Amerykańska firma podniosła swoje prognozy na ten rok, spodziewając się, że do końca 2021 roku osiągnie sprzedaż w wysokości 33,5 mld dolarów.

BioNTech odnotował przychody w wysokości 7,3 miliarda euro w pierwszej połowie roku. W przeciwieństwie do swojego większego partnera, jedynym produktem firmy w sprzedaży była szczepionka przeciwko koronawirusowi. BioNTech spodziewa się, że przychody ze sprzedaży szczepionek wyniosą 15,9 miliarda euro za cały obecny rok, w porównaniu z wcześniejszymi szacunkami 9,8 miliarda euro.

Na drugim miejscu znalazła się amerykańska firma farmaceutyczna Moderna, która w swoich szczepionkach również wykorzystała technologię mRNA. Moderna jest jak dotąd jedyną firmą (poza Pfizerem i BioNTech), która wyprodukowała autoryzowaną szczepionkę na bazie tej technologii.

Technologia mRNA działa poprzez dostarczanie ludzkim komórkom instrukcji genetycznych, aby wytworzyć białko powierzchniowe koronawirusa, które ?uczy? układ odpornościowy człowieka rozpoznawania prawdziwego wirusa. Podobnie jak BioNTech, jedynym produktem firmy na rynku jest szczepionka przeciwko Covid-19. Szczepionka wymaga wykonania dwóch zastrzyków w odstępie kilku tygodni. Moderna odnotowała obroty w wysokości 5,9 miliarda dolarów w pierwszych sześciu miesiącach roku. Oczekuje, że dzięki szczepionce zarobi w tym roku 20 miliardów dolarów.

Z kolei brytyjski gigant farmaceutyczny AstraZeneca i amerykańska firma Johnson & Johnson zatwierdziły swoje szczepionki przez Unię Europejską później niż ich rywale. Szczepionka firmy AstraZeneca jest jednym z wiodących na świecie preparatów i odegrała kluczową rolę w akcji szerokich szczepień w Wielkiej Brytanii, który umożliwił niedawne pełne otwarcie gospodarki Anglii. Ale nie został zatwierdzony przez amerykańskie organy regulacyjne.

Szczepionka Johnson & Johnson ? wyprodukowana przez Janssen, jej belgijską spółkę zależną, ma tę zaletę, że podawana jest jednym zastrzykiem, a nie dwoma, jak w przypadku konkurentów. AstraZeneca i J&J nie używają technologii mRNA. Te firmy stworzyły bardziej tradycyjne szczepionki wektorów wirusowych, które wykorzystują genetycznie zmodyfikowaną wersję adenowirusa wywołującego przeziębienie jako ?wektor? do przenoszenia instrukcji genetycznych do ludzkich komórek.

Obie firmy obiecały również sprzedać swoje szczepionki po kosztach podczas pandemii, co oznacza, że nie będą na nich zarabiać. Są tańsze od szczepionek Pfizer/BioNTech i Moderna, co przekłada się na ich przychody. Szczepionka firmy AstraZeneca wygenerowała 1,2 miliarda dolarów sprzedaży w pierwszych sześciu miesiącach roku. J&J odnotował sprzedaż w wysokości 264 milionów dolarów i spodziewa się, że za cały rok zarobi 2,5 miliarda dolarów. AstraZeneca nie przedstawiła szczegółowych szacunków za cały rok.

Wspomóż naszą walkę o wolność, poprze wpłatę dowolnej kwoty na nasz rachunek bankowy: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752

????????????????????????

Przypominamy, o naszej akcji bezpłatnych porad prawnych z zakresu problemów z COVID. Na zlecenie indywidualne klienta nasza Kancelaria przygotuje również wszelkie pisma w zakresie spraw związanych z COVID.

Jeśli potrzebujesz pomocy, napisz do nas na adres @: covid@legaartis.pl lub zadzwoń 579636527, 222668618

Informujemy, iż porada prawna udzielana jest każdemu klientowi bezpłatnie.

Jeśli uważacie Państwo, iż nasza pomoc, jaką od nas otrzymujecie, zasługuje na wparcie pracowników Kancelarii, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:

Anonimowe wsparcie Bitcoin:
bc1qfl2rqa97lknlrfgs9c9qqjp5ftqtkv7wf4q0at

Anonimowe wsparcie Ethereum:
0x45a3c849BCa45A6444A24cdF30708695498a3F6b

Wsparcie paypal:
https://paypal.me/legaartis

Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: ?darowizna na działalność?
IBAN: PL04102039030000140201226752

Jesteśmy do Waszej dyspozycji:
Pn. ? czw.: 11:00 ? 17:00
Piątek: 10:00 ? 15:00

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.

Źródło: https://warszawa.naszemiasto.pl/

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version