Wrocławski sąd wydał wyrok ws. szczepienia 13-letniego chłopca po tym, jak jego rodzice nie potrafili się w tej sprawie porozumieć. To prawdopodobnie pierwsze takie orzeczenie w Polsce.

2 listopada Sąd Rejonowy dla Wrocławia Fabrycznej stanął po stronie rodzica, który nie chciał wydać zgody na zaszczepienie dziecka przeciwko covid-19.

Sprawa dotyczy 13-letniego dziś chłopca, który w czerwcu przyjął pierwszą dawkę szczepionki przeciwko skutkom wirusa Sars-Cov-2. Jak tłumaczy ojciec dziecka Tomasz Czajkowski, zabrał syna na szczepienie jako w pełni uświadomionego o skutkach choroby wywoływanej przez koronawirusa.

Syn, podobnie jak większość jego znajomych, przyjął szczepionkę świadomie. Nie musiałem go do tego namawiać. Został zakwalifikowany przez lekarza, a po podaniu nie miał żadnych skutków ubocznych. Problem pojawił się, gdy poinformowałem jego matkę, że dziecko zostało zaszczepione, na co ona nie wyrażała od początku zgody ? tłumaczy w rozmowie z naTemat.pl ojciec. Po tej informacji matka dziecka miała udać się do punktu szczepień i zabronić podania chłopcu drugiej dawki szczepionki.

Konflikt między rodzicami, czy dziecko powinno dostać drugą dawkę szczepionki, czy też nie, doprowadził rodzinę przed sąd. Wszystko skończyło się na dwóch posiedzeniach.

Podczas pierwszego ? 29 października ? zostali przesłuchani rodzice, ale orzekająca w sprawie sędzia zdecydowała się również na wysłuchanie stanowiska dziecka. Chłopca wezwano 2 listopada. Jak relacjonował nam ojciec, chłopak miał powiedzieć, że był zdecydowany, że chce przyjąć pierwszą dawkę szczepionki, natomiast nie był przekonany do przyjęcia drugiej.

W słownej sentencji, jak tłumaczy Tomasz Czajkowski, sędzia orzekła, że szczepienie przeciwko covid-19 nie jest obowiązkowe, a opinia dziecka w tej sprawie jest ważna. Sędzia miała też powiedzieć, że dziecko jest na tyle dojrzałe, że wie, co jest dla niego dobre.

? O pisemne uzasadnienie orzeczenia dopiero wystąpiłem, ale jest ono dla mnie bulwersujące. Wszystkim wokół mówi się, jak ważne jest szczepienie podczas walki z pandemią, tymczasem sąd orzeka coś, co jest absolutnie niezgodne z prowadzonymi wokół kampaniami informacyjnymi i badaniami naukowymi. Nadto sąd traktuje zdanie dziecka na zasadzie „jak nie chce, to niech się nie szczepi” ? dodaje ojciec chłopca.O stanowisko poprosiliśmy również matkę trzynastolatka, ale ta zdecydowała, że nie będzie zabierać głosu w sprawie.Postanowienie sądu nie dziwi doktora Pawła Grzesiowskiego ? eksperta Naczelnej Rady Lekarskiej ds. covid-19, a jednocześnie pediatry. ? Rodzice, jeśli każde z nich ma pełnię praw rodzicielskich, muszą być zgodni w kwestiach medycznych dotyczących ich wspólnych dzieci. Nie ma możliwości, by lekarz mógł wykonać zabieg medyczny, a tym właśnie jest szczepienie, bez porozumienia rodziców. Tak więc nie jest to wyrok przeciwko szczepieniom, lecz decyzja pozostająca w zgodzie z obowiązującym prawem. Sąd po prostu nie mógł wydać tu innej decyzji ? tłumaczy ekspert.

Odmienne zdanie na ten temat ma ojciec, który zapowiedział, że po otrzymaniu pisemnego uzasadnienia postanowienia będzie odwoływał się od decyzji, a o pomoc chce wystąpić także do Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzecznika Praw Pacjenta. Jego zdaniem to działanie krzywdzące.? Gdy rodzice nie mogą osiągnąć porozumienia, sąd powinien działać na korzyść dziecka, tymczasem korzyścią jest brak negatywnych konsekwencji spowodowanych chorobą, na którą jesteśmy narażeni wszyscy, w tym również dzieci. Będę więc walczył o to, by syn mógł dostać drugą dawkę szczepionki ? tłumaczy Tomasz Czajkowski.

