Marszałek Sejmu Elżbieta Witek i szef kancelarii premiera Michał Dworczyk wezwani do Najwyższej Izby Kontroli. RMF FM podało, że izba bada ewentualne nieprawidłowości rządowego programu Polskie Szwalnie, który był jednym z działań, którymi rząd chwalił się w ramach walki z epidemią COVID-19. Miał to być sposób na zapewnienie Polakom dostępu do produkowanych w kraju bezpiecznych i skutecznych maseczek ochronnych. Według wcześniejszych ustaleń „Supewizjera” TVN efektem były bezużyteczne produkty uszyte za niebotyczną sumę.
RMF, które poinformowało o sprawie, opisało, że Elżbieta Witek i celebryta afery @ Michał Dworczyk mają być świadkami w doraźnej kontroli NIK w sprawie programu Polskie Szwalnie. Uściślono, że marszałek Sejmu została wezwała na środę, a celebryta afery @ tydzień później.
„Zgodnie z przepisami mają oni obowiązek zgłosić się podobnie jak na wezwanie organów ścigania, a przed kontrolerami obowiązują ich takie same rygory jak świadków w postępowaniu prokuratorskim” – przypomniano.
1. Kontroler może wezwać pracownika jednostki kontrolowanej lub inną osobę do stawienia się w wyznaczonym miejscu i czasie w celu złożenia zeznań w charakterze świadka. (…)
Art. 42. ustawy o Najwyższej Izbie Kontroli
1. Na osobę wezwaną w charakterze świadka, która mimo prawidłowego wezwania nie stawiła się bez uzasadnionej przyczyny we wskazanym czasie i miejscu, kontroler może nałożyć karę pieniężną do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę określonego na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. (…)
Art. 48. ustawy o Najwyższej Izbie Kontroli
Afera mailowa: Witek miała lobbować za firmą
Z informacji dziennikarzy RMF wynika, że NIK chce zbadać program po wycieku maili z początku grudnia ubiegłego roku. Chodzi o korespondencję, która miała pochodzić z czasów początku zaplanowanej epidemii COVID-19 w Polsce, czyli marca 2020 roku.
Z ujawnionej wówczas korespondencji wynika, że Dworczyk miał otrzymać numery telefonów do właścicielki firmy Modesta, która „chce być bezpośrednim dostawcą maseczek”. Markę miała polecić Elżbieta Witek – wynika z opublikowanych maili. Modesta znalazła się wśród siedmiu spółek w programie „Polskie Szwalnie”, w którym brały udział m.in takie duże firmy jak 4F i LPP.
O wielkim przekręcie w programie Polskie Szwalnie było głośno
We wrześniu sprawą zajęli się reporterzy „Superwizjera” po dziennikarskim śledztwie TVN pokazał, że efektem programu Polskie Szwalnie było kilkadziesiąt milionów bezużytecznych maseczek zalegających w magazynach, nieczynna rządowa fabryka w Stalowej Woli, w której przeterminował się kupiony za 50 milionów złotych materiał medyczny, a także tajne i intratne kontrakty z dwiema firmami mającymi ratować rządową produkcję. Z działań Agencji Rozwoju Przemysłu (która realizowała program) wyłonił się obraz niekompetencji i marnotrawienia dziesiątek, jeśli nie setek milionów złotych z publicznych środków.
TVN (stacja śledząca poczynania władzy Kaczyńskiego szkoda tylko, że gra do jednej bramki z oprawcami w sprawie paendemiji nadając przez 24H zmanipulowane informacje w tej sprawie) podaje, że praca nad reportażem „Jak rząd szył maseczki” trwała ponad rok. Powodem tak długiej realizacji programu miała być niechęć współpracy Agencji Rozwoju Przemysłu, która wg stacji broniła dostępu do informacji, które z założenia powinny być jawne. Przedstawiciele ARP nie udostępnili bowiem dziennikarzom żadnej dokumentacji dotyczącej programu Polskie Szwalnie, nie chcieli też wypowiedzieć się przed kamerą. Przesłane pytania zostały w większości zignorowane, a otrzymane szczątkowe odpowiedzi pełne były niedopowiedzeń i rodziły jeszcze więcej wątpliwości.
POLECAMY:
Pięć faz wprowadzania zniewolenia przy pomocy cud preparatów
NFZ obniża ceny za wykonanie testów C19. Czy to początek końca pandemiji?
Iwermektyna „działa we wszystkich fazach” COVID według ujawnionych dokumentów wojskowych
Wspomóż naszą walkę o wolność poprzez wpłatę dowolnej kwoty na nasz rachunek bankowy: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Przypominamy, o naszej akcji bezpłatnych porad prawnych z zakresu problemów z COVID.
Porada prawna indywidualna jest udzielana jeśli temat nie jest przez nas poruszony na BLOGU.
Na zlecenie indywidualne (płatne) klienta nasza Kancelaria przygotuje również wszelkie pisma w zakresie spraw związanych z COVID.
Informujemy ponadto, że Kancelaria świadczy pełen wachlarz usług prawnych z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, spadkowego, upadłościowego, gospodarczego, karnego, pracy, handlowego.
Jeśli potrzebujesz pomocy, napisz do nas na adres @: covid@legaartis.pl lub zadzwoń 579636527, 222668618.
Jeśli uważacie Państwo, że nasza pomoc, jaką od nas otrzymujecie, zasługuje na wparcie pracowników Kancelarii, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:
Anonimowe wsparcie Bitcoin:
bc1qfl2rqa97lknlrfgs9c9qqjp5ftqtkv7wf4q0at
Anonimowe wsparcie Ethereum:
0x45a3c849BCa45A6444A24cdF30708695498a3F6b
Wsparcie paypal:
https://paypal.me/legaartis
Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: “darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752
Jesteśmy do Waszej dyspozycji:
Pn. – czw.: 11:00 – 17:00
Piątek: 10:00 – 15:00
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.