Pięciolatek z gminy Zalewo, który powinien przebywać w domu na kwarantannie, pojechał z bratem ciągnikiem na pole – podała w środę warmińsko-mazurska policja. Funkcjonariusze wystąpili do sądu o ukaranie rodziców, którzy pozwolili chłopcu na ten wyjazd. Czy działanie policji będzie zgodne z prawem? Czy Sąd będzie miał podstawę do ukarania? Odpowiedź na te pytania znajdzie się na końcu artykułu.

Przypadek niestosowania się przez pięciolatka do zakazu opuszczania domu ujawniono podczas policyjnej kontroli osób objętych decyzjami o kwarantannie. Okazało się, że chłopca nie ma na terenie ogrodzonej posesji

„Rodzice oświadczyli, że pozwolili mu pojechać ze starszym bratem ciągnikiem na pole, aby wykonać z nim zlecone prace. Kiedy wyszło to na jaw, o wszystkim został poinformowany powiatowy inspektor sanitarny, który wszczął postępowanie administracyjne, a policjanci dodatkowo sporządzili dokumentację do sądu w celu ukarania rodziców” – przekazała PAP st. asp. Joanna Kwiatkowska z iławskiej policji.

Jak przypomniała, funkcjonariusze regularnie sprawdzają i zbierają informacje o tym, czy osoby objęte decyzją o kwarantannie stosują się do tych postanowień. Każdego dnia ujawniają przypadki łamania obowiązujących obecnie zakazów i zasad kwarantanny. Jednocześnie policja apeluje do mieszkańców, aby stosowali się do wprowadzonych obostrzeń związanych z epidemią COVID-19.

Kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej z powodu narażenia na zarażenie, np. po kontakcie z osobą chorą na COVID-19. W czasie kwarantanny nie można opuszczać domu, zakazane są więc np. spacery z psem czy wyjście do sklepu. W razie niepokojących objawów choroby należy skontaktować się z lekarzem.

Od wtorku weszło w życie rozporządzenie skracające z dziesięciu do siedmiu dni czas odbywania kwarantanny dla osób narażonych na zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Zgodnie z nim – w odniesieniu do osób, u których nie wystąpiły objawy choroby COVID-19, oraz osób, które miały styczność ze źródłem zakażenia – kwarantanna będzie kończyła się po siedmiu dniach. Osoby, które rozpoczęły odbywanie kwarantanny przed dniem wejściem w życie rozporządzenia, odbywają ją na wcześniejszych zasadach.

Konkluzja:

Zgodnie z obowiązującym prawem, aby uznać, ze decyzja o kwarantannie została prawnie nałożona na obywatela spojrzeć, należy w przepisy kodeksu postępowania administracyjnego.

Jak wynika z art. 109 k.p.a. organ administracji państwowej, jest zobowiązany wydać w takim przypadku decyzję administracyjną spełniającej warunki formalno-prawne określone w art. 107 k.p.a.

Warto w tym miejscu dodać, że k.p.a. daje PPIS prawo w przypadku uniemożliwiającym dotarcie decyzji w trybie natychmiastowym do zawiadomienia osoby skierowanej na kwarantannę o nałożeniu na nią obowiązkowej kwarantanny jednak po ustaniu przyczyn uniemożliwiającej wydanie decyzji (w tym przypadku przyczyna ustanie po telefonicznym zawiadomieniu) organ ten jest zobowiązany do wydania decyzji administracyjnej, jaka musi spełnić warunki formalno-prawne z powyżej powołanych przepisów.

W przypadku niewypełnienia przez PPIS przepisów powyżej powołanych uznać należy na podstawie ugruntowanej w tym zakresie linii orzecznictwa, ze decyzja w takim przypadku nie została nałożona.

Tym samym rodzice malca nie powinni zostać ukarania przez Sąd grzywną, ponieważ zarzucany im czyn nie stanowi znamion wykroczenia.

Więcej o kwarantannie przeczytasz w artykule:

Czy moja kwarantanna jest legalna? Wyjaśnienie znajdziesz w tym artykule

Wspomóż naszą walkę o wolność poprzez wpłatę dowolnej kwoty na nasz rachunek bankowy: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752


Przypominamy, o naszej akcji bezpłatnych porad prawnych z zakresu problemów z COVID.
Porada prawna indywidualna jest udzielana jeśli temat nie jest przez nas poruszony na BLOGU.

Na zlecenie indywidualne (płatne) klienta nasza Kancelaria przygotuje również wszelkie pisma w zakresie spraw związanych z COVID.

Informujemy ponadto, że Kancelaria świadczy pełen wachlarz usług prawnych z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, spadkowego, upadłościowego, gospodarczego, karnego, pracy, handlowego.

Jeśli potrzebujesz pomocy, napisz do nas na adres @: covid@legaartis.pl lub zadzwoń 579636527, 222668618.

Jeśli uważacie Państwo, że nasza pomoc, jaką od nas otrzymujecie, zasługuje na wparcie pracowników Kancelarii, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:

Anonimowe wsparcie Bitcoin:
bc1qfl2rqa97lknlrfgs9c9qqjp5ftqtkv7wf4q0at

Anonimowe wsparcie Ethereum:
0x45a3c849BCa45A6444A24cdF30708695498a3F6b

Wsparcie paypal:
https://paypal.me/legaartis

Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: “darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752

Jesteśmy do Waszej dyspozycji:
Pn. – czw.: 11:00 – 17:00
Piątek: 10:00 – 15:00

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version