Faktycznie, jak wynika z badań, wariant Delta koronawirusa, który jest obecnie najczęściej diagnozowany w Polsce, nie jest już tak łagodny dla dzieci, jak było to w przypadku wariantów wcześniejszych. To potwierdza dr Paweł Grzesiowski, który tłumaczy, że 30 proc. przypadków zakażeń Deltą to właśnie dzieci.? Covid-19 to choroba, o której jeszcze niewiele wiemy, a jej konsekwencje mogą być znacznie poważniejsze niż dotąd zakładaliśmy.

Z całego serca więc zachęcamy do szczepień, zarówno dorosłych jak również dzieci. Działanie szczepionek jest potwierdzone i pokazuje to statystyka zachorowań ? 1 na 10 ciężkich przypadków to stosunek osób zaszczepionych do tych, które szczepionki nie przyjęły. To nie zmienia jednak faktu, że szczepienie przeciwko covid-19 w Polsce nie jest obowiązkowe i nie można do niego nikogo zmusić. Można myśleć o ewentualnych ograniczeniach dla osób niezaszczepionych, jak zrobili to między innymi Francuzi, ale sama decyzja o szczepieniu jest dobrowolna ? podkreśla.

W Polsce prawnie dopuszczone jest szczepienie dzieci powyżej 12 roku życia. Za zgodą lekarzy i rodziców mogą być szczepione są także młodsze dzieci, na przykład z wadami serca, dla których konsekwencje zachorowania na covid-19 są znacznie bardziej ryzykowne niż ewentualne reakcje poszczepienne.

Powikłaniem po zakażeniu koronawirusem u dzieci może być także PIMS (pediatric inflammatory multisystem syndrome temporally associated with SARS-CoV-2), czyli wieloukładowy zespół zapalny u dzieci po przechorowaniu COVID-19. Choroba atakuje układ oddechowy, ale też krążeniowy, moczowy, pokarmowy i neurologiczny.

Pierwsze objawy są nieoczywiste i mogą wystąpić nawet kilka tygodni po przebyciu zakażenia koronawirusem, nawet bezobjawowym. Jak dotąd na terenie kraju odnotowano blisko 450 przypadków PIMS. Rejestr na bieżąco aktualizowany jest na tej stronie.

Wspomóż naszą walkę o wolność poprzez wpłatę dowolnej kwoty na nasz rachunek bankowy: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752

????????????????????????

Przypominamy, o naszej akcji bezpłatnych porad prawnych z zakresu problemów z COVID.

Na zlecenie indywidualne (płatne) klienta nasza Kancelaria przygotuje również wszelkie pisma w zakresie spraw związanych z COVID.
Przypominamy, że naszą Kancelaria świadczy pełen wachlarz usług prawnych.

Jeśli potrzebujesz pomocy, napisz do nas na adres @: covid@legaartis.pl lub zadzwoń 579636527, 222668618.

Informujemy, iż porada prawna w zakresie COVID udzielana jest każdemu klientowi bezpłatnie.

Jeśli uważacie Państwo, że nasza pomoc, jaką od nas otrzymujecie, zasługuje na wparcie pracowników Kancelarii, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:

Anonimowe wsparcie Bitcoin:
bc1qfl2rqa97lknlrfgs9c9qqjp5ftqtkv7wf4q0at

Anonimowe wsparcie Ethereum:
0x45a3c849BCa45A6444A24cdF30708695498a3F6b

Wsparcie paypal:
https://paypal.me/legaartis

Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: ?darowizna na działalność?
IBAN: PL04102039030000140201226752

Jesteśmy do Waszej dyspozycji:
Pn. ? czw.: 11:00 ? 17:00
Piątek: 10:00 ? 15:00

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.

Źródło: wyborcza.pl, natemat.pl

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version