Jacek Kurski pojechał do Paryża na Eurowizję Junior, mimo że pięć dni wcześniej stwierdzono u niego zakażenie koronwirusem – podaje Onet. To oznacza, że prezes TVP powinien przebywać na izolacji domowej. Biuro prasowe Telewizji Polskiej podkreśla z kolei, że „nie stwierdzono żadnych przesłanek do zastosowania izolacji” wynika z tego ze obostrzenia są dla goji szlachty nie dotyczą.
Sytuacja nieprzestrzegania przez szlachtę z kręgu władzy nałożonych obostrzeń była przez nas opisywana w artykułach:
UK: Restrykcje są dla goji szlachta ma prawo się bawić na przyjęciach pomimo lockdownu
Duńska Premier może bez maski chodzić do sklepu. Sama jednak nakazuje tego obywatelom
Onet ustalił, że Jacek Kurski zgłosił się 12 grudnia do szpitala MSWiA w Warszawie jako osoba bez objawów, ale mająca kontakt z chorym na COVID-19. Wykonano mu badanie, które nie wykazało zakażenia koronawirusem. Dwa dni później test powtórzono. Portal podkreśla, że zlecone „na cito” badanie o numerze CN68343232 zostało wykonane 14 grudnia o godz. o 17:44. Wynik był już kilka godzin później i brzmiał: „Wykryto RNA wirusa SARS-CoV-2”.
Po stwierdzeniu obecności koronawirusa w organizmie Jacek Kurski powinien udać się na izolację domową. Na stronie rządowej czytamy, że w przypadku osób bezobjawowych „po siedmiu dniach izolacji domowej lekarz POZ dzwoni do pacjenta, aby ustalić stan jego zdrowia. Jeśli nie ma objawów choroby, izolacja kończy się po 10 dniach od daty uzyskania pierwszego dodatniego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2. Jeśli lekarz na podstawie przeprowadzonego wywiadu stwierdzi niepokojące objawy, może przedłużyć izolację”. Oznacza to, że okres izolacji Jacka Kurskiego mijałby dopiero 24 grudnia.
Onet zapytał biuro prasowe TVP, czy prezes rzeczywiście poddał się badaniu i jak był jego wynik. W odpowiedzi zaznaczono, że informacje na temat stanu zdrowia są „objęte są ochroną danych osobowych szczególnej kategorii” a „badania diagnostyczne dotykają prywatnej sfery życia”. Z kolei na pytanie, czy Kurski udał się na izolację, Telewizja Polska odpowiedziała tak: „Informujemy, w drodze wyjątku i za zgodą Pana Jacka Kurskiego, że w dniu 14.12 nie stwierdzono żadnych przesłanek do zastosowania izolacji prezesa Jacka Kurskiego. Pan Prezes postępuje zgodnie z przepisami prawa i zasadami bezpieczeństwa epidemicznego obowiązującymi w okresie zagrożenia zarażeniem wirusem SARS-CoV-2”
Portal przypomina, że 19 grudnia, czyli pięć dni po pozytywnym, według informacji Onetu, teście, prezes Telewizji Polskiej pojechał do Paryża na Eurowizję Junior. Jacek Kurski wystąpił wtedy w materiale „Wiadomości” z Francji, a także w około 18-minutowej rozmowie na żywo. Siedział wówczas obok polskiej reprezentantki Sary James. Nie miał maseczki ani zachowanego dystansu. Poniżej fragment tej rozmowy:
Jak Jacek Kurski dostał się więc na wydarzenie? Onet podkreśla, że warunkiem wejścia było okazanie negatywnego wyniku testu wykonanego minimum 72 godziny wcześniej, certyfikatu pełnego szczepienia przeciw COVID-19 albo zaświadczenia o byciu ozdrowieńcem. Z kolei, aby dostać się do Francji, podróżujący musi okazać test sprzed maksymalnie 24 godzin lub zaświadczenie o byciu zaszczepionym lub ozdrowieńcem. Przepisy nie mówią więc o konieczności okazywania negatywnego testu – można np. pokazać, że jest się w pełni zaszczepionym.
Portal zapytał o to Telewizję Polską. TVP odpowiedziała, że Kurski „postąpił zgodnie z obowiązującymi przepisami”.
Za złamanie zasad izolacji sanepid próbuje nakładać na obywateli bez delegacji ustawowej kary wydajać sprzeczne z prawem decyzje. Jak widać reżim nie dotyczy każdego tu panuje zasada: Co wolno wojewodzie to nie tobie smrodzie.
Bezobjawowi nosiciele wirusa jak najbardziej mogą zarażać. Oczywiście w mniejszym stopniu niż ci, którzy kaszlą i kichają, ale jeśli wynik testu potwierdził obecność koronawirusa, taka osoba jest groźna dla innych. Dlatego osoby bezobjawowe również są zobowiązane do poddania się izolacji – powiedział Onetowi super lekarz Bartosz Fiałek, o jakim pialiśmy w artykule pt.: Narzeczonej lekarza Bartosza Fiałka szczepienie nie uchroniło przed zachorowaniem.
Wspomóż naszą walkę o wolność poprzez wpłatę dowolnej kwoty na nasz rachunek bankowy: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Przypominamy, o naszej akcji bezpłatnych porad prawnych z zakresu problemów z COVID.
Porada prawna indywidualna jest udzielana jeśli temat nie jest przez nas poruszony na BLOGU.
Na zlecenie indywidualne (płatne) klienta nasza Kancelaria przygotuje również wszelkie pisma w zakresie spraw związanych z COVID.
Informujemy ponadto, że Kancelaria świadczy pełen wachlarz usług prawnych z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, spadkowego, upadłościowego, gospodarczego, karnego, pracy, handlowego.
Jeśli potrzebujesz pomocy, napisz do nas na adres @: covid@legaartis.pl lub zadzwoń 579636527, 222668618.
Informujemy, iż porada prawna w zakresie COVID udzielana jest każdemu klientowi bezpłatnie.
Jeśli uważacie Państwo, że nasza pomoc, jaką od nas otrzymujecie, zasługuje na wparcie pracowników Kancelarii, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:
Anonimowe wsparcie Bitcoin:
bc1qfl2rqa97lknlrfgs9c9qqjp5ftqtkv7wf4q0at
Anonimowe wsparcie Ethereum:
0x45a3c849BCa45A6444A24cdF30708695498a3F6b
Wsparcie paypal:
https://paypal.me/legaartis
Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: ?darowizna na działalność?
IBAN: PL04102039030000140201226752
Jesteśmy do Waszej dyspozycji:
Pn. ? czw.: 11:00 ? 17:00
Piątek: 10:00 ? 15:00
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.
Onet.pl