Choć dzieci w klasie szybko dowiadują się, kto był szczepiony przeciwko COVID-19, a kto nie, choć dyrektor może to samo ustalić w sprawie pracowników, to oficjalnie szkoły nie mogą mieć dostępu do danych o szczepieniach – zdecydowało Ministerstwo Zdrowia. Na zdalne lekcje idą więc nawet ci, których nie obowiązuje kwarantanna wg. blankietowego rozporządzenia.

O możliwość zbierania informacji o tym, kto w szkole jest po szczepieniu przeciwko COVID-19, upominają się władze Warszawy, we wrześniu wystąpił o to również burmistrz Woli Krzysztof Strzałkowski (PO). Dzielnica była pionierem akcji szczepień organizowanych w szkołach.

Strzałkowski mówił wtedy, że szczepienia są po to, by nie wysyłać uczniów na lekcje zdalne. ? Mamy jednak trochę związane ręce, bo pomimo tego, że prowadzimy akcję szczepień wśród dzieci i młodzieży, to nie możemy skorzystać z danych dotyczących poziomu ich wyszczepienia, bo takich danych po prostu nie ma ? tłumaczył.

COVID-19 w szkołach. Zdalne lekcje dla wszystkich

Odpowiedź z Ministerstwa Zdrowia przyszła do burmistrza, kiedy mamy czwartą falę pandemii koronawirusa, a kolejne szkoły i przedszkola w Warszawie albo zamykają się w całości z powodu zachorowań na COVID-19, albo wysyłają do domu na zdalne lekcje część klas i grup. Sytuacja zmienia się z dnia na dzień. W zeszłym tygodniu pisaliśmy, że naukę online miało już w pewnym momencie kilkaset klas.

W poniedziałek 15 listopada żadnych zajęć stacjonarnych nie było w ośmiu szkołach i przedszkolach. Wyłączona została m.in. SP nr 351 na Woli. Zdalne lekcje dla części klas musiało organizować ponad 200 szkół i przedszkoli w Warszawie.

? Tej sytuacji można by uniknąć, gdyby Ministerstwo Zdrowia porozumiało się z Ministerstwem Edukacji Narodowej i szkoły zostały uznane w przepisach prawa za podmioty mogące korzystać z danych o szczepieniach przyjętych przez uczniów danej placówki oświatowej ? mówi burmistrz Strzałkowski.

?Aktualnie obowiązująca zasada szczepień w ramach Narodowego Programu Szczepień oparta jest nadal na zasadzie dobrowolności decyzji o zaszczepieniu się i zapewnienia swobody takiego wyboru . Wszelkie dane o zaszczepieniu nadal pozostają danymi o charakterze danych medycznych i nie mogą być przekazywane innym instytucjom ponad te, które posiadają takie prawo na bazie obowiązujących regulacji prawnych. W sytuacji zmiany formuły opisanej powyżej będą dokonywane stosowne zmiany przepisów (?)” ? czytamy.

Resort informuje też, że nie jest właściwy do badania sprawy procedury zawieszania zajęć w szkołach i badania skali problemu. Napisał w tej kwestii pod koniec października do MEN, które ma określić, czy zasadne jest powiązanie bazy z danymi o uczniach i pracownikach szkół z bazą zawierającą informacje o szczepieniach przeciwko COVID-19. Problemem jest jednak nie tylko to, że dyrektor, wychowawca klasy i nauczyciele nie wiedzą oficjalnie, kto jest zaszczepiony, a kto nie.

Przypominamy, ze nasza Kancelaria oczekuje odpowiedzi z MZ na wysłany wniosek o udzielenie informacji publicznej w związku z wykonywaniem szczepień przeciw COVID ? 19 w środku trwania epidemii co stwarza realne zagrożenie dla życia i zdrowia. We wniosku tym poruszamy również kwestię nieumieszczania zaszczepionych w kwarantannie osób zaszczepionych, które nie posiadają gwarantowanej ochrony przed zachorowaniem. MZ poinformował nas, że odpowiedź na wniosek udzieli do 22.11.2021 roku

Więcej o tym w artykule:

Wspomóż naszą walkę o wolność poprzez wpłatę dowolnej kwoty na nasz rachunek bankowy: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752


Przypominamy, o naszej akcji bezpłatnych porad prawnych z zakresu problemów z COVID.

Na zlecenie indywidualne (płatne) klienta nasza Kancelaria przygotuje również wszelkie pisma w zakresie spraw związanych z COVID.

Informujemy ponadto, że Kancelaria świadczy pełen wachlarz usług prawnych z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, spadkowego, upadłościowego, gospodarczego, karnego, pracy, handlowego.

Jeśli potrzebujesz pomocy, napisz do nas na adres @: covid@legaartis.pl lub zadzwoń 579636527, 222668618.

Informujemy, iż porada prawna w zakresie COVID udzielana jest każdemu klientowi bezpłatnie.

Jeśli uważacie Państwo, że nasza pomoc, jaką od nas otrzymujecie, zasługuje na wparcie pracowników Kancelarii, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:

Anonimowe wsparcie Bitcoin:
bc1qfl2rqa97lknlrfgs9c9qqjp5ftqtkv7wf4q0at

Anonimowe wsparcie Ethereum:
0x45a3c849BCa45A6444A24cdF30708695498a3F6b

Wsparcie paypal:
https://paypal.me/legaartis

Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: ?darowizna na działalność?
IBAN: PL04102039030000140201226752

Jesteśmy do Waszej dyspozycji:
Pn. ? czw.: 11:00 ? 17:00
Piątek: 10:00 ? 15:00

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.

Źródło: Wyborcza

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version