Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas zorganizowanej konferencji 7 grudnia ogłosił nowe obostrzenia związane z czwartą falą pandemii koronawirusa.

Nauka zdalna powróci w grudniu 2021 – jest decyzja Ministerstwa Zdrowia. Wszystko z powodu wzrostu zachorowań koronawirusem i zbliżającego się szczytu 4 fali epidemii w Polsce. Choć minister edukacji Przemysław Czarnek zapewniał, że chce utrzymać naukę stacjonarną jak najdłużej, to jednak nauka zdalna wróci do szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Od kiedy? Z informacji, które przekazano na konferencji 7 grudnia 2021 nastąpi to od 20 grudnia 2021.

Nauka zdalna wróci do szkół?

Przypomnijmy, że minister zdrowia Adam Niedzielski w czwartek 19 listopada na MTP w Poznaniu zaznaczył, że pomimo przyrostu zakażeń, rząd nie planuje wprowadzania dodatkowych obostrzeń, także tylko dla osób niezaszczepionych. Wyjaśnia też, że polityka epidemiczna, prowadzona w Polsce, ma nie zaostrzać restrykcji, a stawiać na egzekucję noszenia maseczek, dezynfekcji, zachowywania dystansu społecznego. W tym celu w najbliższym czasie w całym kraju będą mieć miejsce wzmożone kontrole policji i sanepidu.

Przypomnijmy, że resort edukacji ustami swoich przedstawicieli wielokrotnie zaznaczał, że edukacja zdalna to ostateczność, ponieważ taka forma kształcenia nie służy edukacji uczniów. Jak wynika z najnowszych statystyk przedstawionych przez Ministerstwo Edukacji u Nauki, w skali całej Polski w trybie stacjonarnym funkcjonuje obecnie 94,6 proc. przedszkoli, czyli 14 609 placówek. Tylko w 69 zajęcia odbywają się w trybie zdalnym, a w 757 w trybie mieszanym. Jest to spowodowane ogniskami koronawirusa w poszczególnych placówkach.

Zauważalnie gorsza jest sytuacja w szkołach podstawowych. 78,4 proc. z nich działa w trybie stacjonarnym. To 11 273 jednostki. 107 funkcjonuje w trybie zdalnym, a 3008 w mieszanym. Jeżeli chodzi o szkoły ponadpodstawowe, to stacjonarnie działa obecnie 82,9 proc. z nich, czyli 6 482 placówek. 71 naucza w trybie zdalnym, a 1 261 w trybie mieszanym.

Zasady zawieszania zajęć w szkołach i prowadzenia ich przez internet powinny znaleźć się w ustawie, a nie w rozporządzeniu ministra edukacji ? taką informację przekazuje Rzeczpospolita w swoim artykule czym, potwierdza nasze wcześniejsze stanowisko w tym zakresie.

Rzeczpospolita w swoim artykule, że prawnicy w tym zakresie od początku nie mieli wątpliwości, że nauczanie zdalne ingeruje w konstytucyjne prawo do nauki. Taka ingerencja jest usprawiedliwiona ochroną naszego zdrowia. Żeby jednak nauczanie zdalne wprowadzać, potrzebne są przepisy ustawowe. A tych wciąż brak. Nie wystarczy ogólne upoważnienie dla ministra do wydawania rozporządzeń.

Podnieść w tym miejscu należy, że wątpliwości w zakresie nauki zdalnej posiadał nawet prezes Rządowego Centrum Legislacji w uwagach do projektu nowelizacji prawa oświatowego (tzw. Lex Czarnek) dopominał się, żeby naukę online uregulować ustawowo.

? Zasady zawieszania zajęć w poszczególnych rodzajach placówek i prowadzenia ich z wykorzystaniem metod i technik kształcenia powinny zostać określone w ustawie ? napisał w opinii do projektu Krzysztof Szczucki, prezes RCL.

Poszatkowana nauka

? Minister nie może mieć zupełnej dowolności w ograniczaniu nauki stacjonarnej. Ustawa powinna jasno regulować, kiedy można przechodzić na tryb zdalny, a kiedy na hybrydowy. Mam wrażenie, że teraz po naukę online sięga się zbyt często. Nauka stacjonarna jest poszatkowana. Uczniowie wracają po tygodniu do szkoły, a za dwa dni znów muszą się uczyć z domu. W ten sposób konstytucyjne prawo do nauki jest wykorzystywane w sposób niestabilny i mało przewidywalny ? mówi Mirosław Wróblewski, radca prawny, dyrektor Zespołu Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego BRPO.

Wspomóż naszą walkę o wolność poprzez wpłatę dowolnej kwoty na nasz rachunek bankowy: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752


Przypominamy, o naszej akcji bezpłatnych porad prawnych z zakresu problemów z COVID.

Na zlecenie indywidualne (płatne) klienta nasza Kancelaria przygotuje również wszelkie pisma w zakresie spraw związanych z COVID.

Informujemy ponadto, że Kancelaria świadczy pełen wachlarz usług prawnych z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, spadkowego, upadłościowego, gospodarczego, karnego, pracy, handlowego.

Jeśli potrzebujesz pomocy, napisz do nas na adres @: covid@legaartis.pl lub zadzwoń 579636527, 222668618.

Informujemy, iż porada prawna w zakresie COVID udzielana jest każdemu klientowi bezpłatnie.

Jeśli uważacie Państwo, że nasza pomoc, jaką od nas otrzymujecie, zasługuje na wparcie pracowników Kancelarii, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:

Anonimowe wsparcie Bitcoin:
bc1qfl2rqa97lknlrfgs9c9qqjp5ftqtkv7wf4q0at

Anonimowe wsparcie Ethereum:
0x45a3c849BCa45A6444A24cdF30708695498a3F6b

Wsparcie paypal:
https://paypal.me/legaartis

Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: ?darowizna na działalność?
IBAN: PL04102039030000140201226752

Jesteśmy do Waszej dyspozycji:
Pn. ? czw.: 11:00 ? 17:00
Piątek: 10:00 ? 15:00

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version