Wejście w życie w Niemczech obowiązku szczepień przeciw COVID-19 dla lekarzy i pielęgniarek, co ma nastąpić w całym kraju od połowy marca, może wpłynąć na zamknięcie wielu gabinetów lekarskich i stomatologicznych m.in. na terenie Saksonii – pisze portal DW.

Zgodnie z decyzją Bundestagu osoby pracujące w gabinetach lekarskich i dentystycznych muszą zostać zaszczepione przeciwko koronawirusowi lub mieć dokument potwierdzający przechorowanie Covid-19. – W internecie krążą listy lekarzy i dentystów, którzy odmawiają szczepień, ale niektóre z nich budzą wątpliwości – dodaje DW.

Władze uważają, że lekarze mają obowiązek przyjąć preparat na Covid-19 m.in. dlatego, że powinno to zapewnić świadczenie przez nich usług bez przerw, spowodowanych chorobą wynikającą z braku szczepienia. W razie choroby lekarz jest zobowiązany do zorganizowania zastępstwa. Jeśli pracownicy gabinetu lekarskiego nie są zaszczepieni, to pracodawca, czyli właściciel gabinetu, musi zgłosić to właściwemu wydziałowi zdrowia.

„Wprowadzenie obowiązku szczepień może pogorszyć sytuację w zakresie opieki medycznej”

– Jeśli lekarz naruszy ten obowiązek, Stowarzyszenie Lekarzy Ubezpieczeń Zdrowotnych może wszcząć środki dyscyplinarne – poinformował resort spraw społecznych. W konsekwencji może to nawet doprowadzić do zamknięcia gabinetu. – Jeżeli w przychodni pracują inni lekarze, którzy są zaszczepieni, możliwe byłoby przynajmniej częściowe utrzymanie działalności przychodni i objęcie pacjentów opieką przez zaszczepionych lekarzy – dodało ministerstwo.

– Wprowadzenie obowiązku szczepień może jednak pogorszyć sytuację w zakresie opieki medycznej czy stomatologicznej, szczególnie w regionach, w których już teraz brakuje lekarzy czy pielęgniarek – zauważa DW.

Stowarzyszenie Stomatologów z Saksonii zwróciło się do 2570 gabinetów z całego kraju związkowego z prośbą o informację, dotyczącą stanu szczepień. Okazało się, że spośród tych, którzy udzielili odpowiedzi, 25 proc. lekarzy nie zostało jeszcze zaszczepionych. „Chociaż nie jest to reprezentatywne badanie, pokazuje jednak trend, którego nie spodziewano się aż w takiej skali” – zaznacza MDR.

Szczególnie starsi dentyści, którzy i tak planowali przejście na emeryturę w ciągu kilku najbliższych lat, mogą częściej decydować się na wcześniejsze zamykanie gabinetów. Może to wpłynąć na niedobór usług stomatologicznych w ciągu najbliższych 5-10 lat – podkreśliło w piśmie skierowanym do premiera Saksonii Michaela Kretschmera (CDU) Stowarzyszenie Stomatologów.

Stowarzyszenie zaapelowało do rządu Saksonii o pilne zajęcie się tą kwestią, szczególnie o budzące największy niepokój „wąskie gardła na obszarach wiejskich”. Powstałe luki w usługach medycznych mogłyby doprowadzić do „natychmiastowego zagrożenia”, jeśli chodzi o zapewnienie opieki stomatologicznej dla ludności. Stowarzyszenie ostrzegło premiera Saksonii, że „nie będzie w stanie zlikwidować tych luk”.

Jak podkreślają stomatolodzy, w ich branży nawet przed pandemią w gabinetach obowiązywały restrykcyjne przepisy, dotyczące higieny. „Dentyści od zawsze mieli do czynienia z różnego rodzaju schorzeniami pacjentów (…) i odpowiednio się przed tym zabezpieczali” – podkreśla Holger Weissig, dyrektor generalny Stowarzyszenia Stomatologów z Saksonii.

Mimo to kanclerz Olaf Scholz w środku ubiegłego tygodnia ponownie opowiedział się w Bundestagu za obowiązkowymi szczepieniami.

Polecamy:

Niemcy ok. 80 proc. wyszczepienia i kolejny dobowy rekord zakażeń

Samozniszczenie, czyli jak działają wszystkie preparaty [VIDEO]

Obowiązek szczepienia dla zawodów medycznych wydany z naruszeniem prawa

Wspomóż naszą walkę o wolność poprzez wpłatę dowolnej kwoty na nasz rachunek bankowy: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752


Przypominamy, o naszej akcji bezpłatnych porad prawnych z zakresu problemów z COVID.
Porada prawna indywidualna jest udzielana jeśli temat nie jest przez nas poruszony na BLOGU.

Na zlecenie indywidualne (płatne) klienta nasza Kancelaria przygotuje również wszelkie pisma w zakresie spraw związanych z COVID.

Informujemy ponadto, że Kancelaria świadczy pełen wachlarz usług prawnych z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, spadkowego, upadłościowego, gospodarczego, karnego, pracy, handlowego.

Jeśli potrzebujesz pomocy, napisz do nas na adres @: covid@legaartis.pl lub zadzwoń 579636527, 222668618.

Jeśli uważacie Państwo, że nasza pomoc, jaką od nas otrzymujecie, zasługuje na wparcie pracowników Kancelarii, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:

Anonimowe wsparcie Bitcoin:
bc1qfl2rqa97lknlrfgs9c9qqjp5ftqtkv7wf4q0at

Anonimowe wsparcie Ethereum:
0x45a3c849BCa45A6444A24cdF30708695498a3F6b

Wsparcie paypal:
https://paypal.me/legaartis

Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: “darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752

Jesteśmy do Waszej dyspozycji:
Pn. – czw.: 11:00 – 17:00
Piątek: 10:00 – 15:00

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.

Źródło

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version